Olen aiheesta etsinyt tietoa internetistä jo pidemmän aikaa, lähinnä englanniksi, ja tiedän, etten ole ainoa tästä oireesta kärsivä, koska löysin usealtakin foorumilta kanssakärsijöitä. Niin hullulta kuin juttu siis kuulostaakin, en ole hullu (ainakaan tässä asiassa).
Siis, noin vuoden verran olen satunnaisesti kärsinyt kummallisesta vaivasta. Ihan yllättäen tulen todella pahoivoivaksi ja luulen oksentavani, mutta sitten aivastankin (yleensä kaksi kertaa oikein komeasti), ja pahoinvointi häviää välittömästi. Koko episodi kestää yleensä vain muutaman sekunnin. Ennen pahoinvoinnin alkua olo on ihan normaali, samoin aivastuksen jälkeen.
Googlen avulla löysin spekulaatioita vaivan aiheuttajasta - mitään varmaa tietoa ei missään tunnu olevan. Ilmeisesti yleisin selitys olisi, että kaiken taustalla on refluksitauti, jolloin vatsahapot ärsyttävät vagushermoa ja jotenkin samaiseen hermoon yhteydessä oleva aivastusrefleksi laukeaa. Kaiken kaikkiaan aika epämääräistä. Minulla ei ole todettu refluksitautia, närästystäkin on todella harvoin, mutta mieluusti hyväksyn tämän selityksen, jos ongelman pystyy hoitamaan happolääkkeillä.
Oletteko muut vatsavaivaiset kohdanneet tämmöistä oiretta? Oletteko puhuneet lääkärille asiasta - mitä he sanoivat? Itse kerran mainitsin jollekulle tohtorille, ja sain vastauksena hymähdyksen - ja hullultahan tämä kuulostaa. Itse epäilin alkuun jotain aivoperäistä juttua ja olin aikalailla kauhuissani.
Tiedä sitten mistä johtuu, on minulla ärtynyt paksusuoli kaikkien siihen liittyvien oireiden kanssa, joten kai tämä sopii joukkoon...
Pahoinvointi ennen aivastusta?
9
2222
Vastaukset
- sansara
Yli kaksi vuotta ap:n jälkeen...kyllä, mulla on sama ongelma! Onneks en oo ainoa, tosi helpottavaa tietää etten oo ihan hullu!
- Anonyymi
No et oo
- Anonyymi
Pari vuotta lisää.. Sama vaiva minullakin. Ajattelin että olen ainoa. Reflukiakin on minulla ollut..
- Anonyymi
Ja vielä vuosia myöhemmin. Sama vaiva, alkoi eilen kun aloitin saxendan. Jännä juttu.
- Anonyymi
Täällä sama vaiva! Mikä avuksi?
- Anonyymi
Minulla aivan sama ongelma ollut jo vuosikausia,en ole siitä sen enempää ollut huolestunut koska pahan olon tunne häviää yhtä nopeasti kuin on tullutkin.
- Anonyymi
Sama minulla. Jollekin lääkärille mainitsin asiasta, vastaus oli hiljaisuus.
- Anonyymi
Minulla samat oireet, mutta myös refliksitauti. Koen hyväksi sen että aivastus poistaa pahoivoinnin.
- Anonyymi
Sama juttu ,ja on reflukdia todin vuosia ollut jo ppi lääke,enempi ongelmaksi tullut pari vuotta sitten aloitetun ozempicin jälkeen joka sitä pahoinvointia lisää,no pärskäyksellä kuitenkin helppaa :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849