Kirjoahvenen hankinta

Minde

Hei! Suunnitelmissa on suuren akvaarion (hankinta vuoden-parin sisällä. Nyt sitten jo kovasti suunnitellaan kalalajeja siihen... Toiveissa yksi kookas näyttävä laji, jonka mukaan sitten muu akvaarioympäristö (muut kalat ja kasvit) muodostuisi. Haluaisinkin mahdollisimman paljon tietoa kirjoahvenista ja niiden kanssa toimeen tulevista muista lajeista.(Netti on kyllä selattu, mutta lisätieto olisi tarpeen mm. suklaakirjoahven, vannekirjoahven, kiilakirjoahven vielä tietojen puolesta aika "pimennossa"). Olisiko joku "ahvena" sellainen, että kasvejakin voisi akvaariossa olla ja ehkä mahdollisesti joskus tulevaisuudessa tulisi toimeen kiekkokalojen kanssa? Monnit & Plekut kiinnostavat rinnakkaiseläjinä. Nyt voit vapaasti ylistää omaa kirjoahven suosikkiasi!:-)

3

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nerd :)
      • 25 pesetas

        Mä tykkään eniten Töyhtökääpiöahvenesta ja Palettikalasta!!


    • Azkhaeracan

      Moikka!
      Luulisin, että tältä palstalta: www.aqua-web.org saisit asianmukaisia vastauksia, toisin kuin täältä :)Eikun rekisteröitymään, jollet vielä ole.

      Minkä kokoinen tämä suuri tuleva allas on? Siitä riippuu myös kalastovalinnat erityisen pitkälle. Tulevat vesiarvotkin valottaisivat hiukan neuvojen antoa, jos et sitten rakenna niitä tulevan kalalajin mukaan.
      Suosikkikirjoahventani en voi kasviakvaarioon ylistää.
      Jokainen kirjoahven on sen verran yksilö, että tähän väliin ei varmaksi voi sanoa mitään joka sopisi tulevaisuudessa sitten vielä kiekkojen kanssa.
      Sinun pitääkatsoa luotettavasta lähteestä (www.fishbase.org) haluamasi kalojen vaatimukset, ja jos ne täsmäävät, voit alkaa kysellä niiden henkistä yhteensopivuutta ja tapoja ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe