Työkyvyttömyyseläkkeen määrä

kelaaa

Haluaisin tietää mikä on työkyvyttömyyseläkkeen määrä, työvuosia on hyvin vähän. Ja kannattaako sitä ylipäätä hakea jos saan nyt työmarkkinatukea?

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelaaaa

      Tai mikä on työkyvyttömyyseläkkeen vähimmäismäärä?

    • fkgkhkhkhkh

      Aika tarkkaan 750€. Katso Kelan sivuilta takuueläke.

    • Treppolassg

      Jos nyt tarkkoja ollaan niin työkyvyttömyyseläkkeen määrä tulottomalla ei ole tuo 750 vaan pienempi, niin että on oikeus anoa takuueläkettä jolla tulot nousee sitten tuohon.
      Eri eläkkeet ja tulee eri päivinäkin vielä siis.

      Loppupeleissä kuitenkin siis työmarkkinatukea hiukan paremmata massit on kokonaisuudessaa kyseessä. Mutta ei juuri.

    • Treppolassg

      Niin vielä unohtu sanoa miksi piti asiasta "saivarrella"..
      Noilla eläkkeillä on eroja ehdoissa jotka kannattaa käydä tsekakkaamaasa koskettaako itseään, joten siksi ei saa takuueläkettä suoraan sotkea työkyvyttömyyseläkkeeseen.

      Muistaakseni mm. sellainen asia on että sen työkyvyttömyyseläkeen kanssa voi muuttaa vaikka viroon tai espanjaan mutta sitä takuueläkettä ei silloin saa.

    • asafafafa
    • Pössö

      Jos olet tullut työkyvyttömäksi 10-15 vuoden hyvin ansaittujen vuosien
      jälkeen,niin kansaeläkeläitos järjestää sulle 7vuoden piinan työeläkelaitosten ja vakuutusoikeuden kautta.Ei edes oikeuskansleri
      piitaa yksittäisestä kuolevasta vaikka tulisi väärinkohdelluksi.7 vuoden
      pompottelu takaa sulle mahdollisemman pienen "Työkyvyttömyyseläkeen".Suomessa on tällainen käytäntö,Pahimmissa tapauksissa jopa Työpaikkalääkärit ovat
      irtisanomassa ja edesauttavat tähän 7 vuoden putkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe