Perustilanne: ei tapahdu mitään, kun katkaisinta painaa. Sulake on ehjä, joten veikkaus kuuluu, että moottori on simahtanut. Mutta yksi outo piirre siinä on: toisinaan se sulka liikahtaa sellaiset 4-5 cm eli yrittää toimia. Se vihjaisisi, että ei ole vielä täysin kuollut.
Onko kellään vinkkiä, josko tuon saisi vielä henkiin jollain pikkujutulla käymättä vaihtamaan pyyhkijän moottoria?
Takalasin pyyhkijä sökö?
6
3450
Vastaukset
- Kers1
Terve! Mulla on V70 vm2004 Takalasin pyyhin tekee samaa,että katkoo välillä
itse korjasin näin: Pyyhin varsi irti takaluukun verhous irti pyyhin moottori irti
moottorin kansi auki ja se akseli irti joka mennee ulos ,sinne akselin väliin menee kuraa ,koska farkun perä on aina kurassa,putsaa akseli ja akselin reikä
kunnolla ,muista rasvata vaseliinillä kasatessa.
Mutta katso purkaessa,että miten ne rattaat on siellä pesässä ,ota vaikka
kameralla kuva,muuten voi pyyhin jäädä väärään asentoon.
Itse pitäis uusia taas sama homma.OK, thanks :) Pitää katsoa. Hirvittää tosin se verhoilun irrotus, en ole missään autossani ikinä onnistunut tekemään sitä siististi niin, ettei jäisi takaisinlaiton jälkeen jostain irvistämään. Ei vaan taida olla oikeat kikat hanskassa.
- Kurakelit_tulee
Täällä sama ongelma ja siis varmaan sama lääke, mutta en keksi, miten se pyyhkijän varsi irrotetaan. Ihanko vaan vetämällä? Ei uskaltanut koettaa, ettei rikkoisi mitään. Mitään ruuvia tms. en huomannut olevan.
Kurakelit_tulee kirjoitti:
Täällä sama ongelma ja siis varmaan sama lääke, mutta en keksi, miten se pyyhkijän varsi irrotetaan. Ihanko vaan vetämällä? Ei uskaltanut koettaa, ettei rikkoisi mitään. Mitään ruuvia tms. en huomannut olevan.
Ihmettelin samaa, mutta havaitsin lopulta, että se varren akselipään "kuori" lähtee pois vähän levittämällä ja vääntämällä (suosittelen varovaisuutta, ettei muovi murru). Sen jälkeen paljastuu kiinnitysmutteri. Muistaakseni se oli 13 mm mutta en mene vannomaan.
Aiemmin itse tuskailemani verhoilun irrotus ei ollutkaan ongelma, se on kiinni ruuveilla. Sellainen omituisuus sen sijaan tuli vastaan, että itse moottorin kuori on kiinni kahdenkokoisilla kuusiokoloruuveilla. Ei mene jakeluun, miksei yksi koko ollut riittänyt :)Auto on V70 2007. Miten takalasinpyyhkimen varsi lähtee irti?
Minulla on moottori purettuna, rattaat näkyvissä ja varsi suostuu jopa liikkumaan moottorinsa käyttämäni. Olen ruiskutellut ruosteenirrotusainetta ja CRC:tä akselin kummastakin päästä. Haluaisin kuitenkin akselin irti, jotta voisin sen kunnolla voidella. Se siis suostuu pyörimään edestakaisin, mutta en saa sitä työnnetyksi ulos rattaisiin päin. Miten sen oikein saa ulos?
- EIMENEPERÄKONTIKIIN
PERÄKONTTI TÄYNNÄ MUTAA V 60 KÄVIN LAKASA KUUSAMOS SUOTA PITKIN AJELIN VÄLIL HUMPSAHTI PITI HIAAB NOSTAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439628"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn584264Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.634253Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372776Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1122583Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1562380Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait211760Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331507- 191276
Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72930