Olen kuullu huhuja, että imuttaminen olisi Suomessa nykyään laitonta. Onko se tottta? Eikö saa enää omaan käyttöönsäkään imutella?
Imuttaminen laitonta
mie
6690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sä sellasta oot kuullu??
..ei pidä paikkaansa? Onhan siitä uutisissaki ollu et, poliisi on vieny koneen pois ja antanu sakot, mut en sit tiedä mitä se tyyppi on siitä hyvästä tehny.
kts. tekijänoikeuslaki pykälät 12 ja 56a (lisäys (3.4.1998/250))
Lähde: http://www.finlex.fi
Eli ihan laillista toimintaa on imuroiminen. Sellaisen materiaalin jakaminen johon sinulla ei ole tekijänoikeutta, on laitonta.
mutta kun ne imuttaa mun koneelta iggy popia niin oonko mä kriminaali,voiko tulla tuomion käsi ylleni,pakenenko vuorille...
oikein yhteiskunnan mätäpaise. =)
Eriasia alkaako kukaan sua hakemaan saati sitten kuka sun osoitetietosi saisi vaikka ip näkyykin. Palveluntarjoajien kun ei tarvitse poliisille tietoja luovuttaa.
...on.
Omaan käyttöön saa kopioida "teoksia", sensijaan ohjelmien käyttäminen ilman lupaa on laitonta. Siis siinäkään ei ole mitään rajoitusta imuttamiselle vaan ainoastaan käyttämiselle.
Eri juttu onkin sitten jakaminen - Suomen lain mukaan esimerkiksi musiikkia ja elokuvia voi kopioida kaverillekin mutta missä se raja sitten onkaan... ei taida oikeus hyväksyä selitystä: "minulla on 10 miljoonaa tuttua" :). No, ei poliisi sentään ihan helposti lähde tiedostonvaihdon takia liikkeelle.