Prisman parkkipaikka

Kukahan opastaisi vanhoja äijiä Prisman edessä, eivät ressukat ymmärrä mitään liikennesäännöistä . Harvase päivä näytellään keskisormea. Oikealta tulevaa väistetään, paitsi parkkiruudusta lähtijä väistää.
17946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tieliikennelaki ei tunne käsitettä parkkipaikka tms. Parkkipaikalla pätevät ns. Villinlännen säännöt jossa oilealta tuleva ei olekaan automaattisesti etuajo-oikeutettu vaan pääsääntöisesti pääväylää ajava on. Samoin kolmiolla ja stopeilla ei ole minkään sortin merkitystä parkkipaikalla koska se ei ole tieliikennelain sisältämää tieliikennettä. Oikeudessa lukuisia tapauksia jossa oikealta tuleva onkin joutunut maksumieheksi vaikka normaalisti olisikin ollut etuajooikeuttu.

Äänestä
  • sinne vaan paikanpäälle neuvomaan

    Äänestä

Niin ja prisman edestä kulkeva väylä on se pääväylä. Tosin mopoilijoita ja kaiken maailman fillaroitsijoita siellä joutuu väisteleen kanssa. Heillä kun on periaate, että heitä kuuluu väistää pienempänä tien käyttäjänä.

Äänestä
  • Näistä on ollut sen verran lehtijuttuja, että ei ole pääväylä ja oikealta tulijaa on väistettävä, niin se maailma muuttuu.

    Äänestä

  • Kopsattu Iltalehden sivuilta:

    Lakiin kirjattuna asia on hyvin yksinkertainen: Oikealta tulevaa ajoneuvoa pitää aina väistää, ellei väistämisvelvollisuutta ole erikseen liikennemerkillä muutettu. Pysäköintialueilla liikennesäännöt ovat samat, oikealta tulevalla on aina etuajo-oikeus.

    Osa autoilijoista kuitenkin mieltää parkkipaikkojen sisällä olevat leveämmät väylät eli niin sanotut kokoojaväylät usein pääväyliksi. Sitä ne eivät lain mukaan kuitenkaan ole, ellei väyliä ole asianmukaisilla liikennemerkeillä toisin merkitty

    Niin se mailma muuttuu.......

    Äänestä

Meinasin jäädä mopoauton alle tänään kun tulin alkosta. Autossa istunut jonne näytti vain keskaria ja nauroi.

Äänestä
  • Prisman edessä oleva väylä ei ole nimetty tie ja sääntö on sen mukainen , eli oikealta tulevaa on aina väistettävä.

    Äänestä

Opetelkaa ajamaan tunarit

Äänestä
  • en ikinä

    Äänestä

"Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä. (5.5.2006/343)"

Kysymys onkin onko Prisman edessä kulkeva väylä tie vai osa pysäköintialuetta?

Prisman pysäköintialue on nimittäin osoitettu liikennemerkein ja merkit osoittavat pysäköintialueen alkavan "pääväylän" oikealta puolella (pohjoisesta liikennöitäessä), joten oikealta tulevat poistuvat pysäköintialueelta tielle jolloin heillä on väistämisvelvollisuus. Mikäli tuo helkkarin väylä on tie.

Olisi vain helpompaa jos pysäköintialue alkaisi pohjoisen haarasta niin ei olisi epäselvyyksiä.

Äänestä

Olen vanha äijä mutta olin ennen nuori

Äänestä

Prisman edessä kulkevaa väylää ei ole nimetty tieksi, ja näin ollen oikealta tulevaa on aina väistettävä.

Äänestä

Poliisi kehoitti ajamaan liikennesääntöjen mukaan, ei perustellut sen kummemmin. Tottelen.

Äänestä
  • Ihan hyvä, parempi väistää kuin kolaroida, säästyy sitten bonukset. Ja en tarkoita mitään äs-boonuksia

    Äänestä

  • Tieliikennelaki ei tunne käsitettä parkkipaikka tms. Näin ollen lähtökohtaisesti pääväylää ajavaa pitää väistää vaikka pääväylällä olisi kolmiot. Koska tieliikennelaki ei tunne parkkipaikka käsitettä niin siellä ei myöskään ole voimassa tieliikennelain tuntemat varoitus ja kieltomerkit. Jos parkkipaikalla tapahtuu kolari ja siitä haluaa lähteä vänkäämään niin oikeuteen menee eikä ole ensimmäinen tai toinenkaan tapaus jossa pääväylää ajanut on jutun voittanut vaikka oikelta olisikin tullut auto. Joten tarkkana sielä parkkipaikoille ajettaessa. Se joka uskaltaa menee ensin.

    Äänestä

  • Maggghre kirjoitti:

    Tieliikennelaki ei tunne käsitettä parkkipaikka tms. Näin ollen lähtökohtaisesti pääväylää ajavaa pitää väistää vaikka pääväylällä olisi kolmiot. Koska tieliikennelaki ei tunne parkkipaikka käsitettä niin siellä ei myöskään ole voimassa tieliikennelain tuntemat varoitus ja kieltomerkit. Jos parkkipaikalla tapahtuu kolari ja siitä haluaa lähteä vänkäämään niin oikeuteen menee eikä ole ensimmäinen tai toinenkaan tapaus jossa pääväylää ajanut on jutun voittanut vaikka oikelta olisikin tullut auto. Joten tarkkana sielä parkkipaikoille ajettaessa. Se joka uskaltaa menee ensin.

    Kyllä tieliikennelaissa mainitaan pysäköintipaikka ja pysäköintialue. Kannattaa tutustua.

    Tieliikennelaki
    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729

    Äänestä

Virallisen P-liikennemerkin sijainti vaikuttaa. Jos P-liikennemerkki sijaitsee alueen sisäänajon kohdalla, on koko alue samanarvoista parkkipaikkaa ja silloin väylillä väistetään, kuten tasa-arvoisessa risteyksessä.

Jos taas pysäköintipaikka liikennemerkkejä on sijoitettu moneen eri kohtiin alueella, on niiden takana oleva alue vasta sitä pysäköintialuetta ja niiden takaa tuleva väistää tullessaan toiselle väylälle.

Ruudusta lähtevä väistää tietenkin aina muita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vahesa kirjoitti:

Kukahan opastaisi vanhoja äijiä Prisman edessä, eivät ressukat ymmärrä mitään liikennesäännöistä . Harvase päivä näytellään keskisormea. Oikealta tulevaa väistetään, paitsi parkkiruudusta lähtijä väistää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu