Veden kulutus

valkoinenpannukakku

Mitä teette veden kulutuksen vähentämiseksi, niksejä...

Sen sijaan, että valuttaa hanasta vettä, niin jääkaapissa kannattaa pitää vesikannua/pulloa valmiina.

Suihkussakaan ei tarvitse olla tietenkään montaa minuuttia päivää kohden.

10

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eioolapihejä

      Miksi sitä nyt pitäisi yleensä vähentää ? Suomessa vettä piisaa, käytetään sitä kerta eioo pulaa vedestä. Vessan vedän aina varmuudeksi isolla vedellä kahteen kertaan.
      Puutarhan kastelen suoraan kunnon juomavedellä jne.

      • raivopäänä

        Tuosta pitäsi antaa rikesakko. Ihan joka kerrasta sekä tarkastaa veden kulukki että sakko muuttaa käytöstä.


    • mummu1948

      Vesi ei ole uusiutuva luonnonvara ja sitä ei saa ikuisesti puhdistettua.
      Suurin kulutus on heillä jotka eivät maksa sitä suoraan itse. Tietoa veden kulutuksesta jakaa:
      http://www.motiva.fi/koti_ja_asuminen/nain_saastat_energiaa/vedensaasto

      Itselläni on IDo-WC pönttö 4litraa.
      Suurimmat säästöt saa muutamalla tapojaan jotka toistuvat.

      1)Kahvin keitto ensin lasketaan vettä n. 2-4 kannullista että vesi on kylmää ja raikasta STOP se on puhdasta laske vesi vatiin ja käytä se hedelmien pesuun kukkien kasteluun tai Wc ulostamisen jälkeen.
      2)WC- käynti pesen käteni asioinnin jälkeen MUTTA lavuaarissa on vati ja kaadan pesuveden pöntöön ei tarvitse vetää.
      3)Hampaiden pesu käytän mukia ja hanat sitten kiinni, vispaan myös hammasharjan mukissa EN PESE SITÄ JUOKSEVAN hanan alla.

      Hanasta tulee vettä 10-12 litraa minuutissa, paljonko oikeasti kuluu saa tietoonsa laskemalla normaalilla laskuvauhdilla 60 on aina 12 litraa vettä.

      4)Suihku sulje hanat sampoo ja saippua käsittelyn ajaksi sästyy jo 3-5 min.
      5)Astianpesukone vie pesutapahtumassa n. 1/4 vettä siitä mitä käsitiski.
      6)Minulla on 4 litran teräskannu, jossa on kansi, otan se kerralla täynä juomavedeksi. En kykene juomaa jääkaappikylmää vettä, joten kannu on keittiön työpöydällä. Täytän kannun samalla kun otan muuta vettä niin viemäriin valuttamista ei tarvita.

      Ainoa jossa 'tuhlaan vettä' on pyykinpesu.
      Lakanat asusvaatteet ja pyyhkeet laitan ensin huuhteluohjelmaan, [on kylmävesi toiminto, vie koneellista kohden 12 litraa vettä] pysäytän ohjelma ja anna liota pyykin 2-4 tuntia, sitten ohjelma käyntii ja uudestaa pesuohjelmalla aina 60 astetta..
      Ennen lapsuudessa pyykit liotetiin eli laitettiin edellisenä iltana kylmään veteen saaveihin, toki silloin oli vain pulsaatorikone ja huuhtelu käsin samoin kuivaksi kiertäminen tai pulsaatorikoneen 'mankeli' https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/cb/bc/6e/cbbc6ef717ff5487b2ce43d77dfc143e.jpg
      En käytä huuhtelu aineita enkä esipesutoimintaa...
      http://image.nettix.fi/extra/itemimg/00/01/38/54/57/pyykinpesukone-paaltaavattava-1385457_l_c7ab48c66e8e93e7.jpg kyseessä on tämä kone.
      Jos pyyki jostain syystä haisee ummehtuneelle laitan liotusohjelman aikana 1 dl etikaa veteen joskus kesällä tarpeen kun lämmitys on ollut kiinni kuukausia kylmää ja sataa jatkuvasti...

    • omaisuusoikeus

      Jokin aika sitten tuli dokumentti jossa kerrotiin kuinka köyhien maiden pohjavesi pullotetaan Coco-Colaksi https://fi.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola , kun aineosat joita siihen käytetään eivät kasva kaikkialla. Maan köyhillä ei ole varaa puhtaaseen juomaveteen.

      Koostumus

      Kolajuomien ainesosina käytetään vettä, sokeria, hiilihappoa, elintarvikeväriä, fosforihappoa, kofeiinia sekä aromiaineita. Aromeina ovat usein ainakin vanilja ja kaneli, joskus myös muskotti ja appelsiini. Sen sijaan koolapuiden kolapähkinöitä, joista juoma on saanut nimensä, ei juurikaan käytetä.

      Alun perin Coca-Colan valmistuksessa käytettiin kokapensaan lehtiä, joista saatava kokaiini vaikuttaa piristävästi. Vuonna 1903 Coca-Cola Company poisti kokaiinin reseptistä ja alkoi käyttää kofeiinia piristävän vaikutuksen aikaansaamiseen.

      Kolajuomien tarkkoja reseptejä on perinteisesti pidetty liikesalaisuuksina. Vuonna 2001 kanadalainen ohjelmistoyritys OpenCola julkaisi omaan markkinointiinsa liittyen avoimen, GNU-lisensoidun kolajuomareseptin OpenColan, jota on lupa edelleen muunnella. Juomasta arvellaan tulleen tunnetumpi kuin kehittäjäyhtiöstä.

      Eli rikaat juovat jopa köyhien veden.

    • alleköyhyyden

      Google Kääntäjällä:
      Tässä on hyvä pieni esitystila, miten maailman varallisuudesta jakautuu eri ultra-super-rikas, super-rikas, rikas, ja kaikki muutkin.

      Se Credit Suisse (via @FGoria) ja se osoittaa, kuinka 32 miljoonaa ihmistä, eli 0,7% maailman aikuinen, väestönkasvun hillitseminen $ 98,7 trillion eli noin 41% maailman varallisuudesta.

      Pohjassa pyramidin näemme, että 3,2 miljardia ihmistä eli 68,7% maailman aikuisväestöstä ohjata vain 3% maailman varallisuudesta eli noin $ 7.3 trillion.

      http://www.businessinsider.com/global-wealth-pyramid-2013-10?r=US&IR=T&IR=T

      0,7% väestöstä omistaa 41 % kaikesta varallisuudesta
      ja
      68,7 % väestöstä omistaa maailman varallisuudesta 3 %.

    • mummu1948

      Suihkuhaaste.
      Haastan kokeilemaan millä vesimäärä ja ajalla pystyy käymään suihkussa pesten hiukset ja vartalonsa pesuaineelle.
      Minä suihkutan myös suihkunurkan seinät lattian ja pesen suihkuliinan, pienimmillään 2 minuutia on siis 20 litraa vettä.. Vettä tulee talossamme 10 litraa minuutissa ja minuutti selviää laskemalla tarkastetulla nopeudella aina 60 on minuutti joka siis 10 litraa.
      Käyn suihkussa arkisin joka toinen päivä, ja jos olen menossa jonnekin.. [4-5 kertaa viikossa]
      Tuo Siemens Siwamat xt 1351 käytää vettä ilman esipesua 46 litraa koneeliseen on 4,5 kg kone huuhteluohjelma käytää 12 l.

      Keitiössäni ei mene edes litraa vettä suoraan viemäriin. Astianpesukoneeni käytää 12 litraa vettä koneelliseen.
      Keitän kahviveden vedenkeittimellä ja suodatan termariin suppilolla käytän vettä kannuista jotka täytän aina suihkussa käynnin jälkeen suihkuhuoneen ja keittiön vesiputket ovat samat, kun avaa hanan se on heti hanakylmää n. 8 asteista.

    • minullavaraa

      Minä kyllä maksimoi kulutusta, minulla on myös lämmitettävä palju pihalla, joka kerta vaihdan siihen veden. Kunnolla vettä voi käyttää kun on siihen varaa.

      • tuhoatkaiken

        Olet sen edesmenneen sukupolven jäsen jota tulevat sukupolvet manaa itsekäiksi omannavan palvojiksi.
        Tuleville en jätä mitään en materiaa enkä henkisiä arvoja.


      • mekulutetaan

        Hyvä, noin minäkin tekisin, jos mulla palju olisi. Nytkin on pohjavesivarastot pullollaan käyttövettä, ei tarvia pihistellä.
        Nuo pihistelijät on aivopestyjä tolloja, köyhiä paskoja vaan.


    • haavan_lehti

      wc:tä ei tarvitse vetää pienemmän hädän jälkeen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1570
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1095
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      902
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      881
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      868
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      868
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      783
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe