Mitä mieltä olette. Itse en ole hirvean tyytyväinen.
Ongelmia tähän mennessä (saatta johtua oletusasetuksista -en ole muuttanut mitään): Tiedostojen lataaminen omalle koneelle tökkii -Firefox jättää suurimman osan tiedoston nimestä pois ja myös tyypin eli jälkeenpäin pitää määritellä minkälaisesta tiedosstosta oli kyse.
Lisäksi tiedostot tallennetaan automaattisesti aikaisemmin määriteltyyn kansioon, eli kansio pitäisi määritellä ennen tiedoston hakemista asetuksista ja näin pitäisi kai tehdä joka kerta kun jotain hakee.
Olen myös huomannut ettei Firefox osaa kaivaa asennettuja komponentteja esiin ja vaikka olin asentanut uusimman Flashin koneelle Firefoxin jälkeen niin firefoxiin se ei ollut asentunut -kaikkiin muihin selaimiin se oli asentunut. Sama koskee pankkini tunnuksia jotka on tallennettu koneelle ja jotka muut selaimet hakevat automaattisesti.
Ongelmia tähän mennessä (saatta johtua oletusasetuksista -en ole muuttanut mitään): Tiedostojen lataaminen omalle koneelle tökkii -Firefox jättää suurimman osan tiedoston nimestä pois ja myös tyypin eli jälkeenpäin pitää määritellä minkälaisesta tiedosstosta oli kyse.
Lisäksi tiedostot tallennetaan automaattisesti aikaisemmin määriteltyyn kansioon, eli kansio pitäisi määritellä ennen tiedoston hakemista asetuksista ja näin pitäisi kai tehdä joka kerta kun jotain hakee.
Olen myös huomannut ettei Firefox osaa kaivaa asennettuja komponentteja esiin ja vaikka olin asentanut uusimman Flashin koneelle Firefoxin jälkeen niin firefoxiin se ei ollut asentunut -kaikkiin muihin selaimiin se oli asentunut. Sama koskee pankkini tunnuksia jotka on tallennettu koneelle ja jotka muut selaimet hakevat automaattisesti.
Vastaukset 15
Vanhimmat
firefox on todettu monissa testeissä paremmin suojaavaksi selaimeksi hakkereita ja matoja vastaan kuin IE. firefoxissa on myös paljon surffausta nopeuttavia toimintoja kuten (välilehdet)joita IE selaimessa ei ole. lataus tiedosto pitää määrittää asetuksista mutta sen jälkeen kaikki lataukset menevät ennaltamäärättyyn hakemistoon, eikä tarvitse jokakerta määrittää paikkaa kovalevyllä.
Itse suosittelen firefoxia lämpimästi, hiukan vaivaa jos jaksaa asetuksissa nähdä ja tutustumiseen eri ominaisuuksiin siitä saa paljon enemmän irti kuin windowsin mukana tulevassa jo vanhanaikaisesta selaimesta.
Tosin jos ei jaksa/osaa tehdä mitään säätöjä koneella niin ehkä se IE on se helpoin tosin ei paras ratkaisu
Kyllä sen kanssa aloittelija on liemessä, vaikka kuinka lukisi ohjeita. Paljon on ihan käsittämätöntä juttua. Jos niitä ihan summassa käy räpläämään niin ei itsekään enää tiedä mitä siellä on sekoillut.
Viimeksi oli työ löytää se koneelta kun piti se toimimattomana poistaa.
Luettele kaikki asiat, jotka ovat "käsittämättömiä" - sitä ennen en näe kommentillasi kovin suurta pohjaa. Firefoxissa kun on paljon asioita, jotka on toteutettu varsin samaan tapaan kuin ne ovat IE:ssä.
>Sama koskee pankkini tunnuksia jotka on tallennettu koneelle ja jotka muut selaimet hakevat automaattises<
Ootko sä pö....
Siis kaikilla ei ole tilit samoissa pankeissa ja eri pankeissa on eri järjestelmät ja jotkus tallentaa turvasoftaa levylle jota Mozilla ei handaa.. Että silai!
liitännäiset löysin nyt edes sanamuodossa, tosin englannin kielellä. Että se siitä. Eipä kielitaito riitä selvittämään mitä ne on.
Eilen löysin vaan jotain latauslinkkejä, joissa oli jotain numeroita ja niistäkö sitten olisi pitänyt osata valita oikea numerosarja mitä haluaa?
Välillä tulee joku lätkä ikkunaan, jossa pitää hyväksyä/hylätä joku. Niihin sitten summassa vetää kyllä ja katsoo mitä tapahtuu... vaikkei edes tiedä mitä siinä oikein luvataan. Jännää...
Mutta täytyy nyt yritää tutkailla tätä vähän tarkemmin ja katsoa josko tästä jotain ymmärtäisi. Viimeksi jäi se opettelu vähälle kun koko homma hyytyi jo alkumetreille.
Liitännäiset voi asentaa aivan yksinkertaisesti erikseen hakematta niitä. Aina kun Firefoxin sivun ylälaitaan ilmestyy ilmoitus, että sivun näyttäminen täydellisenä vaatii jonkin liitännäisen asentamisen, painaa siitä ja hyväksyy sen mitä Firefox ehdottaa. Vieläpä suurin osa prosessista suomenkielellä (ainoastaan lisenssisopimukset taitavat olla englanninkielisiä).
Tuo latauslinkkijuttu kuulostaa minulle heprealta. Löysit sellaisia, mutta mistä?
Ikkunat joita tulee, ei pitäisi olla kovin vaikeasti ymmärrettäviä. Arvailen että tarkoitat esim. tallennetaanko salasana tai että haluaako siirtyä suojaamattomalta sivulta suojatulle ja päinvastoin (näistä tulee ensimmäisellä kerralla ilmoitus, jonka jälkeen ikkunaa ei erikseen ilmesty ellei välttämättä niin halua).
Laajennusten tilanne on vähän vaikea, koska niiden lokalisoiminen olisi vähintäänkin raskas urakka. Lisäksi mieleeni ei tule ainuttakaan laajennusta, jota olisi käännetty millekään kielelle. Se on vain tosiseikka, että kaikkea ei saa käännettynä. Eivätpä Internet Exploreriinkaan tehdyt pluginit ole saatavilla yleensä kuin englanniksi.
Kirjoittelen jossain vaiheessa laajennuksista jonkinlaisia esittelyitä opasmuodossa, mutta sitä ennen pitää itsellänikin ehtiä tutustua niihin.
---
Firefox tutuksi: http://firefox.maayas.net
Ainakin Sampo ja Nordea toimivat, ongelmitta. Jos joku pankki ei toimi, lähetä niiden nettisivujen kautta postia. Sillä sain Firefoxin Sampon selainvalikoimaan. Eivät olleet syksyllä kuulleetkaan Firefoxissta, IT-alan ammattilaiset...
Ja soloa käyttäessä ilmeni hieman kummallinen ominaisuus: Foxi kysyi että haluanko tallentaa varmennuskoodin että selain muistaa sen ensi kerralla -eihän minkään järkevan selaimen pitäisi ehdoittaa sellaista https-protokollassa?!?
En ole koskaan törmännyt tuohon tiedostonimen katkaisevaan ongelmaan. Tiedostot ovat tallentuneet aina täyspitkinä. Tiedostojen lataamiselle kannattaa tosiaan käydä laittamassa asetukset mieleisekseen, oletuksena tiedostot tallentuvat työpöydälle. Itselläni on niin, että saan itse valita tallennuskansion joka kerta.
Komponentit (= liitännäiset) joutuu toki asentamaan erikseen, mutta käytännössä se tarkoittaa vain klikkausta siinä kohtaa kun lukee, että vaaditaan liitännäisen asentaminen ja sitten pari kertaa seuraava, Firefox latailee ja asentelee itsekseen ja se onkin siinä.
Pankin tunnuksia ei kannattaisi pitää automaattisina, koska se ei ole tietoturvan kannalta hyvä asia: koneelle tallennettu tieto on helppo kaapata. Ja minulla se ei onnistuisikaan, olen Nordean asiakas ja minulla on vaihtuva tarkistusnumero. Asiakasnumeron olenkin opetellut/oppinut ulkoa.
Jotta tämmöistä.
---
Firefox tutuksi: http://firefox.maayas.net
Tarkoitin juuri sitä että tiedostot voi ladata ainoastaa etukäteen määriteltyyn kansioon. Ainahan niitä voi jälkeenpäin siirrellä, mutta kaipaan sitä toimintoa että Firefox antaisi minun valita kansio siinä vaiheessa kun klikkaan jotakin netissä olevaa tiedostoa.
Solon käyttäminen onnistuu hyvin ja voisi vaan toivoa että kaikilla olisi yhta kätevä järjestelmä. Kyseisen pankin järjestelmä on taas sellainen että levylle tallennetaan "avain", pankin omaa turvasoftaa sekä tunnus. Loggautumiseen kuitenkin tarvitaan vielä salasanat...
Työkalut > Asetukset... > Lataus > Kysy jokaisen tiedoston tallennuskansio
Ja voilá, Firefox kysyy minne tallennetaan :)
Kun en sitä eilen huomannut. Taisin olla sen verran tuimaantunut siitä että foxi kaiken lisäksi jätti päätteet pois etten edes huomannut tota kun kävin määrittelemässä kansion :)
http://www.opera.com/download/
Hyvin on Firefox toiminut. Paluuta IE:n pariin tuskin tulee. Ainut härö mitä on tullut, on selaimen omituinen jumiutuminen avatessa. Käyntiin selaimen sain sillä, että otin verkkokaapelin irti avatessa ketun, sitten kaapeli paikalleen ja selain toimi. Vian aiheutti Switch proxy laajennus, laajennus pois ja seuraavana päivänä takaisin eikä sen jälkeen ole ollut ongelmia.