komponenttien palautus oikeus?

ostin tuollaisen muistikamman eräästä tietokone liikkeestä ja kotona kävi ilmi että se ei sovi minun koneeseen kun menin kauppaan palauttamaan sitä niin myyjä ilmoitti että hän ei ota sitä takaisin koska se on toimiva. eikö tuollaisilla komponeteilla ole mitään palautus oikeutta?
6489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uhkaile sitä myyjää ja sano että otat yhteyttä kuluttaja-asiamieheen (ja otakkin jos ei huoli takas ja hyvitä)

Äänestä
  • Ei ole palautusoikeutta.

    http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6507&id=9731&mode=readdoc


    TUOTTEEN PALAUTTAMINEN/VAIHTAMINEN JA KAUPAN PURKU

    Palautin tuotteen liikkeeseen heti seuraavana päivänä, mitkä ovat oikeuteni saada rahat takaisin?
    Pääsääntö on, että kauppa on sitova sopimus, eikä sitä voi noin vain purkaa. Laissa ei säädetä kuluttajille automaattista peruutusoikeutta, lukuun ottamatta koti- ja etämyyntiä (14 vrk) ja lomaosakkeiden kauppaa (10 vrk).

    Monet liikkeet antavat asiakkailleen vapaaehtoisen vaihto- ja palautusoikeuden. Virheettömän tuotteen vaihto/palautusoikeus on kuitenkin vapaaehtoista asiakaspalvelua. Tämän vuoksi liike voi määritellä vaihdon tai palautuksen ehdot: esimerkiksi kuitin pitää olla tallella, alusvaatteita ei vaihdeta lainkaan, jos sopivaa vaihtotuotetta ei löydy, liike voi vaatia että kauppahinta annetaan esimerkiksi lahjakorttina jolla liikkeen tuotteita voi ostaa tietyn ajan sisällä.

    Äänestä

Ei ole pätevä syy perua kauppaa.Olisit tarkistanut etukäteen käykö ostamasi kampa emolevyysi.Palautus- tai vaihto-oikeus on jos tuote on viallinen.

Äänestä
  • jos kyseessä olisi asiallinen liikeniin varmasti ottaisi takaisin kamman tai vaihtaisi käypäseen. Pistäppä tänne kyseisen liikkeen nimi ja paikkakunta niin voivat muut varoa ja kiertää kaukaa moinen liike.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    jos kyseessä olisi asiallinen liikeniin varmasti ottaisi takaisin kamman tai vaihtaisi käypäseen. Pistäppä tänne kyseisen liikkeen nimi ja paikkakunta niin voivat muut varoa ja kiertää kaukaa moinen liike.

    kannattaa lähteä mustamaalaan liikettä joka toimii lakien ja asetusten mukaan.

    Luultavasti tämä liike toimii myös lain puitteissa tilanteessa jossa laki on asiakkaanpuolella eikä rupea jähisemään vastaa kuten tänäpäivänä monella liikkeellä on tapana.

    Äänestä

Ei ehjällä tuotteella ole mitään palautusoikeutta paitsi postimyynnissä. Jos olet itse ostanut väärän tuotteen, eikä myyjä ole sanonut sinulle, että se on sopiva niin vika on sinun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taru kirjoitti:

ostin tuollaisen muistikamman eräästä tietokone liikkeestä ja kotona kävi ilmi että se ei sovi minun koneeseen kun menin kauppaan palauttamaan sitä niin myyjä ilmoitti että hän ei ota sitä takaisin koska se on toimiva. eikö tuollaisilla komponeteilla ole mitään palautus oikeutta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu