Nojapyöräily ujona

UjoNojapyöräilijä

Olen luonteeltani ujo ja minun on vaikea lähestyä ihmisiä. Hankin kuitenkin trike nojapyörän, koska tavallisella pyörällä ajaessa kädet puutuvat ja sormet menevät tunnottomiksi, lisäksi nojapyörä on turvallinen, kun siinä ollaan lähes makuu asennossa, eikä siitä pääse kaatumaan.
Nojapyörässä on vaan se ujoille huono puoli, että nojapyörällä ajaessa saa kyllä huomiota, nähdä ihmisten reaktioita ja kuulla monenlaisia kommentteja, kun ihmiset eivät ole tottuneet tällaiseen harvinaisempaan polkupyörämalliin, joka ei ole mikään kömpelön invalidi ajoneuvon näköinen, vaan urheilullisen näköinen ja nopea.
Suurin osa ihan positiivisia kommentteja ja ehkä tästä on jotain apua ujouden voittamiseen, kun pysäköidessä joku voi tulla juttelemaan erikoisesta pyörästä.

Joku on sanonutkin, että on edullisempaa ostaa nojapyörä, kuin urheiluauto saadakseen ihmisten huomion puoleensa. Onhan nojapyörä aika arvokas, että muutaman tuhannen euroa siihen joutui sijoittamaan.
Toisaalta maksaahan se itseään takaisin säästyneinä polttoainekuluina ja myös terveydellistä hyötyä siitä on sillä ajettaessa.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneanojapyörälle

      Onnea uudelle nojapyörälle ja sinulle!

      Onko paikkakunnallasi jotain yhdistystä, mistä voisit kysellä eri toiminnoista. Kerro että haluaisit juttuseuraa. Voit ottaa yhteyttä myös vaikka seurakunnan diakoniin, heillä saattaa olla tietoa.

      Hyvää kesänjatkoa sinulle, onpa kiva kun pääset liikkeelle nyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe