.Taivutus.

yks. nom. nalkuttaa
yks. gen. nalkutan
yks. part. nalkutti
yks. ill. nalkuttaisi
mon. gen. nalkuttakoon
mon. part. nalkuttanut
mon. ill. nalkutettiin
3149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hyvin on suomenkielen kielioppi läpikäyty. Suorastaan ainutlaatuista tulkintaa. Kyllä tuo ihan yliopistotutkielmasta käy.

Äänestä

Tarkemmin muisteltuani noinhan se meni. Hyvin on opitut asiat säilyneet mielessä. Tämä tietokoneaika vaan alentaa suomenkielen tasoa.

Äänestä

Nominatiivi eli nimentö on nominatiivi-akkusatiivi-kielten nominien eli substantiivien, adjektiivien, pronominien ja numeraalien sijamuoto, ei siis verbin sijamuoto, verbissä on vain aikamuodot. Niin että vähän menee pieleen tuo luettelo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v.e.r.b.i kirjoitti:

yks. nom. nalkuttaa
yks. gen. nalkutan
yks. part. nalkutti
yks. ill. nalkuttaisi
mon. gen. nalkuttakoon
mon. part. nalkuttanut
mon. ill. nalkutettiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu