Joensuun kaupunki valittiin vuoden yrittäjyyskunnaksi viime vuonna eli 2015.
Nooh, se oli viime vuonna ja - ainahan täällä maailmassa asiat maksaa.
Ensi kesäksi tuota jutussa mainittua maksua - ehkä - muutetaan yrittäjäystävällisemmäksi.
Paljonko? Miksi vasta ensi kesäksi? Miksi sitä ei voi muuttaa heti?
Maine meni jo.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/110890-yrittajan-idea-tyssasi-kaupungin-tolkuttomaan-lupahinnoitteluun
Nooh, se oli viime vuonna ja - ainahan täällä maailmassa asiat maksaa.
Ensi kesäksi tuota jutussa mainittua maksua - ehkä - muutetaan yrittäjäystävällisemmäksi.
Paljonko? Miksi vasta ensi kesäksi? Miksi sitä ei voi muuttaa heti?
Maine meni jo.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/110890-yrittajan-idea-tyssasi-kaupungin-tolkuttomaan-lupahinnoitteluun
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joensuu vuoden yrittäjäkunta 2015?! Ei hyvää päivää :D Millaistakohan helvettiä se yrittäminen on sitten muualla Suomessa? Täällä vasemmistolaiset virkamiehet tekee kaikkensa, ettei ihmiset pärjäisi yrittäjinä!
Luin tuon Karjalaisen jutun äsken. Mikä siinä huonon päätöksen muuttamisessa on sellaista, ettei sitä voi tehdä nopeasti?
Voisiko virkamies vastata?
Mitä tulee muihin kyseistä toimintaa koskeviin ilmoituksiin ja mm. verotukseen niin minä uskon, että alalla toimiva yrittäjä tietää ne.
Tulihan se Joensuun yrittäjyyskunnan leima esille tälläkin tavalla, mutta negatiivisesti, koska nyt se oli peittynyt kaikentappavan byrokratian alle.
Vapaa-aikalautakuntaa johtaa Autti Hannele, pj, vihreät. Eipä siltä älykääpiöltä voi mitään parempaa odottaa kuin pilviä hipovia hintoja. Ei mikään ihme ole että työttömyys kasvaa Joensuussa joka kuukausi uuteen ennätykseen. Ja vielä vuoden yrittäjyyskunta. Olisikohan sormensa pelissä sillä P-K:n moottoripyörämiehellä kun ajelevat Tuupovaaran suunnalla yhdessä kaupunginjohtajan kanssa. Burmanin olisi syytä kysellä yrittäjäjärjestön suunnalta miksi hinnat on tapissa ja edunvalvonta retuperällä. Sentään palkat on yrittäjäjärjestössä kohdallaan.
No tämä aihe ei taida kuulua vaparilautakunnan alaan. Vaikka ääliö oletkin niin voisitko purkaa omat antipatiasi jossakin muualla.
Ei tuo Jorma Saukkonenkaan näytä olevan mikään välkky. Jos on älyttömiä hintoja tai kilpailukyky puuttuu niin pitäisi tehdä hinnastoon harkinnanvarainen hinnoittelumahdollisuus. Mutta kuka on nähnyt kaupungin palkkalistoilla neron- ei kukaan.
Tuollaisia jalankulkijoiden seassa sinkoilevia häriläitä ei tarvita katukuvassa yhtään!
Vai että yrittämistä tuollainenkin ihmisten häirintä. Menisi palkkatöihin eikä valittaisi säännöistä, jotka on luotu kaupunkilaisten sujuvan elämisen turvaksi.
Hampaat ja maksan pilaavia sokeriliemiä saa ruutukaava-alueelta lähes jokaisesta korttelista. Ei niitä myrkkyjä tarvitse enää yhtään enempää tupututtaa.
Puistattaa ajatuskin että kadut olisivat täynnä kaiken maailman kaupustelijoita.
Taisi jäädä papalta lääkkeet ottamatta tänään?
Kiitos K.Hak.
Olet oivaltanut asian täysin oikein. Kaikkien yrittäjien pitää mennä palkkatyöhön.
No joku ristiriitahan tuossa on, mutta perusälyllä se ei vaivaa.