Eli tänään kun heräsin ja maksain sängyllä, niin yhtäkkiä vasempaan jalkaani tuli voimakasta kipua, joka kesti noin 30 sekunttia. Liikuttelin jalkoja runsaasti, niin se lähti pois. Jalkojeni väri ei kuitenkaan muuttunut, ja se tuntui melkein siltä että jalat olisivat puutuneet.
Onko siis veritulppa kyseessä? Onko vaarallinen?
Onko siis veritulppa kyseessä? Onko vaarallinen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vastauksia kiitos!
Mahdollisesti, mutta jos ei ole mitään oireita ei hätääkään. Pienet hyytymät liukenee itsestään. Jos toistuu usein ja tulee muita oireita silloin pitää tarkkailla. Kannattaa harrastaa reipasta liikuntaa
Olen muutenkin 16-vuotias, en polta tupakkaa ja liikun reippaasti joka päivä. Minulla oli noin puoli vuotta sitten leikkaus, niin voikahan se johtua siitä? Tämä sama tapahtuu noin kerran kuukaudessa, ahdistaa paljon että se nousee jalasta keuhkoihin. Miten voi olla mahdollista :(
Eikö nuo veritulpat voi muka hävitä ilman mitään lääkkeitä? Onko siihen mitään itsehoitoa? Tarkoitan siis sitä että se kestää 20 sekunttia joka kuukausi.
Sinuna en huolehtisi, mutta jos tuntuu, että ahdistaa liikaa, voit toki soittaa sairaanhoitajalle ja kertoa peloistasi. :) Vastaavanlaiset kipukohtaukset on usein tavallisia lihaskramppeja, suosittelen siis syömään magnesiumia ja venyttelemään päivittäin. Myös huono nukkumisasento saa aikaan puutumisia.
Mutta juttele asiasta vanhempiesi kanssa, varmasti sekin jo auttaa, ettei tarvitse liikaa yksin pohtia.