Hei!
Osaako kukaan kertoa, mikä mättää kun petroolia tiputtaa lämmittimen oikeasta alakulmassa silloin kun se on päällä? Onko jokin polttoainepumpun kalvon vaihto edessä? Mitä laitteessa on oikealta edestä katsottuna kun se avataan? Tiputus on lievää, mutta ei ole miellyttävää eikä turvallista.
Thermo 1400 vuotaa oikeasta alakulmassa petroolia
3
376
Vastaukset
Pumpun kalvohan siellä on tullut tiensä päähän. Pumppupesässä on pieni hukkareikä josta vuoto pääsee pois. Kalvo on kovin hakusessa, on sen verran vanha vehje. Kalvokumia (paksuus 0,4mm) oli kyllä aikoinaan Etralta saatavana, en tiedä tämän päivän tilannetta. Vaihtotyö ei ikävä kyllä ole ihan lennossa tehtävä. Jos pumppu iroitetaan on syytä merkitä miten virtajohdot tulevat. Väärinpäin laitettuna pumpun moottori pyörii väärään suuntaan ja epäkesko toppaa karaan kiinni ja alennusvaihde hajoaa.
Minulla on Thermo 1700 . Se näyttää hyvin samanlaiselta kuin Thermo 1400. Jos näin on kannattaa kysyä täältä http://www.nallenvenehuolto.fi/.Laitten ohjekirja tulee perässä. On ruotsiksi.
Muuten, mikäli meillä on samanlaiset kalvot niin se niitti joka kalvossa on kiinni on rosteria ja erittäin v-mäinen porata irti, minulta meni 2 poranterää.
Ja se manuaali:
http://www.varmedoktorn.com/_filebank/download.asp?file=/_filebank/Handbok-WallasThermo1400.pdf
Täältä löytyy myös muita ohjekirjoja, lähinnä vanhempiin lämmittimiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss896058Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243587- 1682191
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2342077Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1801803Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2881580- 691094
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571051Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.81041Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211040