Digi Tutka

EtuJaRiitta

Raymarinen tutka hankinnassa, niin mitä etua on tuolla "digi" tutkalla?.

11

520

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qwerty1234567io

      Se käsittelee signaalia paremmin ja kuva on tarkempi. Ei ole kuitenkaan yhtä hyvä kuin laajakaista, mutta kaikkea ei voi saada kerralla.

    • Kaikki tutkat on käytännössä tänä päivänä "digi" tutkia. Aikaisemmat tutkat olivat sellaisia, joissa antenni lähetti käytännössä signaalin ja se käsiteltiin analogisesti siellä vastaanotin päässä. Nykyään tutkakuva käsitellään jo kuvussa digitaaliseen muotoon ja sen käsittely, prosessointi ja vatulointi hoidetaan digiaalisesti ja paremmin automatisoidusti kuin noissa perinteisissä. Kuluttajalle jää lähinnä tehtäväksi seurailla kuvaa.

      Tutkatekniikoita on sitten tarjolla tuota perinteistä plaatua olevaa tutkaa, jossa on "isot" lähetystehot, laajakaistaa (Navico leiri) ja Pulssikompressiota viimeisimpänä. Normaali veneilijälle on käytännössä tämän päivän tutkatekniikassa ihan sama mitä valitsee, kaikki on hyviä.

      "vanhan mallin" tutka ampuu pulssin, kuuntelee ampuu pulssin, kuuntelee jne.
      Laajakaitatutka höpisee ja kuuntelee koko ajan yhtäaikaa eri taajuuksilla
      Pulssikompressio tekee vähän molempia.

      Yksi vaikuttavimmista kuluttajaluokan tutkista on tänä päivänä Furunon DRS4NXT, joka pystyy erottelemaan maalit siten, että sinua kohti liikkuvat värjääntyvät eri värillä, kuin pois päin menevät ja kiinteät. Siinä Pentti Peruskäyttäjäkin pääsee jyvälle missä mennään.

      Jos on vara pistää pätäkkää pöytään, niin sitten Simradin HALO tutkaa tai Furunon NXT sarjan avolapaa kehiin. Noiden pakettien hinnalla saa sitten uuden pikkuauton tarvittaessa.

      • digidigiduu

        Digi tutka ei kelpaa ammattiliikenteeseen varusteena, kertoo jotain...


      • Mistä.moinenen.tieto
        digidigiduu kirjoitti:

        Digi tutka ei kelpaa ammattiliikenteeseen varusteena, kertoo jotain...

        ????


      • höpöhöpöhöpöhöpö
        digidigiduu kirjoitti:

        Digi tutka ei kelpaa ammattiliikenteeseen varusteena, kertoo jotain...

        Älä soopaa puhu, tottakai se kelpaa ammattiliikenteeseen.


      • OnMerkitystä

        Pienveneilijälle on eroa tutkassa. Perinteinen tutka syö paljon sähköä ja ennen kaikkea se aiheutaa paljon säteilyä. Pienessä veneessä voimakas säteily rajoitaa merkittävästi tilaa, missä voi turvallisesti liiikkua ja purjeveneessä sähkön säästäminen on jo itsessään järkevää.

        Isot pereinteiset tutkan ovat muutenkin pieneen veneeseen turhia koska jo kevyemmeällä laajakaistaversiolla horisontti rajoittaa näkyvyyttä. Ei ole hyötyä tutkasta, jolla näkisi 72 mailin päähän, jos horisontin kaarevuuden takia voi nähdä vain 20km.

        Nämä kaksi asiaa vaikuttivat siihen, että tyydyin kotelon sisällä asuvaan laajakaistatutkaan. Kannella voi olla turvallisesti tutkan ollessa päällä ja se näyttää sen, minkä korkeus antaa horisontin kanssa myöten.


      • Tutkantuijottelija

        Normaalin 2-4kW kupuantennikoon pulssitutkan mikrosekunttien aikana lähettämä energia määrä per neliö on niin mitätön että niiden turvaohjeet eivät määritä niille minkään näköisiä varoetäisyyksiä oleskelulle. Joten hienosti sinua on joku "asiantunteva" mestari hönäyttänyt uskomaan puhdasta diipadaapaa tuon säteilyn suhteen oleskeluun etukannella.

        Sähkönkulutuksesta: kun vertaat tuollaista "matalasäteilyllistä" laajakaistakupua tai vaikka vielä modernimpaa pulssikompressiotutkaa virrankulutukseltaan kun liitettynä saman kokoiseen monitoiminäyttöön huomaat että käytetyt ampeerit onkin molemmissa enempi vähempi samat. Tämä on se millä on purjehtijalle väliä mitä järjestelmä imee akusta virtaa. Yksinhän tuo antenni ei siellä toimi vaan vaatii näytön kaverikseen.

        Se ainoa asia mikä viestissäsi perustui fysikaalisiin tosiasioihin oli että tutkahorisontti on se rajoite joka tekee maksimikantaman hyödyttömäksi poislukien mikäli tutkalla navigoidaan avomeriolosuhteissa ilman GPS:ää ja halutaan havaita lähestyvä maa-alue mahdollisimman ajoissa (edellyttäen että maa-alueella on kohteita jotka nousevat horisontin takaa riittävän korkealle).

        Se mitä taas isommalla tutka-antennilla saavutetaan matalammassa asennuksessa on vaakaerottelukyky koska fyysisesti leveämpi tutka-antennin peili mahdollistaa paremman erottelun kuin kapea. Tosin tätäkin pystytään jo osittain ohittamaan digitaalisella teknologialla joka poistaa sivukeilat pulssista ja saa aikaan paremman vaakaerottelukyvyn kuin käsittelemätön pulssi.


      • digidigiduu kirjoitti:

        Digi tutka ei kelpaa ammattiliikenteeseen varusteena, kertoo jotain...

        Digitaalinen tutka kelpaa ammattiliikenteeseen. Käytännössä kaikki tutkat on digitaalisia tällä hetkellä. Sensijaan Laajakaistatutka ei kelpaa ammattiliikenteeseen, kun se ei pysyy vastaanottamaan SART hätäpoijun signaalia, joka toimii siis perinteisillä tutkataajuuksilla.
        Markkinoilla on jo kyllä SOLAS hyväksyttyjä AIS SART laitteita, mutta ne ei kelpaa vielä kaikkialla.

        Ihmisfysiologian kannalta on yksi makkara, onko tutka laajakaistatutka vai laajakaistatutka. Toinen säteilee pulsseittain isommalla teholla toinen koko ajan pienemmällä teholla.


    • busamann

      Kaikki mitä tarvitset on Buster Q. Ei tarvita mitään tutkashittiä.

    • sumussakin

      Näkyykö silla digi-TV? tarviiko eriilisesn digi-boxin? tarviiko maasähkön?

    • ItseTehty

      RD418D malli suht edullinen eli siihen tonnin pintaan poislukien mastokiinnike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3137
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      52
      2694
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      2580
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2114
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1888
    6. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      77
      1845
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1509
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      25
      1338
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1032
    Aihe