Kumpi videokamera kannattaisi ostaa Canonin MV700 vai Sonyn DCR-TRV255???
Toi sonyn kamera on 8digital ja Canonin miniDV
Toi sonyn kamera on 8digital ja Canonin miniDV
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on ko. Canon-digivideokamera ja on täyttänyt ne tarpeet, mihin sen hankin (ihan peruskotikäyttö, juhlat, tapahtumat yms). Sonya en osaa arvioida, koska ei ole siitä kokemusta. Canon on helppo ja näppäräkäyttöinen ja kuvanlaatu on hyvä vaihtelevissakin olosuhteissa. Virrankulutus on aika isoa, varsinkin jos pitää lcd-näyttöä koko ajan päällä, joten ladattu vara-akku on hyvä hankinta. Digivideon kuvanlaatu on niin hyvä, että kallistuisin Canoniin jo sen takia. Ja hintakin on jo niin edullinen, että ei kannattane muuta harkita. Itse maksoin n. 450 euroa, mutta olen nähnyt Canonia myytävänä jo alle 400 euron hintaan.
Olen käyttänyt sekä Sonya, Canonia että Panasonicia. Itse olen kokenut Sonyn parhaana, koska sitä tukee niin suuri lisälaitevalikoima. Samoin akkupolitiikka on kunnossa.
Varsinkin erilaiset editointiohjelmat tukevat Sonyn tuotteita erinomaisesti. Noista kahdesta muusta en olisi niin varma.
En huomannut tuota lisäystäsi. Tottakai ostat MiniDV-kameran!
kirjaimia en muista mutta numerot ovat 250i olisiko hyväkin hankinta.