Juho Kopperoisen puhe

Helppo kuunneltava.Ei turhaa hurmahenkisyyttä.
Synneiksi lueteltiin aviorikos,juoppous,tappo,epäasiallinen käytös lähimmäistä kohtaan.Nämä jäi mieleen.
Näillä elämänohjeilla arki on "autuasta".Kaikilla on hyvä olla yhteisössä.

Jos vanhoillisleastadiolaisuus on tätä,ei hullumpaa.Tässä on karsittu pois kaikki ns."näpertelysynnit"
16427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

En kuunnellut, mutta olen joskus kuunnellut. Hänen isänsä oli myös hyvä puhuja, mutta taitaa olla jo vanhuuden höperö. Puhuu kuulemma hänkin vielä Oulun ry:llä.

Juho on, kuten sanoit selväsanainen puhuja.

Äänestä

Onko Juho sitten nuoruudenhöperö?

Äänestä

Onko yksi pullo saunakaljaa juoppoutta?

Äänestä
  • On se, mutta käännä silti suupielesi ylöspäin.

    Äänestä

  • OK. Hihii!

    Äänestä

Yksi saunakalja ei kai ketään tee juopoksi.Kuten ei tee pikarillinen viiniäkään. Eikä pussillinen liköörikonvehteja.

Äänestä

Pentti on erittäin terävä ja oppinut rovasti, vanhuuden höperyys on Pentistä kaukana.

Äänestä

Höperö on aina höperö.

Äänestä

Juho on myös remonttiryhmäläinen.

Äänestä
  • Se mikään vaiheeseen jäänyt ole. Koulukiusattu oli kyllä...

    Äänestä

Kyllä vl:n syntikäsityksessä on paljon remotoitavaa.

Onko siinäkään järkeä,että on näitä "näpertelysyntejä",joita nyt jo tulee tehdyksi pelkällä ajatuksen tasolla.Ja niitä sitten pyydetään anteeksi vaikkapa "seitsämän kertaa päivän mittaan."

Nuo on vähän isompia juttuja,jotka Juho luetteli.(jäi mainitsematta aloituksessa yksi synti,varkaus)

Äänestä

Lisääkö tällaista? Näperteletkö sinä koko ajan?

Äänestä
  • Aattele nyt,sais katsella tv:tä.Ei tarvitsis isoa perhettä.Sais kuunnella hieman kevyttä musiikkia.Ihan luvalla.
    Jos huvittais.

    Äänestä

Puhe oli liian hidastahtinen. Hän kyllä puhui Raamatusta ja varmaan tulkitsi oikein, mutta tuntui kuin jokainen tulkinta jäi kesken, tai jätti ihan viimeisen tulkinnan ja selityksen kuulijalle itselleen. Väitän ettei kouluttamaton kuulijakunta jäi odottamaan tarkempaa selitystä.
Mitähän Juho yritti sanoa kuulijoille lopussa, kun kertoi että "kuulijat istuvat telttaan ja puupenkkiin ja haluavat kuulla evankeliumia". Hmmm... Mitäpä muutakaan varten ihmiset sinne tulisivat...

Äänestä

Itse pidän mieluummin hidastahtisesta puheesta kuin puheesta,jossa tapahtuu herkemmille kuulijoille hypnoottinen ilmiö.Mutta makuja on monia.
Suviseurat on niin paljon puhuttu tapahtuma,että joukossa on varmaankin uteliaita katselijoita ja ehkäpä kuuntelevatkin puheita.
Ei kaikki välttämättä tule sinne kuulemaan evankeliumia,ihan vaan fiilistelemään.

Äänestä
  • Totta tuokin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisäätällaista kirjoitti:

Helppo kuunneltava.Ei turhaa hurmahenkisyyttä.
Synneiksi lueteltiin aviorikos,juoppous,tappo,epäasiallinen käytös lähimmäistä kohtaan.Nämä jäi mieleen.
Näillä elämänohjeilla arki on "autuasta".Kaikilla on hyvä olla yhteisössä.

Jos vanhoillisleastadiolaisuus on tätä,ei hullumpaa.Tässä on karsittu pois kaikki ns."näpertelysynnit"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu