"Älkää enää kutsuko islamia rauhan uskonnoksi"

järkevänpuhetta

Sen jälkeen kun kävi ilmi, että kaikki terroristit, jotka osallistuivat äskettäiseen hyökkäykseen dhakalaisessa ravintolassa, jossa kuoli 20 ihmistä, olivat hyvin koulutettuja ja kuuluivat varakkaisiin perheisiin, bangladeshilainen kirjailija Taslima Nasreen kumosi argumentit, joiden mukaan köyhyys aiheuttaisi terrorismia.

Taslima julkaisi sarjan twiittejä, joissa hän muun muassa lainasi Saleem Samadia, joka sanoi, että Bangladesh on ollut merkittävä tekijä globaalissa terrorismissa, ja että ihmisten on aika lakata kutsumasta islamia rauhan uskonnoksi.

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749477616785260544

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749499473529868288

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749479858250579972

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749522206602956800

Taslima kannattaa voimakkaasti feminismiä ja ihmisoikeuksia, eikä ole siksi voinut palata kotimaahansa Bangladeshiin sitten vuoden 1994. Hän on saanut tappouhkauksia ääriryhmiltä, jotka ovat kytköksissä al-Qaedaan.

Lähde: Yahoo News

http://mvlehti.net/2016/07/04/ihmisyyden-tahden-alkaa-sanoko-islamia-rauhan-uskonnoksi/

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhänseon

      Siellä, missä islam, siellä myös sota, se on fakta.

    • alfa123om2222

      Oletko sokea vai muuten vain tyhmä. Sotaan tarvitaan useampi kuin yksi osapuoli ja esimerkiksi Afganistanissa tuo toinen osapuoli oli ei-islamilainen Neuvostoliitto.
      Samoin on Irakia, Irania ja Libyaa vastaan sotaa lietsomassa lähinnä länsimaat kuten USA. Öljy on tehnyt arabit niin rikkaiksi, että he voisivat ostaa länsimaat ja niiden yritykset omaan haltuunsa. Mutta tätä eivät länsimaat salli, vaan lietsovat sotia ja taistelevat öljyn hallinnasta väkivaltaa käyttäen.

      • kaijijjkm

        mitäs höpiset?? Islam tappaa omiaankin, jos eivät noudata tuota sairasta saatanallista oppia piirulleen. Ei siihen mitään muuta maata tarvita, kykenevät tappelemaan ihan omalla maallaan omiaankin vastaan.


      • kaijijjkm kirjoitti:

        mitäs höpiset?? Islam tappaa omiaankin, jos eivät noudata tuota sairasta saatanallista oppia piirulleen. Ei siihen mitään muuta maata tarvita, kykenevät tappelemaan ihan omalla maallaan omiaankin vastaan.

        ISIS tappaa muslimeja, koska ISIS ei noudata islamia. ISIS hyökkäsi pyhän kuukauden aikana ja hyökkäsi vieläpä Medinassa profeetta Muhammadin haudalla. Oikean johtopäätöksen tekemistä ei voisi juuri enempää helpottaa.


    • poisssss

      islam on saatanasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      38
      2852
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      2448
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      41
      2055
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1788
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1389
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      982
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      934
    Aihe