Ruohonleikkuurobotti

Pumppuvikainenmummeli

Te vireät viiskymppiset-teillä joillakin on varmasti kokemusta nykyaikaisista ruohonleikkuuroboteista,Tasaisella pihalla ne tietysti toimii,mutta miten on loivasti kumpareinen 900m2 piha ,jossa muutamia isoja puita.Kiitos kokemusvastauksista -toimiiko,mitä ongelmia,kestääkö kone,pyörät ,karkaileeko järveen jne,,,vai onko vallan mahdottoman hyvä laite?

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasta30vuotias

      Meillä oli aikaisemmin kiinasta tilattu RoboLawn tai vastaava, kokeilumielessä tilattiin tutun tukkurin kautta. Ekan kuukauden jälkeen hajosi takimmainen pyörä ja se oli sen koneen loppu :D Helppoon leikkuuseen tottuneena hankittiin tilalle uusi, Automower 220 merkiltään. Tästä siis jo viitisen kesää aikaa ja vieläkin pelaa (akku vaihdettu kerran).

      Piha noin 1200 neliömetriä ja kaksiosainen, keskellä rinnettä ja muutama muhkura. Pahimmat tasoiteltiin lapiolla asennusvaiheessa. Leikkurihan toimii sillä langalla vedetyn alueen sisällä eli ei karkaile.

      Fiksu laite, panostaa vaan kerralla kunnon vehkeeseen niin säästyy aikaa ja rahaa.

    • EnVaihtaisPois

      Riippuu kumpareiden koosta /jyrkkyydestä. Kovin jyrkät saa robotin keikahtamaan kyljelleen kuin koppakuoriaisen. Mäkiä ylös ja alas menee kyllä ihan ilman ongelmia. Moottoritehoja on ainakin Boschilla kolmea eri lajia, leikattavan alueen koosta riippuen. Liian pieni on on melko tehoton esim. yli 2000 neliön nurmikkoon. Hyvä keksintö, piha aina siistinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe