Saksalaisella systeemillä jiippaaminen

Askartelin paskartelin 36-jalkaiseen veneeseeni saksalaisen isopurjeen jalustusjärjestelmän. Nelinkertainen välitys ja päät kakkosvinsseille. Tuntuu todella näppärältä ja avotila pysyy järjestyksessä. Veneessäni levanki on avotilan takana eli vedot ovat suht lyhyitä.

Miten kokeneet saksalaisskuuttaajat jiippailette kovalla tuulella? Jos levankiin jättää väljää, köyden kitka hillitsee täräystä hieman. Mutta mietin että voisiko kitkaa hyödyntää enemmänkin ja suojautua myös vahinkojiipeiltä? Onko tällaiseen hyviä patentteja?

Suunnitellut jiipit voi toki tehdä samoin kuin pertsaskuutilla: Jalusta sisään ja lukko auki jiipissä. Vai mitä?
15561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kovan tuulen jiipistä ilmeisesti on kyse. MItenkä ajattelet german cupperssin sitä helpottavan?. Jättämällä levanki lukitsematta ei isku vähene vaan pahenee ja rikkoutumisen riski kasvaa. Itse olen ajatellut, että jos kalustovaurion riski on suuri niin kaikki on tiukalla kunnes purje menee yli, sitten löysätään skuutti ja viimeksi puomi vapauttamalla hallitusti preventteri. Puomijarru voi myös hidastaa ja olla hyödyksi. Olen senkin kokenut, että isopurje halkeaa vaakatasossa, vaikkei jiipissä liiku muu kuin kangas. Olisi mielenkiintoista kuulla ajatus, miten skuutin järjestäminen voisi vaikuttaa.

Äänestä
  • Kun saksalainen liikkuu levankikiskolla, koko köysi vaeltaa taljan läpi, mistä kitkaa joka jarruttaa. Se erona tavalliseen. Jos levangin säätököysissä on löysää, stoppiin tulee niiden jousto mukaan. Voi tietysti olla että olen hakoteilläkin.

    Ison ottaminen täysin tiukalle ei kaikissa keleissä ole mahdollista.

    Äänestä

  • Taitaa kuitenkin olla niin, että löysää skuuttia tulee niin paljon että sotkeentuu/tarttuu johonkin ja tuloksena kenties vielä enemmän tuhoa. Kannatan seppomartin tapaa, oli skuuttausjärjestelmä mikä hyvänsä.

    Äänestä

Juuri preventterillä saa puomin täysin liikkumattomaksi, jos niin haluaa. Ja voi myös löysätä ja päästää puolin yli niin hitaasti kuin haluaa.
Skuuttiköyden joustolla tuskin on merkitystä. Jos olisi säädettävissä oleva kitka levangin plokissa niin voisi teoriassa toimia mutta kun plokien kitka pyritään tekemää mahdollisimman pieneksi niin mahtaako tälläkään olla merkitystä?

Äänestä

Jatkan spekulointia: edellä väite, että levangin liikkuessa " koko köysi vaeltaa taljan läpi" . Eiköhän totuus ole juuri päinvastoin, skuutti ei liiku plokissaan.

Äänestä
  • Kyllä saksalaisessa skuuttiköysi liikkuu systeemin läpi kun levankia säädetään. Muutaman keskituulella tehdyn kokeilun perusteella kitkaa ei tule tarpeeksi, olisi kiinnostavaa tietää miten sitä saisi lisää.

    Äänestä

  • Alehandr kirjoitti:

    Kyllä saksalaisessa skuuttiköysi liikkuu systeemin läpi kun levankia säädetään. Muutaman keskituulella tehdyn kokeilun perusteella kitkaa ei tule tarpeeksi, olisi kiinnostavaa tietää miten sitä saisi lisää.

    Kitka lisääntyisi jos pistät skuutin kulkemaan puomijarrun läpi.
    Jotain erikoista rikauksessasi täytyy olla, jos molemmista päistään kiinni oleva skuutti levankia säätäessä kulkee plokien läpi. Skuuttia venyttämälläkö?. Mielikuvitukseni ei riitä.

    Äänestä

  • seppomartti kirjoitti:

    Kitka lisääntyisi jos pistät skuutin kulkemaan puomijarrun läpi.
    Jotain erikoista rikauksessasi täytyy olla, jos molemmista päistään kiinni oleva skuutti levankia säätäessä kulkee plokien läpi. Skuuttia venyttämälläkö?. Mielikuvitukseni ei riitä.

    Okei, tarkkaan ottaen köysi on kiinni molemmista päistään, mutta jaluspiste liikkuu eli plokit liikkuvat köyden suhteen. Sama kitka siinäkin.

    Äänestä

  • Alehandr kirjoitti:

    Okei, tarkkaan ottaen köysi on kiinni molemmista päistään, mutta jaluspiste liikkuu eli plokit liikkuvat köyden suhteen. Sama kitka siinäkin.

    Jos siirrät levankia niin miksi skuuttilöytesi liikkuuisi?. Alussa esitämäsi "koko köysi vaeltaa taljan läpi" on mahdotonta. Skuutti ja levangin säätö terminologiassa sekaisin?.

    Äänestä

skuutin kiristäminen estää kalustovauriot, mutta johtaa aika helposti massiiviseen broutsiin kovalla tuulella / isossa aallokossa. Kiristäminen ja varsinkin päästäminen pitää tehdä aika sukkelasti 20 m/s tuulessa en tiedä miten preventteri voisi broutsiongelmaan auttaa

Äänestä
  • Preventteri ei vähennä broutsiongelmaa vaan lisää jos käsipreja on liian vähän tai ojoius ei toimi. Tarvitaan vauhtia ja paljon peräsintehoa. Olen varmaan 20-30 kertaa tehnyt broutsaamatta muttei onnistu kaikilla veneillä. Broutsissa ei yleensä hajota mitään ja hetken kuluttua on hallinnassa. Ilman prevetteriä 20m/s tuulessa tehty jiippi hajoittaa jotain lähes varmasti, ellei iso ole pohjaan reivattu. Ja reivattunakin riski on iso. Isopurjeen skuuttia ei saa enää niin kireälle, etteikö puomi menisi rajusti yli. Ilman preventeriä ko tuulessa purjehtiminen on hengenvasrallista ja vastoin hyvää merimiestapaa.

    Äänestä

  • Kuka on niin ajattelematon etttä joutuu 20 m/s tuuleen. Jos vaikka joutuisikin niin miksi ihmeessä silloin on iso edes ylhäällä. Kyllä silloin mennään pienellä fokalla.

    Taasko nettipurjehditaan jossain maailman merillä.

    Äänestä

  • Inferno29 kirjoitti:

    Kuka on niin ajattelematon etttä joutuu 20 m/s tuuleen. Jos vaikka joutuisikin niin miksi ihmeessä silloin on iso edes ylhäällä. Kyllä silloin mennään pienellä fokalla.

    Taasko nettipurjehditaan jossain maailman merillä.

    Esim ukkospuuskan yllättäessä niin voi käydä. Paitsi soffapurjehtijalle, joka osasi sen huomioida.

    Äänestä

En tunne saksalaista systeemiä, mutta kerron omasta ratkaisustani.

Levanki on sprayhoodin etupuolella ja jalus tuli kabiinin katon takareunan vipulukolle, 2,5 metrin etäisyydelle ruorimiehestä. Se ei ole turvallinen ratkaisu, jiippiin tarvitaan ymmärtävä apumies sinne lukolle ja sen takana olevalle vinssille. Jiipin lyönnissä jaluslukko menee tavattoman tiukalle, sitä ei saa auki nopeasti kun jalusta pitäisi päästää ulos. Edes täysleveän levangin ulospäästö ei estä broachia jos jalusta on otettu ennen kääntöä sisään ja sen ulospäästö ei onnistu salamana.

Laittelin laatikon turkille plokin ja vedin ison jaluksen sitä kautta toiselle perävinssille ruorimiehen ulottuville. Lukko on aina auki, jalus aina vinssillä. Valmisteluna jiippiä varten on vinssata jalusta sisään, kääntää peräsintä ja heti puomin ylimenon perään laskea jalusvinssiltä löysää. Jiippi ei siten ikinä johda broutsiin. Tämä onnistuu paljon helpommin vinssin rummulta kuin minkään lukon, edes avotilalevangin jaluksen rapulukon takaa.

Jutun pointti on se, ettei minkään jaluksen soisi olla lukolla, vaan aina itsekelaavan vinssin rummulla ruorimiehen ulottuvilla. Kaikki on silloin selkeää, kevyempää ja nopeampaa. Jiipit teen yksin pilotilla, ajoitukset ymmärtävää miehistöä ei silloin tarvita ja kokemattomien aiheuttamat riskit poistuvat.

Preventteri on syytä isommassa allokkoslöörissä olla ja sekin vinssille jos vaan voi. Se on saatava tarvittaessa auki nopeasti ja hallitusti päästetyksi istumalaatikosta käsin. Väärintoteutettu, vaikeasti avattava preventteri on äkkitilanteessa erittäin vaarallinen.

Äänestä

Se on selvä, että valmistautuminen aloitetaan siirtämällä köydet vinsseille ja lukot auki. Ajoituksen kannalta tärkein on ison skuutin löysäys rysäyksen estämiseksi.. Levangin olen kovassa tuulessa pitänyt kiinni keskellä ja löysännyt vasta purjeen mentyä yli. Voisi sen vetää valmiiksi myös luuvarttiin ennen jiippiä. Täytyy kokeilla. Spinnuvinssi on yleensä vapaa preventterille. Jos ei ole niin takapollarista pystyy käsin laskemaan puomin hallitusti. ARC puolimatkan jälkeen näitä jiippejä voi harjoitella squalleissa lähes joka yö, kun joku ihmetteli miksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alehandr kirjoitti:

Askartelin paskartelin 36-jalkaiseen veneeseeni saksalaisen isopurjeen jalustusjärjestelmän. Nelinkertainen välitys ja päät kakkosvinsseille. Tuntuu todella näppärältä ja avotila pysyy järjestyksessä. Veneessäni levanki on avotilan takana eli vedot ovat suht lyhyitä.

Miten kokeneet saksalaisskuuttaajat jiippailette kovalla tuulella? Jos levankiin jättää väljää, köyden kitka hillitsee täräystä hieman. Mutta mietin että voisiko kitkaa hyödyntää enemmänkin ja suojautua myös vahinkojiipeiltä? Onko tällaiseen hyviä patentteja?

Suunnitellut jiipit voi toki tehdä samoin kuin pertsaskuutilla: Jalusta sisään ja lukko auki jiipissä. Vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu