Kuinkahan pitkän matkan autolla voi ajaa ilman moottoriöljyä? Yritin vaihtaa autoon öljyt itse, mutta hukkasin sen ruuvin sieltä pohjasta mistä öljyt päästettiin pois. Voinko ajaa keskustaan ostamaan uuden, kun matkaa on kuitenki vain noin 10km?
Vastaukset 10
- Oilless
Tottakai voit ajaa keskustaan.
Autolla voi ajaa ilman öljyä useita satoja kilometrejä, ei se siitä miksikään mene.
Itsekin olen ajanut monesti ilman öljyä.- Magneettiproppu.fi
Laita vaikka puutappi sen tulpan paikalle ja kaada ne pois lasketut öljyt takaisin.
Ostat sitten tilalle magneettipropun osoitteesta magneettiproppu.fi.
Siltä varalta että kysyt ihan oikeasti, etkä ole provo: Älä edes käynnistä autoasi ellei siinä ole öljyjä sisällä! Täystuho tulee moottorille nopeasti. Siellä on paljon metallipintoja hankaamassa toisiaan vasten ja jos välissä ei ole öljykalvoa, lastua lähtee. Voitelun lisäksi öljy myös jäähdyttää, tiivistää, puhdistaa ym.
Ajaminen ilman voiteluaineita vaurioittaa moottoria jo lyhyelläkin matkalla, joten ei kannata ottaa riskiä etenkin kun matkaa on 10 kilometriä. Tuolla matkalla, leikkaa jo kiinni. Liukulaakerit ovat erityisen riippuvia voitelusta ja naarmuuntuvat helposti, mikäli voitelu on puutteellista.
- tgjgöoyöi
Eräällä oli öljynvaihto ja keskenkaiken puhelimeen sitten sisälle.Vaimo sitten autolla kylille ja 6 kilometrin jälkeen ankara sirinä kun männänrenkaat meni.
- delfin48
uutta tietoa sillä voikin ajaa jos on kuiva sumppuvoitelu
- Motonomi
Kestää ajaa 400-800 metriä, kun koittaa täystuho.
- teflonii
Öljynlisä aineella kestää kone kuin kone!
- tdi1.9vw
Itse ajelin 32km ilman mitään ongelmia.Onkohan moottori kuitenkin entinen?
- Zetecvelho
Netissä on monta videota aiheesta. Kun kaadat jotain käärmeöljyä koneeseen, niin voi ajaa pintakaasulla helposti tuollaisen matkan. Eikös Karpon ohjelmassa ollut se öljysheikki, joka keitti itse öljyä myyntiä varten. MAN-oil vai mikä se nyt oli. Liquid moly ovat myös vastaavia ihmeaineita. Oikeassa elämässä öljynpaine ja öljykalvo tarvitaan laakeriliuskojen ja akselien väliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411324
- 731223
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun105986Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50925- 78822
- 45791
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40788- 67663
- 113634
- 70567