"Älkää enää kutsuko islamia rauhan uskonnoksi"

järkevänpuhetta

Sen jälkeen kun kävi ilmi, että kaikki terroristit, jotka osallistuivat äskettäiseen hyökkäykseen dhakalaisessa ravintolassa, jossa kuoli 20 ihmistä, olivat hyvin koulutettuja ja kuuluivat varakkaisiin perheisiin, bangladeshilainen kirjailija Taslima Nasreen kumosi argumentit, joiden mukaan köyhyys aiheuttaisi terrorismia.

Taslima julkaisi sarjan twiittejä, joissa hän muun muassa lainasi Saleem Samadia, joka sanoi, että Bangladesh on ollut merkittävä tekijä globaalissa terrorismissa, ja että ihmisten on aika lakata kutsumasta islamia rauhan uskonnoksi.

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749477616785260544

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749499473529868288

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749479858250579972

https://twitter.com/taslimanasreen/status/749522206602956800

Taslima kannattaa voimakkaasti feminismiä ja ihmisoikeuksia, eikä ole siksi voinut palata kotimaahansa Bangladeshiin sitten vuoden 1994. Hän on saanut tappouhkauksia ääriryhmiltä, jotka ovat kytköksissä al-Qaedaan.

Lähde: Yahoo News

http://mvlehti.net/2016/07/04/ihmisyyden-tahden-alkaa-sanoko-islamia-rauhan-uskonnoksi/

5

320

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhänseon

      Siellä, missä islam, siellä myös sota, se on fakta.

    • alfa123om2222

      Oletko sokea vai muuten vain tyhmä. Sotaan tarvitaan useampi kuin yksi osapuoli ja esimerkiksi Afganistanissa tuo toinen osapuoli oli ei-islamilainen Neuvostoliitto.
      Samoin on Irakia, Irania ja Libyaa vastaan sotaa lietsomassa lähinnä länsimaat kuten USA. Öljy on tehnyt arabit niin rikkaiksi, että he voisivat ostaa länsimaat ja niiden yritykset omaan haltuunsa. Mutta tätä eivät länsimaat salli, vaan lietsovat sotia ja taistelevat öljyn hallinnasta väkivaltaa käyttäen.

      • kaijijjkm

        mitäs höpiset?? Islam tappaa omiaankin, jos eivät noudata tuota sairasta saatanallista oppia piirulleen. Ei siihen mitään muuta maata tarvita, kykenevät tappelemaan ihan omalla maallaan omiaankin vastaan.


      • kaijijjkm kirjoitti:

        mitäs höpiset?? Islam tappaa omiaankin, jos eivät noudata tuota sairasta saatanallista oppia piirulleen. Ei siihen mitään muuta maata tarvita, kykenevät tappelemaan ihan omalla maallaan omiaankin vastaan.

        ISIS tappaa muslimeja, koska ISIS ei noudata islamia. ISIS hyökkäsi pyhän kuukauden aikana ja hyökkäsi vieläpä Medinassa profeetta Muhammadin haudalla. Oikean johtopäätöksen tekemistä ei voisi juuri enempää helpottaa.


    • poisssss

      islam on saatanasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      86
      1277
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1259
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1046
    6. 66
      946
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      882
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      881
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      610
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      35
      574
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      568
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      555
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    18. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      87
      491
    19. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      485
    20. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    Aihe