Espanjasta Marokkoon

Mari

Paljonko maksaa suurinpiirtein lautalla Espanjasta Marokkoon? Mistä kaupungista kannattaa mennä yli ja mihin?
Mikä on hintataso Marokossa? Ollaan lähdössä Espanjaa kiertelemään ja samalla olis kiva päästä shoppailemaan Marokkoon. Esim. vaatteita, sisustusjuttuja ym ym?

6

1756

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heijaa2+

      Shoppailemaan Marokkoon ???
      Siellä eletään vielä 1800-luvulla
      ja tarjolla on rättejä ja lumppuja.

      Sikäläiset joilla on vähäsen rahaa
      tai ovat kauppiaita käyvät Espanjassa
      shoppaamassa.

      • Milli

        Kyllä Marokossa shoppailtavaa on. Halpoja merkkivaatteita, melkein puoli ilmaisia. Kannattaa kyllä lähteä Marokon puolelle tekemään edullisia ja erikoisia ostoksia.


      • vca

        marokossa on halpaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


      • Kusetusta
        Milli kirjoitti:

        Kyllä Marokossa shoppailtavaa on. Halpoja merkkivaatteita, melkein puoli ilmaisia. Kannattaa kyllä lähteä Marokon puolelle tekemään edullisia ja erikoisia ostoksia.

        Ne halvat "merkkivaatteet"
        on väärennettyjä ;)


      • pöllö
        Kusetusta kirjoitti:

        Ne halvat "merkkivaatteet"
        on väärennettyjä ;)

        Mitä väliä?Kyllä siellä muutakin on.Marokkoon todella kannattaa lähteä ostoksille,löytyy vaikka mitä.Ihan 2000 luvun tavaraa ja vaatteita,eivät elä enää 1800 luvulla.Riippuu tietysti missä kaupungissa vierailee,itse löysin casasta tosi kivoja putiikkeja.Vaatteet tulee mm. Ranskasta.


    • aisha

      heip,
      lautalle/laivalla pääsee Marokkoon esim. Algeciras:sta. Malagasta n. reilun tunnin ajo autolla, tai bussillakin pääsee tosi halvalla. Salmen voi ylittää joko FastFerryllä, aikaa menee n.tunti tai sitten ihan "cruisella", matkaan saa varata reilu pari tuntia. Satama Marokon puolella on Tanger. Ainakin Comarit liikennöi sinne, www.comarit.com. Ja googlella löytyy kyllä tietoa. Ei kannata varmaan yksin ainakaan naisena lähteä sinne, etenkään jos ei osaa arabiaa/ranskaa. Mutta kannattaa käydä, maa on toki erilainen, mutta samalla hyvin kiehtova.
      Ja sieltä kyllä löytyy vaikka mitä ihania sisustus ym.juttuja!
      Onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      118
      963
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      109
      957
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      52
      671
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      659
    5. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      49
      562
    6. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      5
      541
    7. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      59
      508
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      43
      495
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      19
      486
    10. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      47
      479
    Aihe