paniikki häiden alla

tarruuu

Kuinka moni panikoi juuri ennen häitä ja kyseenalaistaa kaiken? Kaikella tarkoitan todellakin kaikkea, hääjuhlasta yhteisen elämän sujumiseen.
Tähän asti kaikki on ollut hyvin ja järjestelyt kunnossa. Sulhasen kanssa ei ole ollut riitoja häiden tai muunkaan suhteen viime aikoina eikä mikään ole tuntunut kovin stressaavalta.
Nyt kuitenkin, kun kaikki on valmista eikä puutu enää kuin papin aamen, olen ihan paniikissa. En ole nukkunut kunnolla moneen yöhön ja päähän nousee ensin kaikki mikä voi mennä juhlassa pieleen ja sitten kaikki mikä voi mennä yhteisessä elämässä mönkään.
Mies on ollut todella hiljainen ja väsynyt muutaman päivän ja vaikka järkiperäisesti ajatellen hän on helpottunut kun järjestelyt on ohi ja saa ottaa rennosti, minä mietin onko hän samoissa myllerryksissä kuin minä.
Tämä on todella typerää. Avioliitosta puhuttiin pitkään ennen kuin häät päätettiin pitää. Elämämme ei käytännön tasolla muutu miksikään, yhteinen osakekin on hankittu jo aikaa sitten. Arjen haasteista on selvitty jo vuosia, ei niitä naimisiinmeno poista tai pahenna. Ennenkaikkea, rakastan miestäni ja haluan naimisiin juuri hänen kanssaan.
Mistä tämä olotila oikein tulee? Olenko enää edes normaali?

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei tarruuuu

      Kerrot ristiriitaisista ja hämmentävistä tunnetiloistasi häiden edellä.
      On tutkittu, että myös myönteinen stressi on kuormitustekijä. Eri ihmiset suhtautuvat stressiin luonnollisesti yksilöllisesti. Jotkut pelkäävät asioita etukäteen, pelkäävät pahinta ja näkevät uhkakuvia. Toiset ovat ehkä liiankin luottavaisia, eivät osaa ennakoida kompastuskiviä eivätkä varaudu realiteetteihin. Ja suurimmalla osalla on näitä kumpiakin. Häät jännittävät yleensä kaikkia. Suurin osa ihmisistä myös kokee epävarmuutta valintojensa suhteen. Se on inhimillisyyttä.

      Kun mietit elämääsi puolisosi kanssa, häät eivät kuitenkaan ole se pointti, vaikka tärkeä ja merkittävä juhlahetki ovatkin. Kyse kuitenkin lopulta on sitoutumisesta. Haluatko lähteä rakentamaan tämän ihmisen kanssa yhteenliittymää? Haluatteko selvitä tulevista arjen haasteista ja vaikeuksista yhdessä? Haluatteko jakaa yhdessä ilon aiheet? Kun tähän vastaat itsellesi, voit ehkä luopua paniikista.
      Elämässä ei saa mistään mitään takeita. Kukaan ei voi vakuttaa, ettei teille tule mitään vaikeuksia. Mutta kukaan muu ei myöskään elä sinun elämääsi eikä tunne sinun ilojasi ja surujasi. Elämä ei ole täydellistä, mutta se voi olla riittävän hyvä, inhimillisen hyvä, tarpeeksi hyvä.

      Toivon sinulle rauhaisaa iloa sitten kun juhlapäivänne koittaa, ja kykyä luopua stressistä.

      Merja, diakoni

    • omavika

      Stressistä luopumiseen tarvitaankin kykyä.. Siksihän ihmiset ovat stressaantuneita, koska eivät ole luopuneet stressistä. Loppuun palaminenkin on vain omaa valintaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2025
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      160
      1745
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      54
      1145
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe