Nyt kannattais liiton herätä jos haluavat ensi olympialaisiin painijoita suomestakin. Ruotsissa homma toimii junnut/alle 23v kisat mitaleita tulee mutta suomella ei nyt sitä yhteistyötä enemmän tännekkin.
Suomen paini
Painisuomessa
17699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikös Riossa ole 3 painijaa.
Kaksi painijaa ja yksi tyttö.
Joo ja kun katellaan tulokset myöhemmin niin tyttö pesee lattiaa molemmilla painijoilla...
Onko tuo muka joku yllätys. Naispainissa voi puhua painjan päivänä vaan siitä japsista joka taas pesee kaikki muut :)
Riossa on monta eri lajia. Paini ja naispaini ovat yhtä lähellä toisiaan,
kun naisten moukari ja miesten satanen.
Sori ei voi verrata, Japanialaiset jyrää...
Naisten paini on naisten kesken tapahtuvaa ja siten ok.
Esim. juoksussa on miehille ja naisille omat kisat ja johtuu miesten ja naisten eroavaisuudesta, kuten tietenkin muissakin lajeissa nyrkkeily jne.
Et taida ymmärtää luettua...
Ne on vaan kaksi täysin eri lajia, ei voi......... verrata.
No mitä se tyttö pesi???
Juuri niin, itkua väänsi.
entäs showpaini?
Iso joukkue Suomelta. ...loistavasti menny =(
ainoastaan 85 sarja Suomessa tasokas,Pahikainen pronssiottelussa,Salolla kaksi voittoa,loppuottelijaa vastaan niukka tappio,muut sarjat pelkkää pelleilyä.
Kadettien paini on vielä leikkiä, paini alkaa miehissä.
Vaihtoon rauhala,vehviläinen ja sarkkinen ja rakentamaan alusta.....
Onneksi meillä on 2 veteraanipainijaa ylitse muiden monnenkohan veteraanipainin mm-kullan J.Pasanen ja T.katajisto seinäjoelta ottaa.
Laskin nopeaan niin jos ja kun molemmat ottavat taas vetskujen mm-kullan niin ovat yhteensä ottaneet 12 kultamitallia. Siinä on muille velttoperseille miettimistä.
Nallepainiin mm kisat ni meki pärjätää
John Cena ja Hulk Hogan ottais kultaa minähyvänsä päivänä olymppialaisista jos vaan ammattilaisetkin sais osallistua.