onko kellään tietoa mistään kaavasta millä sais laskettua dumpin koon?... ahdot siinä baarin luokkaa. Riittääkö 20mm poistoilma reikä? (mäntä d30mm)
dumpin koosta?
celica gt4
5803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...
Sitä vaan ett jos on sainz ym. vuotinen gt4, niin ei voi laittaa dumppia täytyy olla bay-pass, menee muuten liian laihalle ja tulee käynti ym. ongelmia.
joo voi olla mut aattelin kokeilla. muutan sit dumpin by-pass malliseks jos ei pelaa mut eikö se vedä seoksen rikkaalle eikä laihalle koska ecu luulee että koneeseen menee enemmän ilmaa joten se lisää bensan syöttöä?
Taitaa olla että laihalle koska tulee vajetta putkistoon ja ilmanmäärä antaa lisää ilmaa tai sitten se seilas mutt kumminki,silloin kun itse myin ne viritys kilkkeet , niin yhdellä ostajalla oli dumppi eikä auto toiminut ollenkaan, eli en suosittele laita suoraan bay-pass, meinaa juttelin semmoisen herran kanssa joka auton suunnittelussa ollut mukana ja kertoi tuon, hyvin toimi ainakin itsellä.
soitin pro turbolle ja sieltä hommansa osaavat sanoivat että dumppeja on laitettu kyseisiin celikoihin toimii kuulemma hyvin... vaihdon yhdeydessä tietenkin menee hetkellisesti hieman rikkaalle mutta ei kuulemma edes huomaa. mutta jos dumppi valskaa jo esim. tyhjäkäynnillä niin ei varmasti käy kunnolla eli tarvii tarkan säädön.