Tulipa hieno 70-luvun fiilis kun pääsi uudenkarhean DS.n kyytiin. Enpä olekaan aikoihin tällaisella retroautolla ajellutkaan. Napit ja namikat jäi käteen kun johonkin säätimeen koski ja kaasuteltaessa pakoputkesta tuli musta savupilvi. Myös auton äänimaailmaan oli kiinnitetty huomiota. Kulkupeli nitisi ja natisi muoviosiltaan kuin mosset aikoinaan ja jousitus löi iloisesti kuopissa pohjaan.
Kertakaikkiaan riemastuttava kokemus ja citroen on melkoinen aikakone.
Eipä pääse noilla eväillä turhilla testivoitoilla leveilemään. Mutta citikka onkin enemmän elämäntapa ja rahareikä.
Myöskään naapurit ei todellakaan pääse kadehtimaan citikan omistajaa. Kyllä niin säälinsekaisia kommentteja auto aiheutti.
Kertakaikkiaan riemastuttava kokemus ja citroen on melkoinen aikakone.
Eipä pääse noilla eväillä turhilla testivoitoilla leveilemään. Mutta citikka onkin enemmän elämäntapa ja rahareikä.
Myöskään naapurit ei todellakaan pääse kadehtimaan citikan omistajaa. Kyllä niin säälinsekaisia kommentteja auto aiheutti.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tätäkö kävit ihailemassa? http://m.nettiauto.com/citroen/ds/7953868?vifAdCount=0&vifNav=Y
Kersantilla on pahasti faktat hakusessa ja jutusta näkee, että DS:ää on ihmetelty lähinnä kirjaston tai terkkarin ilmaiselta nettipäätteeltä. Tämäkin ilmeisesti ennen reseptin uusimista, kun pitää pahaa oloaan täällä purkaa. Toivoton tapaus olet.
Vaimoni meinasi kuolla nauruun kun näki citikan pihassa. Luuli jättimäiseksi rotanloukuksi... No tavallaan se onkin. Onnettomuustilanteessa helposti kaikki muoviosat lentävät matkustajat murhaten ja perikunnan hurmaten.
Suosittelen autoa kaikille itsemurhakandeille ja armeijassa ylennyksiä vaille jääneille.
Luuserius ei ole elämäntapa.
Tuskin tällä luuserilla on sitä vaimoakaan.
Citroenit tehdään tavallista ohuemmasta ns. pläkkipellistä. Vanha uusikäytössä oleva säilykepurkki kyllä kestää korroosion, mutta onnettomuustilanteissa tulee sardiinit ulos. Minä en enää pysty menemään selvinpäin citikan kyytiin.
Joopa joo...
Miksi citikan etutukirakenteita kutsutaan koiranluuksi. Siis nehän on oikeasti koiralle epäterveellisiä ja jopa myrkyllisiä. Kuka hullu irrottaa autostaan tukirakenteita ja antaa niitä lemmikeilleen?
Olen yhä enemmän vakuuttunut siitä että citikat on jokin paholaisen juoni.
666
Niitä kutsutaan koiranluiksi siksi, koska muidenkin merkkien vakaajan yhdystankoja kutsutaan koiranluiksi. Miksi niillä pitäisi olla jokin oma kutsumanimi? Kannattaisi sinunkin hieman perehtyä yleiseen autotekniikkaan, mutta jätä toki korjaaminen ja huolto sen hallitseville henkilöille.