Demarien EU-valehtelua: Eläköön liittovaltio!

Intti_Ranne_1011

Paavo "Vedin vesiperän pressanvaaleissa" Lipponen oli mukana aktiivisesti muiluttamassa Suomea EU-jäseneksi ennen jäsenäänestystä ja valehteli niska limassa asian eteen, kuten tämän demarin toiminnasta voi päätellä:

http://mvlehti.net/2016/07/01/me-suomalaiset-uskomme-kerralla-paaministeri-juha-sipila-28-6-2016/

Lipponen 1994:


"”Euroopan unionissa ei ole päätetty vielä perustaa yhteistä rahaa, ei yhteistä puolustusta eikä myöskään yhteistä poliisia, jotka olisi kaikissa maissa. "

Pääpaino sanalla "vielä". Käännettynä: Tulee olemaan mikäli minusta ja puolueestani riippuu. Ja vielä tärkeämpää:

"Ja sen voin sanoa sosialidemokraattisesta puolueesta, että emme Euroopan Unionin jäsenenä aja liittovaltion perustamista.”"


Ajassa eteenpäin, marraskuu 2000:

"muun muassa parlamentin ja komission valtaa vahvistettaisiin jäsenmaiden yhteisellä perustuslailla. Lipponen linjasi EU-politiikkaa tänään [10.11.2000] Belgiassa.”

Näin sujuvasti demari syö aiemmat sanansa. Liittovaltiokehitys on jo korkealla agendana. EU:n Komissio muistuttaa muuten paljon toiminnaltaan Neuvostoliiton kommunistisen puolueen pääsihteeristöä. Kirjoittamassaan Stalinin elämäkerrassa Isaac Deutcher kuvailee pääsihteeristön valtaa, miten pääsihteeristön päätökset tulivat automaattisesti politbyroon päätöksiksi jos niitä ei politbyroossa vastustettu. Deutcher piti tätä vikana pääsihteeristön toiminnassa, mutta Lipponen kannattaa tällaisen vian tekemistä räikeämmäksi lisäämällä Komission valtaa. Ajassa eteenpäin vuoteen 2005:

"”Sdp hahmottelee EU:sta liittovaltiota.”
”Sdp:n Eurooppa-asiakirja: Unionille oma eduskunta, hallitus ja verotusoikeus.”"

Tuon suoremmin demari ei voikaan sanoa: "Söin taas sanani, mutta hei, mehän tienataan tällä..."

P.S. Henkilökohtaisempaa. Epätoivoiset demarit, ilmeisesti kulisseissa lymyilevää feikki-Intti Ranne, jatkaa näemmä täyskiimaisena näiden nimimerkkieni rekisteröintiä. No sen pahempi hänelle, koska Intti Rannetta, sitä aitoa ja oikeaa, ei näillä lapsellisilla selkäänpuukotusyrityksillä hiljennetä.

Tilanne tietenkin kuvaa hyvin demarien epätoivoa saada minut hiljaiseksi. Pidän tätä rekisteröintipelleilyä silmällä ja tiedotan säännöllisesti kun muuta kirjoitettavaa on. Saadaanpahan hyvät naurut hölmöläisen kustannuksella. :DDD

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Intti_Ranne_1011

      Lisäisin vielä demareista sen verran mitä liittovaltiohölmöilyyn tulee, että he eivät ole sen parempia tässä kuin Kokoomuksen hammaskeiju, nyt jo onneksi entinen pj Alexander Stubb aka Valeksanteri aka Rolex-Sankari.

    • Kaikkihan EU;ta kannatavat puolueet ja politikot ovat kansalle EU;sta valehdelleet ja valehtelevat, perust lisäksi aivan omaa luokkaansa, hehän vastustivet ennen hallitustaivaltaan EU;ta ja uhoivat Suomen lähtöä EU;sta jos Britannia lähtee.

      Sellaista se on, korkeamoraalista politikkaa Suomessa, kansaa kusetetaan minkä keritään.

    • Ihan mielenkiinnosta, miksi ihmeessä demarit haluaisivat sinut hiljentää?
      Etköhän nyt hiukan narsistisesti itseäsi ja tätä kohtalaisen typerää käytöstäsi palstalla ylennä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      42
      2880
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      62
      2804
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2262
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1956
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1729
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1545
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1358
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1217
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1136
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1096
    Aihe