Mikä vikana?!

ViallinenNainen

Olen vähän huolissaan että mikähän minussa on vikana? En kiihotu seksissä miehen kanssa kunnolla ja minulla on vaikeuksia saada orgasmia panossa. Yleensä en sitä panossa saa. Jos katson pornoa ja itse hieron niin kiihotun ja saan orgasmin hetkessä. Tämä on tosi kiusallinen vaiva ja olen miettinyt että missä vika kun en kiihotus vaikka mies olis kuinka komea ja kokenut ja osaava?! Vika päässä vai miehissä?

11

264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kai siinä mitään poikkeuksellista ole ettei saa orkkua yhdynnässä, se on kyllä miehen vika jos ei sitä muuten osaa hoitaa

    • biologiaa

      30 % naisista ei saa orgasmia yhdynnässä, mutta sormettamalla useampi näistä saa. Tällainen kehitys on siksi ollut mahdollinen, että naisen orgasmin saaminen ei näytä lisäävän hedelmällisyyttä, miehella se taas on välttämätön.

      Seuraavalle polvelle voi siis perityä naisen taipumus saada vaikeasti orgasmi, mutta miehen taipumus saada orgasmi periytyy aina. Voi olla, että taipumuksen aiheuttavat kuitenkin samat geenialleelit, mutta erilaisen hormonitoiminnan vallitessa alleelit toimivat eri tavalla.

      On esitetty myös arvelu, että naisen orgasmi olisi jäänne yhteisestä sikiönkehityksestä kuin miehen nännit, siis biologinen ilmentymä ilman tarkoitetta.

      Jos orgasmi tulee naiselle yhdynnässä, se tulee yleensä siitä että vittu ja klitoris saavat hyväilyä miestä vasten. Mies taas tarvitsee vetää kyrpäänsä edestakaisin lauetakseen, joten naisen saama sukupuolielinten hyväily ei riitä.

      Usein miehet ovat valinneet tavan, että ensin hyväilevät naisen vittua ja klitorista orgasmiin asti, ja sitten saavat oman orgasminsa yhdynnässä. Jos onnistuu, joko mies tai nainen voi hieroa klitorista kädellään yhdynnän aikana.

      Myös on mahdollista, että nanen tai mies hieroo naisen vittua yhdynnän jälkeen. Myös nainen voi aivan kääntyä näkyvästi mieheen päin ja ilostuttaa häntä näyttämällä sormettamista. Kaikkein herttaisinta liennee, että silloin tällöin molemmat yhtäaikaa onanoivat näyttäen toisilleen.

      Myös itsetyydytys on tärkeätä yksin, voi sormettaa vittua vaikka pitkäänkin ja kulkea alaosattomassa samalla kun lukee, katselee teeveetä tai on päivän askareissa. Kaikkea ei voi saada, mutta paljon voi. Tsemppiä teille! :)

    • sdfsd3423

      Olet lepakko

    • ViallinenNainen

      Olen miettinyt sitäkin että olenko naisiin päin mutta esimerkiksi lespoporno ei kiinnosta enkä ole koskaan tuntenut ketään naista kohtaan seksuaalista mielenkiintoa.

    • arkielämässä

      Ei sinussa ole muuta vikaa kuin nimimerkki. Nuorten ihmisten prinsessaunelmat eivät toteudu. Elämän edetessä sitten jokainen joutuu soputtamaan käytöksensä ja toiveensa TODELLISIIN olusuhteisiin, ei liiallisiin odotuksiin.

      Kolmasosa naisista EI SAA orgasmia yhdynnässä. Ei siitä romanttisissa lukemistoissa ja kiihotukseen käytettävässä pornomateriaalissa kerrota, mutta näin on.

      Sitä paitsi monet naiset, jotka saavat orgasmin yhdynnässä, valittavat, että se on liian vaisu tai tavanomainen. Ihminen haluaa aivan loputtomasti. Mikään ei riitä.

      Eräällä tuttavallamme on aivan superhyvä mies. Ei sekään riitä rouvalle. Hän jatkuvasti haluaisi hienomman asunnon, runsaampaa palkkaa sekä miehelleen että itselleen, ja valittaa jatkuvasti, ettei ole ylioppilas. Hän on kuin lumipallo joka kasvaa kieriessään.

      Jos olisimme saanet vaimoni kanssa valita, olisimme mielellämme tutustuneet toiseen ystäväpariin, jonka kanssa yhdessäoleminen olisi ollut niin luonnollista, että se olisi kuin huomaamatta laajentunut myös heteroseksiin toisen puolison kanssa. Emme suinkaan olisi etsineet vaihtelua, vaan samankaltaista pitkäaikaista ystävyyttä ja hyvää oloa kuin puolisonkin kanssa. Seksi toisen kanssa olisi samalla tavalla pikku hiljaa vähentynyt kuin omankin kanssa.

      Vaan emme löytäneet. Jo etukäteen tiesimme, että todennäköisyys löytää on pieni. Ja olemme jo liian vanhoja enää aloittamaankaan. Mutta on hyvä näinkin. Haaveistakin voi iloita, vaikka ne eivät koskaan toteutuisi.

      Jos saat pornoa katsellessasi ja sormettaessasi orgasmin, se kuuluu sinulle. Tee sitä todella usein. Anna myös riittävästi vittua miehellesi, vaikka et orgasmia saisikaan.

      Meilläkin on seksihalut jo niin epäaikaiset, että harvoin kiihotumme yhtäaikaa. Siksi hyväilen vaimoni vittua kun hän tarvitsee, ja hän hyväilee kyrpääni, kun minä tarvitsen. Ei kaikessa voi päästä samanaikaisuuteen.

      Paljon onnea! :)

      (Olen sama henkilö, kuin edellä "biologiaa", mutta lienee syytä käyttää eri nimimerkkiä, koska kerron enemman omia ajatuksiani ja kokemuksiani.)

      • vvghjj

        Kauhaa vaan


    • Varmasti perimälläkin on osansa, mut ite veikkaan, että kokemukset ja oppiminen vaikuttaa enemmän. Nimimerkillä, ite aikoinani luulin etten tuu saamaan orgasmia ollenkaan, sittemmin luulin et saan vain emätinorkkuja, ja nykyään taas saan todella monin tavoin, jopa ajatuksen voimalla. Musta tuntuu, että hyvinkin moni voisi oppia saamaan jopa ilman fyysistä stimulointia. Jos oppii vapautumaan, kiihottumaan, hermotukset on hyvässä kunnossa (lantionpohjanlihastreeni auttaa tähän), on hyvä kumppani ja suhde itseen. Monta palikkaa oikeilla kohdilla. Varmasti hyvin vähän on niitä naisia, jotka aivan syntymästä saakka ovat loppuiäksi kykenemättömiä saamaan orgasmia tai saamaan vaginaorgasmia tai muuta.

      Vähintäänkin kaikki, jotka ovat saaneet unissaan ilman fyysistä stimulointia orgasmin, olisivat fyysisesti kyvykkäitä saamaan orkun myös ajatuksen voimalla -jos ei olisi mielen estoja, jos oppisi vapautumaan kunnolla jne.

      Seksuaalisuus muutenkin elää ja muuttuu. Ei kannata lyödä lukkoon mitään. Mä arvelen, että suuri osa naisista kykenisi oppimaan nauttimaan seksistä monin tavoin ja saamaan monenlaisia orgasmeja. Mutta useista syistä huomattavan suuri osa naisista ei opi nauttimaan monipuolisesti ja osa ei opi saamaan välttämättä ollenkaan.

    • ViallinenNainen

      Kiitos hyvistä kommenteista. Se tässä omalla kohdalla lähinnä vaivaa, että koska kiihotun vain pornosta kunnolla niin olenko jotenkin epänormaali tai "sairas" mieleltään. Yhtenä syynä pidän mielen estoja. Oma seksuaalisuus on aika uusi asia itselle ja ehkä kaikkia lukkoja ei ole vielä avattu. Olen saanut orgasmeja unissaan, joten varmasti jonkinlaiset estot ja se, että seksuaalisuutta on pitänyt hävetä on osa syynä lukkoihin.

    • arkielämässä

      Ihminen pelkää mielen sairautta kuin ruttoa, mutta onneksi pelko ei tee sairaaksi. Pornonvastaisia kukkahattutätien kirjoituksia on vain niin runsaasti, että niitä lukiessa pelkää haavankinlehden värähtelyä.

      Jos porno kiihottaa, se on laadukasta. Koska emme osaa pukea ajatuksiamme kiihottavaan muotoon, katsomme ja luemme pornoa niiltä tekijöiltä, jotka osaavat. Huono porno on eri asia, mutta niinhän on muutakin huonoa kynäilyä ja leffaa. Ne saavat olla.

      Jatkuvasti pyritäään esittämään, että porno olisi normaaliseksin korviketta ja siksi siitä pitäisi luopua. Ihan yhtä idioottimaista olisi vaatia, että fiktiokirjallisuudesta ja -lehdistä tulisi luopua. Porno ei tule muun tilalle vaan lisäksi.

      Ei ole pienintäkään syytä pelätä, että olisit epänormaali, kun kiihotut pornosta enemmän kuin yhdynnästä. Luopumalla pornosta et voisi vähääkään lisätä yhdynnän kiihottavuutta, mutta orgasmien määrässä joutuisit kuitenkin alaspäin. Kuten jo sanoin parikin kertaa, 30 % naisista vain ei saa yhdynnässä orgasmia, vaikka muuten voi saada. :)

    • KuubassaNaidaanKunnolla

      Mitäs jos kokeilisit kahdeksaa Kuubalaista ? Irrottelet ensin hotellissa kunnolla ja sitten menet nauttimaan miesten ihailusta..... kylä lähtee !

      • cghhhh

        Kauhaa vaan


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe