Lueskelin asiaa ja jäi hieman epäselvää.
Sain kuvan, että on olemassa kaksi eri syytä miksi harrastetaan seksuaalienergian muuntamista.
1. valaistumisen tavoittelu
2. elinvoiman lisääminen
Onko asia näin, vai käyvätkö ne käsi-kädessä, vaikkei ehkä samaan aikaan tapahdu? Vai onko tässä jokin tekninen eroavaisuus?
Yksi tapa mitä luin oli, että keskitytään energian virtaamiseen selkärankaan ja sitä pitkin aivoihin ja lopulta takaisin alas navan tienoille.
Toisaalta jäi mielikuva, että sitten on "tekniikka", että kohdistetaan vain lisääntynyttä energiaa muuhun, kuin seksuaalisuuteen.
Jossain mielestäni sanottiin, että energian kohottaminen aivoihin voi vähentää elinvoimaisuutta. Näinkö se menee?
Kertoisitteko myös asiaan liittyviä termejä, jotta helpompi etsiä tietoa.
Selibaatti ja seksuaalienergian muuntaminen
3
385
Vastaukset
- searchdot
Niin ja sitten oli tietenkin se jooga-asento, ns. tiibetiläinen 6. riitti. Missä puhallettiin ilmat keuhkoista, mentiin etunojaan, ja tyhjillä keuhkoilla takaisin pystyasentoon.
- metta-ja-maitri
Olen harrastanut kundaliinijoogaa, meditaatiota.
Turvallisimmaksi menetelmäksi olen havainnut seksuaalisuuden muuntamisen ystävyydeksi, lempeydeksi eli buddhalaisittain metaksi/maitriksi. Termeinä metta ja maitri.
Ajatellaan ja tunnetaan ystävyyttä seksuaalisuuden sijaan. Toimii ainakin mulla. Kundaliinijoogassa on riskinä ylienergisyys ja se, että energia ei kunnolla muunnukaan. Kundaliinijoogaa harrastaessa tulisi olla varautunut pitkiin juoksulenkkeihin tai muuhun raskaaseen liikuntaan ylienergisien kausien varalta. Kun suoraan muunnetaan tuntemalla ystävyyttä, mettaa ja maitria ilman energiankehittämisiä, muunto onnistuu varmasti. Energian kierrättäminen näet ei itsessään välttämättä muunna sitä, ainostaan lisää sitä ja saa sen kiertämään.
Suosittelen buddhalaista metta-meditaatiota.- searchdot
Kiitos vastauksesta :) Itselleni metta ja maitri täysin uusia termejä, joten hyvä saada tietoon. Näillä asioilla on harmillinen tapa olla "piilossa" intialaisten yms termien takana. Joutuu harrastamaan aikamoista kahlaamista ilman suoria hakuja.
Kundaliini jossain määrin tuttu asia, mutta tuokin mitä kerroit on tosi mielenkiintoista kuulla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360