Vakava Hätätilanne Paimiossa

Kantapaimiolainen

Tänään tapahtui todella järkyttävää Paimiossa, mutta onneksi hätäkeskus lähetti pikaisesti paloauton ja palomiehet auttamaan. Muuten joutuisimme hankkimaan evakkopaikan pitkiksi ajoiksi.

Rantakäärme oli mennyt taloon sisälle. Tutkimisen ja odottamisen jälkeen urheat ja pelottomat palomiehet huomasivat rantakäärmeen tulevan väliseinän kohdalta ulos. Palomiehet veivät rohkeasti rantakäärmeen lähimetsään.

Kaikki paimiolaiset kiittävät palokuntaa ja palomiehiä valtavasta urheudesta ja rohkeudesta. Paimion kaupunki palkitsee heidät varmasti.

10

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katoomaanilkkaa

      Oletko aivan täysissä sielun voimissa?
      Jos näin on käynyt,miksi teet pilkkaa toisten työstä?

    • Kriivarista

      Rantakäärme piileksi Kriivarissa Tikantiellä.

      • meijeristä

        Vaikka piileksisi meijeritiellä?Mitä sitten.


    • vaaratonotus

      Siis eihän rantakäärmeestä paljonkaan haittaa ole .Sillä on keltainen pilkku poskissa ja olen uinut sellaisen kanssa kilpaakin.

    • SaunojaYlävistasta

      Rantakäärme luikersi saunan oviaukosta. Se osaa luikerrell ulos aiheuttamatta vahinkoa. Saunan lämmittäminen olisi ajanut rantakäärmeen heti ulos. Pieni reikä riittää siihen.

    • hienohomma

      Niinpä, ainoa haitta voi olla se, ett kun lapset on opetettu pelkäämään käärmeitä, lapset eivät enää pelkääkään niitä, kun luokse tulee tuollainen luikerteleva leikkikaveri, joka ei osaakaan purra. Tikantiellä rivitalossa on ennenkin rantakäärmeitä luikerrellut yöllä sängyn alle, kun takaovea on pidetty raollaan ilmanvaihdon helpottamiseksi. Kyllä niihin tottuu ja voi ottaa vaikka lemmikiksi.

    • Luonnonystävätär

      Rantakäärmeen saa siirrettyä ottamalla hännän päästä kiinni ja nostamalla ämpäriin tms. Ilmanvaihto tulee muistaa. Sitten siirto parin kilometrin päähän samantapaiseen maastoon.

      Sinänsä ranta- ja tarhakäärmettä ei tarvitse siirrellä.

      Kyyn voit nostaa esim haravalla ämpäriin.

    • hjhvbvv

      .....

    • Toivonjaksamista

      Toivottavasti Tikantien asukkaat ovat saaneet kriisiapua psykiatristen sairaanhoitajien ja psykologien loma-ajasta huolimatta.

    • huomioitsija

      No onneksi täällä on hätätilanteet sentään toista luokkaa kuin Ranskassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe