Miksi islamilaiset kohkaavat ns. paastosta joka ei todellisuudessa ole mitään paastoa. Syödään kerran vuorokaudessa kuten muutkin, vuorokaudenaika vain on eri. Muut "paastoavat" öisin. Oikea paasto on täydellistä syömättömyyttä muutamasta päivästä jopa kuukauteen, tosin runsas veden juominen on suositeltavaa. Media symppaa vielä raukkoja jotka metelöivät yöllisten syöminkiensä kanssa. Kulttuuriero on siinä kun he pyrkivät ymmärtämään (hmm) tällöin toisiaan, kun taas länsimaissa pyritään ymmärtämään kaiken aikaa.
Naurettavaa
2
127
Vastaukset
- alatioxettaa
Muslimien suurin "kulttuurisaavutus" on Mekassa olevan perkeleen symbolin kivittäminen.
On täysin eri asia paastota tiedottomana (nukkuessa) kuin tietoisesti, kun kaikki houkutukset, fyysinen rasitus, kiire, väsymys ja muut asiat painavat päälle. Paastokuukauden ja muiden paastopäivien tarkoituksena ei ole näännyttää, vaan uudistaa ihminen henkisesti. Pitää nöyränä ja kiitollisena sekä kärsivällisenä. Eräällä tapaa paasto auttaa irtautumaan egon vaatimuksista, jolloin ihminen on vähemmän itsekeskeinen ja tekee enemmän hyvää toisille. Vesipaasto ja pitkä syömättömyys ovat tieteellisesti todistettuina haitallisia ihmiskeholle. Vedessä ei ole kaloreita eikä ravintoaineita.
En oikein ymmärrä miksi etenkin tiettyjen etnisten ryhmien muslimien valitetaan aina metelöivän yöllä. Ihan kuin sitä tahallaan oltaisiin kuuntelemassa jokaista sormen liikettä. Sen sijaan alkoholisteja ja muita alkoholin vaikutuksen alaisena "hupsuttelevia" katsotaan läpi sormien, vaikka kälätys, huutaminen, örveltäminen, jumputtava bassovahvistettu musiikki raikaisi kerrostalossa klo 4 asti yöllä, kun toisten on tarkoitus herätä klo 5.45 töitä varten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h372917- 1302468
- 422147
- 1582094
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201798- 401399
- 511047
- 861015
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24992- 114934