Brexit - ja sen fobia

bfbgbfbg

Väkisin alkaa tympiä kun näkee kuinka eliitti ympäri eurooppaa pelottelee brittien lähdöllä, että kaikki menee varmasti pieleen. Suomenkin uutiset ei muusta puhu ja kaikenlaista asiantuntijaa haastatellaan.

Veikkaan että kun aikaa kuluu, niin huomataan että ei siitä maailmanloppua tullut kuitenkaan. Ja asiantuntijat hiljenee.

EU:han on eliitin luomus ja eliittiä se hyödyttää, EU-komissaarikin tienaa mukavat 25 000 euroa kuussa.

2

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antiperusx

      Niin ja sinäkö luulet että sitten kun kaikki saa 200 euroa per kk niin silloin kaikki on paremmin? Voin kertoa että sitä systeemiä kokeiltiin tuossa naapurissa ja persiilleen meni.

      Mutta tehdääpä laskutoimenpide. Jokainen europarlametaarikko siis tienaa 25.000 euroa per kk. Näitä parlamentaarikkoja taitaa olla 750. Eli 750 x 25.000 = 18.750.000. Näin ollen nämä Brysselin herrat kuppaavat joka kk lähes 19 miljoonaa euroa meiltä EU:n kansalaisilta.

      Sehän on hirveä summa rahaa!!! Ja joka kuukausi, voitteko kuvitella!!! Kun tuo EU-parlamentti saadaan kuopattua niin sitten loppuu tuhlaaminen ja kaikille EU-kansalaisille koettaa parempi huomen. Heidän elintasonsa nousee hurjasti kun moinen huijariporukka saadaan arkkuun.

      Sillä onhan nyt niin että tuosta lohkeaa huomattava summa jokaiselle EU-kansalaiselle. Lasketaanpa taas. Eli 18.750.000 jaetaan 500.000.000 EU-kansalaisella. Se tekee 0,0375 euroa per kansalainen per kuukausi. Elikkä jokaisen EU-kansalaisen tili kasvaisi vähän vajaalla neljällä sentillä kuukaudessa ilman EU-meppejä.

      Jaa-a. Sitten vain miettimään mitä tuolla 3.75 sentillä tekisi joka kuukausii? Ostaisiko uuden auton? Uuden asunnon? Uuden sijoitusasunnon? Ostaisiko pörssistä osakkeita? Vain vaihtaisiko sentit puntiin? Vaiko panisiko vain ranttaliksi koko elämän? Onko muilla jotain sijoitusvinkkejä?

      • Esimerkkinä kun ei ymmärrä kommenttia, ja sairautena on kusipäisyyden lisäksi totaalinen typeryys ja halu ymmärtää kaikki väärin, omalle kannalleen positiiviseksi vääntäen.

        Sitä myös lapsellisuudeksi kutsutaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      27
      5317
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      88
      4723
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      289
      3748
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      123
      3170
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      47
      2709
    6. 25
      2038
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      107
      1887
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1877
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      248
      1822
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      72
      1730
    Aihe