Heinäkuun Vaavit...

Elikkäs olisi kiva tietää että paljonko täällä on odottajia joilla laskettu aika heinäkuussa?

Itelläni on la. 31.heinäkuuta, päivä ennen omia synttäreitäni. Saan maailman ihanimman lahjan:)

Mitenkäs teillä on odotus sujunut? Itselläni vallan mainiosti.Kertaakaan ei esim. ole tarvinnut oksennella, mutta väsymystä oli jonkin verran alussa, mutta sekin jo kaikonnut pois :)

Nyt vaan malttamattomana odottelen että heinäkuu tulisi jo...
14824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Meillä siis laskettu aika myös heinäkuussa, siinä 29 päivä, hassua, koska esikoiseni laskettu aika oli 27 päivä, joka nyt siis 4 v.

Kohta alkaa 12 rv ja väsymys silti vaivaa, pahoinvointi helpottunut, mutta rankalta tuntuu käydä töissä ja hoitaa arkirutiinit, tuntuu, et haluais vaan nukkuu ja lojua kotona, väkisinkin pistää välillä pientä masista, mutta silti onnellisesti raskaana, toivo, et tää väsymys helpottaa kohta! Ekassa raskaudessa väsymys ei vaivannu läheskään näin paljo.

Mutta ihana silti odotella masun kasvua ja ensi potkuja, nyt jo maha pömpöttää ja ei tunnu vanhat housut enää mahtuvan, kai sitä saa lähteä äippä vaate ostoksille! :)

Onnellisia odotuksia kaikille! :)

Äänestä

Hei vaan!

Täällä on yksi heinäkuun odottaja. Minulla on laskettuaika 26.7. eli rv 12 1 on nyt menossa.

Odotus on sujunut muuten ihan ok, huonot olot ovat vain vaivanneet rv 6 lähtien, lähes joka päivä on tullut oksennettua, 1-2 kertaa ja iltapäivään saakka etoo muutenkin. Väsymys on ollut yksi seuralainen, ehkä on sen osalta hieman helpottanut kun on saanut levättyä tarpeen mukaan.Paino humpsahti heti alkutaipaleella useita kiloja, pahoinvoinnista huolimatta, ja nyt sitä on tullut jo 4 kiloa...toivottavasti tahti tasaantuu, lähtöpaino oli 58 kg. Ensi viikolla olisi np-ultra, jota mielenkiinnolla odotellaan:)

Hyviä vointeja Sinulle ja muille odottajille!
Toivoopi, Mare

Äänestä

Minulla laskettuaika heinäkuun 23 pv.

Tasaista pikku kuvotusta ollut kokoajan, mutta eipä se elämää pahasti ole häirinnyt. Viimeviikon tosin olin sairaslomalla, kun oksetti pahsti koko viikon, mutta josko se nyt olisi ollut joku loppuhuipennus ja loppuisi nyt koko ikävä olo. Väsymystä myös jonkunverran... duuni päivinä varsinkin, v-loppuna helpompaa kun saa nukkua pidempään.

Tänään juuri kävin ultrassa ja kaikki oli hyvin... mahtaa koittaa minulle yöttömät yöt jos kaveri jatkaa liikkumista samaan malliin kun tänään ultrassa näkyi...... Pyöri, hyöri, käänsi ja väänsi....taisi kaverilla korvakin kutista kun sitäkin piti kaivaa.

Että semmosia.........

Äänestä
  • Minulla la 12.7. ja nyt 14 1. Ultrassa ollaan oltu ja viikkoja vastasi täysin. Jouduttiin vaan tarkempiin tutkimuksiin, kun niskaturvotus oli lievästi yli rajan. Ensi viikolla on lapsivesipunktio... Toivotaan että kaikki on hyvin!

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    Minulla la 12.7. ja nyt 14 1. Ultrassa ollaan oltu ja viikkoja vastasi täysin. Jouduttiin vaan tarkempiin tutkimuksiin, kun niskaturvotus oli lievästi yli rajan. Ensi viikolla on lapsivesipunktio... Toivotaan että kaikki on hyvin!

    Mulla la 20.7 eli viikkoja tasan 13! Alkuraskaus menny hyvin, ei juurikaan huonoa oloa mutta nukuttanu ois koko ajan ja voimaton olo, ei erityisia himojakaan ollut.

    Äänestä

Hello!!
Täällä taasen laskettuaika 25.7 ja hyvin menee!!Vaikka varsinkin töissä kiire, lämpötilojen vaihtelut ja erilaiset hajut ym saa helposti voimaan pahoin. Kotona ei juuri koskaan yökötä. Kuulun silti niihin onnekkaisiin, etten kyllä oksentele, mua vaan kuvottaa ja sitä vellovaa oloa sit helpottaa kun syö ja hidastaa tahtia. Alussa olin kovin väsynyt... Nukuin vaan.. Töistä heti kaaduin sänkyyn, nyt jo paljon virkeämpi :) eli oikein hyvältä näyttää ja tuntuu koko perheestä.

Äänestä

Minulla laskettu aika 28.7. Lievää pahoinvointia on ollut iltapäivisin ja iltaisin mutta nyt alkaa helpottaa. Päivät menee töissä ja illat kotitöitä tehdessä. Väsymystä on ollut lähes joka päivä. Lisäksi toinen jalka/ronkka on varsinkin pitkän istumisen jälkeen niin kipeä ettei kärsi astua kunnolla. Myös alaselkäkipuja on ollut. Fysioterapeutille pitäisi mennä...kunhan tässä ehdin.

Onnellista odotusaikaa!

Äänestä
  • mulla kans laskettuaika 28.7. Kolmas lapsi tulossa. elämän tahti on jo aika hurjaa näiden kahden 1,5v.ja 3v, kanssa kotiäitinä, että verrattuna esikoisen odotukseen väsymys ja aamuoksentelu paljon rajumpaa. Pieni murhe tuli eilen, ku lääkärissä ei kuulunutkaan sydänääniä. Kysyisinkin, että onko syytä huoleen vai normaali tilanne. Mietin vaan, että miksi kuunneltaisiin sykkeitä, jos kerran ei ole edes odotetavissa. edellisissä raskauksissa kuulunut rv 11 1. Luulis vaan vatsanpeitteiden olevan ennemminkin ohuemmat suodattamaan äänet ku ekassa raskaudessa.

    Äänestä

La on 30.7 näin alustavien laskujen mukaan. Se varmaan muuttuu kunhan pääsee np-ultraan :) Nyt Rv 11 5 neuvolan kiekon mukaan, omien laskujen mukaan 12 5.

Odotus on sujunut ihan kivasti. Tosin väsymystä on ollut kokoajan, ruokahaluttomuutta ja pahoinvointia. Pahoinvointi alkoi rv6 ja rv9:llä pääsin jo tekemään lähempää tuttavuutta vessanpöntön kanssa :/ Mutta sitä kesti vain viikon ja sen jälkeen ei ole tarvinnut oksennella. Nukun yli 12 tunnin yöunia ja välillä pitää ottaa päiväuniakin.

Eka lapsi on tulossa ja nuoria ollaan. Kovasti odottelen jo masun kasvua. Masu on hiukan kasvanut jos tarkasti katsoo. Housut puristaa ja takin napit alkaa irvistämään. :)
Muutenpa tässä ei ole muuta kuin onnellista odotusta :)

Äänestä

minulla laskettu aika on 11.7 ja kysyisinkin, teiltä
kuinka paljon painonne on noussut jo tässä vaiheessa?
Itselläni paino on noussut hurjaa tahtia, jo 7 kg ja kieltämättä asia kyllä hirvittää.

Äänestä
  • Niin, la 26.7. ja menossa rv 12 3. Painoa tullut 4 kiloa...hui, monellahan ei ole paino noussut näille viikoille tultaessa vielä lainkaan. En mielestäni ole mässäillyt juuri sen enempää kuin normaalistikaan ja on ollut aika pahinvoiva olo, eli etonut koko ajan ja oksennellutkin olen...

    Äänestä

  • ei ole paino noussut yhtään. Oon laihtunut 3 kiloa. Se on ihan normaalia tässä vaiheessa kun ei oo ruokakaan paistunut kunnolla. Enkä jotenkin osaa syödä pieniä aterioita vähänväliä ja ennenkuin on nälkä. Aina tottunut syömään illalla yhden aterian ja siinä masun täyteen. Nyt on sit joutunut opettelemaan ihan uusiksi tuon syömispuolen. Vähänväliä jotain pientä. Näkkäriä ja hedelmiä tms sit välipalaksi.

    Äänestä

  • Rose kirjoitti:

    ei ole paino noussut yhtään. Oon laihtunut 3 kiloa. Se on ihan normaalia tässä vaiheessa kun ei oo ruokakaan paistunut kunnolla. Enkä jotenkin osaa syödä pieniä aterioita vähänväliä ja ennenkuin on nälkä. Aina tottunut syömään illalla yhden aterian ja siinä masun täyteen. Nyt on sit joutunut opettelemaan ihan uusiksi tuon syömispuolen. Vähänväliä jotain pientä. Näkkäriä ja hedelmiä tms sit välipalaksi.

    Ja ne raskausviikothan oli 11 6
    (omien laskujen mukaan viikon enemmän).

    Äänestä

mulla on laskettu aika heinäkuun 10. elikkäs samana päivänä kun ite täytän =)
mun raskaus on sujunu tosi hyvin,mulla ei ole ollu lainkaan pahoinvointia hieman alussa väsymystä.
kaikki on hyvin myös vaavilla,kova oli liikkuun ja heilutteleen käsiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piituli kirjoitti:

Elikkäs olisi kiva tietää että paljonko täällä on odottajia joilla laskettu aika heinäkuussa?

Itelläni on la. 31.heinäkuuta, päivä ennen omia synttäreitäni. Saan maailman ihanimman lahjan:)

Mitenkäs teillä on odotus sujunut? Itselläni vallan mainiosti.Kertaakaan ei esim. ole tarvinnut oksennella, mutta väsymystä oli jonkin verran alussa, mutta sekin jo kaikonnut pois :)

Nyt vaan malttamattomana odottelen että heinäkuu tulisi jo...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu