Sonera kusettaa nopeustestissä

Minulla ei ole mitään Huijari-Soneran liittymiä. Laajakaistaliittymäni (50 Mbit/s) toimii todella isojenkin satojen Mtavujen tiedostojen siirrossa n. 45 Mbit/s (todelisella) nettonopeudella ja muiden kuin Soneran nopeustestit näyttävät nopeudeksi n. 46 Mbit/s. Sama näyttää myös tietokoneeni sisäisen väylän (puolueeton, tarkka) nopeusnäyttö.

Mutta Soneran nopeustesti näyttää aina ekalla mittauksella nopeudeksi n. 34 Mbit/s ja uusintatesteissä 22 ... 32 Mbit/s nopeuksia. Eli on selvästi Soneran merkonomien rikollista ja epärehellistä muiden operaattorien asiakkaiden kusetusta ja kalastusta. Tätä on jatkunut yli vuoden ajan, joten ei ole mikään satunnainen häiriö.

Miten muilla?

https://www.sonera.fi/kauppa/liittymat/nettiliittymat/tee-nopeustesti

Älkää missään tapauksessa uskoko tuota testiä tai siirtykö sen vuoksi Soneran asiakkaaksi.
5350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mulla näyttää sonera ehkä myös liikaa, vaikka on ei ole soneran SIM. Nyt oli sisäänpäin 35 ja lähetys 55 Mbit/s

Liittymä on 14.90 e/kk ja 5-40 Mbit/s Tulevaa en ole vertaillut tai tiedä, mutta YouTubeen menee aina alle 7 minuutssa 1 GB ja 11 GB menee joskus alle tunnissa, joskus lähes 1,5 tuntia.

Kun ekan vuoden lopussa irtisanoin, ehdottivat jatkoa samalal hinalla toistaiseksi.

Äänestä
  • Eihän nyt ollutkaan kyse Soneran asiakkaista, vaan muiden operaattorien laajakaistaliittymien nopeustiedon epärehellisestä väärentämisestä.

    Vai oliko tuokin vain epärehellisen Soneran epärehellisen kesäharjoittelijan epärehellinen mainoskommentti? Sairasta!

    Äänestä

Se pitäisi heti kieltää lailla tuo puhelimella soittelu ihmisille kaupustelutarkoituksessa.
Millä oikeudella sitä tehdään häiriköiden kansalaisia jatkuvasti.
Sonera on pahinta laatua oleva sutki pulju joka tätä harrastaa.
Puhelimessa luvataan sitä ja tätä törkeästi valehdellen.
Nauhoitetaan sitten vain se uhrin lupaus lähettää esim. se soneran sim-kortti.
Aletaan sillä heti rahastamaan samalla hetkellä. Siis vaikka asiakas palauttaa kortin heti avaamatta postiin. Mitä te sitä lähetätte luvatta postilaatikkoon. Kuittaus postissa pitäisi olla. Silloin se on laillista.
Onko se nauhoitus edes Suomen lain mukaista. Varsinkin sillä uhkailu vanhoille ihmisille.
Laskuja alkaa sitten tulemaan uhkauksien kera. Klarnalla, ulosmittauksilla ja 5 euron viivästyksillä.
Tästä soneran sutkista ansasta ei pääse sitten millään ilveellä eroon.
Varsinkin vanhoille ihmisille tämä on outoa peliä. Eihän tuo soneran netti edes toimi kunnolla maaseudulla eikä keskuksissakaan.
Soittaminen asiakaspalveluun maksaa kuunnellen tuntitolkulla jotain pimputusta.
Mistäpä se soneran lupauksiin luottanut edes tietää mistään asiakaspalveluista.
Nettiyhteyskin toimii ilmojen mukaan miten sattuu. hitaasti ja katkeillen kokoajan.

Äänestä

Valehtelivat minulle 2 vuotta että vika on sisäverkossa kun viihdekaista pätkii, kun sopimuskausi loppui ja olin mietteissä otanko uudelleen niin asiakaspalvelu möläytti totuuden, talojakamo on niin vanha ettei tue viihdekaistan unify tekniikkaa .... Sitten tapeltiin hyvityksistä .. Ruhtinaallisesti sain uuden modeemin ja peruttiin kuukausimaksu loppuajalta mutta seuraavassa laskussa oli sitten kumminkin taas kuukausimaksu ennallaan. Valehtelevat päin näköö minkä kerkiävät. Se modeemi meni rikki ja käskettiin toimittamaan kaupungin palvelupisteeseen jossa pieni tytön rääpäle 30km matkustettuani totesi, ettei me sitä tänne oteta. Soita tonne, soita tonne... Asiakaspalvelu päätti tän jälkeen että anteeksi virhe, tilaa huolto tuonne ja tuonne, no menin sivustolle tilaamaan huoltoo .. Ei käy, ei kuulu huollettaviin tuotteisiin koko merkki eikä huoltoa voi tilata sfc huollosta koko valmistajan tuotteisiin tai modeemeille ylipäätään.... Sanovat että soita sinne vaan, empä soita 1,98 minuutti mpm .... Ei mitään takeita että modeemeja otetaan vastaan.... Tilaapa siis 30 euron modeemille huolto 2e minuutti .... Jonotat vartin pari niin saat kaupasta uuden modeemin samaan hintaan. Tänään sain kolmannen yhteystiedon vikapalveluun minne voi soittaa kuulemma arkisin 0106 vai mitä se olikaan .... Haistakoon kukka koko Sonera ..... Kuluttaja-asiamiehelle tästä näemmä pitää lähteä marssimaan ... Ei toimimatonta viihdekaistaa myytiin edelleen tänä vuonna tässä kiinteistössä vaikka sitä ei pitänyt olla enää silloinkaan saatavilla ko. teknisen esteen vuoksi - sitä ei ole näemmä kiellettyä jallittamasta uusia asiakkaita uhriksi .... Ovat vielä alkaneet siirtämään yhteydenottoni jonoon varteiksi asiaa selvitellessä kun kovistelin ratkaisua kuluttaja-asiamiehen uhalla. Olipahan kiva kävellä kilometrejä kaupungilla modeemi pussissa ees taas toteamasa ettei siellä ole mitään muuta palvelua kuin myyti ...

Äänestä

https://www.sonera.fi/kauppa/liittymat/nettiliittymat/tee-nopeustesti

Latausnopeus
47,09 Mbps
Lähetysnopeus
4,2 Mbps
Vasteaika 35 ms
Palvelin Helsinki

Latausnopeus on linjassa speedtest.neti:in kanssa, mutta upload reilusti alakanttiin. Tallinaan nyt 42/41 Mbit/s, suomen speedtest.net palvelimet jumittaa. Aina olen käyttányt speedtest.net:iä liittymien mittamiseen ja ei ole valittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sonera_Kusettaa_aina kirjoitti:

Minulla ei ole mitään Huijari-Soneran liittymiä. Laajakaistaliittymäni (50 Mbit/s) toimii todella isojenkin satojen Mtavujen tiedostojen siirrossa n. 45 Mbit/s (todelisella) nettonopeudella ja muiden kuin Soneran nopeustestit näyttävät nopeudeksi n. 46 Mbit/s. Sama näyttää myös tietokoneeni sisäisen väylän (puolueeton, tarkka) nopeusnäyttö.

Mutta Soneran nopeustesti näyttää aina ekalla mittauksella nopeudeksi n. 34 Mbit/s ja uusintatesteissä 22 ... 32 Mbit/s nopeuksia. Eli on selvästi Soneran merkonomien rikollista ja epärehellistä muiden operaattorien asiakkaiden kusetusta ja kalastusta. Tätä on jatkunut yli vuoden ajan, joten ei ole mikään satunnainen häiriö.

Miten muilla?

https://www.sonera.fi/kauppa/liittymat/nettiliittymat/tee-nopeustesti

Älkää missään tapauksessa uskoko tuota testiä tai siirtykö sen vuoksi Soneran asiakkaaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu