Takalasin pyyhkijä sökö?

Perustilanne: ei tapahdu mitään, kun katkaisinta painaa. Sulake on ehjä, joten veikkaus kuuluu, että moottori on simahtanut. Mutta yksi outo piirre siinä on: toisinaan se sulka liikahtaa sellaiset 4-5 cm eli yrittää toimia. Se vihjaisisi, että ei ole vielä täysin kuollut.

Onko kellään vinkkiä, josko tuon saisi vielä henkiin jollain pikkujutulla käymättä vaihtamaan pyyhkijän moottoria?

6

3344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kers1

      Terve! Mulla on V70 vm2004 Takalasin pyyhin tekee samaa,että katkoo välillä
      itse korjasin näin: Pyyhin varsi irti takaluukun verhous irti pyyhin moottori irti
      moottorin kansi auki ja se akseli irti joka mennee ulos ,sinne akselin väliin menee kuraa ,koska farkun perä on aina kurassa,putsaa akseli ja akselin reikä
      kunnolla ,muista rasvata vaseliinillä kasatessa.
      Mutta katso purkaessa,että miten ne rattaat on siellä pesässä ,ota vaikka
      kameralla kuva,muuten voi pyyhin jäädä väärään asentoon.
      Itse pitäis uusia taas sama homma.

      • OK, thanks :) Pitää katsoa. Hirvittää tosin se verhoilun irrotus, en ole missään autossani ikinä onnistunut tekemään sitä siististi niin, ettei jäisi takaisinlaiton jälkeen jostain irvistämään. Ei vaan taida olla oikeat kikat hanskassa.


      • Kurakelit_tulee

        Täällä sama ongelma ja siis varmaan sama lääke, mutta en keksi, miten se pyyhkijän varsi irrotetaan. Ihanko vaan vetämällä? Ei uskaltanut koettaa, ettei rikkoisi mitään. Mitään ruuvia tms. en huomannut olevan.


      • Kurakelit_tulee kirjoitti:

        Täällä sama ongelma ja siis varmaan sama lääke, mutta en keksi, miten se pyyhkijän varsi irrotetaan. Ihanko vaan vetämällä? Ei uskaltanut koettaa, ettei rikkoisi mitään. Mitään ruuvia tms. en huomannut olevan.

        Ihmettelin samaa, mutta havaitsin lopulta, että se varren akselipään "kuori" lähtee pois vähän levittämällä ja vääntämällä (suosittelen varovaisuutta, ettei muovi murru). Sen jälkeen paljastuu kiinnitysmutteri. Muistaakseni se oli 13 mm mutta en mene vannomaan.

        Aiemmin itse tuskailemani verhoilun irrotus ei ollutkaan ongelma, se on kiinni ruuveilla. Sellainen omituisuus sen sijaan tuli vastaan, että itse moottorin kuori on kiinni kahdenkokoisilla kuusiokoloruuveilla. Ei mene jakeluun, miksei yksi koko ollut riittänyt :)


      • Auto on V70 2007. Miten takalasinpyyhkimen varsi lähtee irti?
        Minulla on moottori purettuna, rattaat näkyvissä ja varsi suostuu jopa liikkumaan moottorinsa käyttämäni. Olen ruiskutellut ruosteenirrotusainetta ja CRC:tä akselin kummastakin päästä. Haluaisin kuitenkin akselin irti, jotta voisin sen kunnolla voidella. Se siis suostuu pyörimään edestakaisin, mutta en saa sitä työnnetyksi ulos rattaisiin päin. Miten sen oikein saa ulos?


    • EIMENEPERÄKONTIKIIN

      PERÄKONTTI TÄYNNÄ MUTAA V 60 KÄVIN LAKASA KUUSAMOS SUOTA PITKIN AJELIN VÄLIL HUMPSAHTI PITI HIAAB NOSTAA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe