ottasitteko vastaan avun

Ylpeys nyt esteenä. Ulosotossa 28000e. 4 vuotta jo takana ulosottoa. Nyt isäni ehdotti itse että maksaa pois ja lyhennän hänelle 0 korolla takaisin 600e/kk. Tälläinen 30 vuotias akka niin kehtasko ottaa avun vastaan? Hävettää niin suinnattomasti koko tilanne :\
9339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mutta veikkaan, että ketjusi tulee saamaan vastauksia, jossa ihmiset eivät apua vastaan ottaisi. Ja siihen lienee pohjimmaisena syynä oma epätoivo.

Tuohan olisi enemmän velkojen kohtuullistaminen, jos ne takaisin isällesi maksat.
Saanko kysyä paljon sinulla on velkaa ollut, jos olet jo neljä vuotta maksanut?

Äänestä

Jos isälläs löytyy tuohta niin ota apu vastaan hyvää hän tyttärelleen tarkoittaa.

Äänestä

Ota ihmeessä vastaan ja pidä huoli että maksat jokaisen euron pois!

Äänestä

Oletko isäsi ainoa lapsi? Jos sinulla on sisaruksia, niin ole varovainen tämän kanssa. Tuollaiset järjestelyt ovat omiaan pilamaan sisarusten välit, joskus jopa lopullisesti. Jos otat rahan vastaan, pidä huoli että siitä tehdään velkakirja, johon mielellään myös todistajat, ja että todistettavasti myös lyhennät lainaa joka kuukausi (kannattaa jopa ottaa verkkopankista kuitti vaikka se olisi maksullinenkin). Kun isäsi kuolee, nämä asiat nousevat takuuvarmasti esille.

Jos olet ainoa lapsi, asia on helpompi koska tulet perimään kaiken isäsi omaisuuden yksin joka tapauksessa (olettaen että hän ei ole tehnyt testamenttia kenenkään muun hyväksi).

Kummassakin tapauksessa sinun tietysti kannattaa suostua isäsi ehdotukseen, jos hänellä kerran on mahdollisuus sinua auttaa. Olet nussinut asiasi, sitähän ei voi kieltää, ja on oikein että sinua hävettää. Onhan tuo luuseritoimintaa. Ylpeyden ja häpeän ei kuitenkaan pidä antaa mennä järjen edelle. Kun maksat tuon 28 000 isällesi nollakorolla sen sijaan että maksat ulosottoon, säästät vuosien aikana satoja jos et tuhansia euroja.

Äänestä
  • Rintaperilliseltä ei kovin helposti saa kiellettyä testamentilla lakiosuutta.

    Äänestä

  • No ei saa ei. Eikä ole kukaan missään vaiheessa väittänytkään että saisi!

    Juuri siksi viestissäni oli "tulet perimään kaiken isäsi omaisuuden yksin joka tapauksessa (olettaen että hän ei ole tehnyt testamenttia kenenkään muun hyväksi)." Siis tulee perimään KAIKEN, paitsi jos isä on tehnyt testamentin jonkun muun hyväksi, missä tapauksessa tulee saamaan vähintään lakiosansa. Mitä sinä et tuossa ymmärtänyt???

    On se nyt vittu että kaikki pitää vääntää rautalangasta etteivät kaiken maailman itsestäänselvyyksien osoittajat tule "korjailemaan".

    Äänestä

  • No eipäs nyt hermostuta ollaanhan suomessa junttilassa ja täällä palstalla korjataan kaikki kirjoitus ja muut virheet heh.

    Äänestä

Osaako joku neuvoa? Itselle kävi nyt niin että palkan jälkeen jäi kerrankin hyvin käteen ku tuli lomarahat. Joku hieman yli 1000€ kaikkien laskujenkin ja vuokran jälkeen. No laitoinpa sitten 200€ paffille ja voitin niin tilillä ois nyt 2500€... Että että... UO varmaan ottaa nekin pois? Mutta pitäähän niiden jotain mulle jättääkkin?

Kannattaako käydä huomen aamulla nostamassa heti mahd paljon käteistä pois? Vai saakohan siitä jonkun syytteen että ei antanut niitä voittorahoja ulosottoon...

Äänestä
  • Jahas siinä käy kuten Vihdissä tulee iso porukka poliiseja aseineen ja hakkaa sut tai tappaakin niin jos et voutille maksa katos vouti pyytää virka apuna ton homman en oo varma mut varuillas saat olla on toi semmoinen juttu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyllerö87 kirjoitti:

Ylpeys nyt esteenä. Ulosotossa 28000e. 4 vuotta jo takana ulosottoa. Nyt isäni ehdotti itse että maksaa pois ja lyhennän hänelle 0 korolla takaisin 600e/kk. Tälläinen 30 vuotias akka niin kehtasko ottaa avun vastaan? Hävettää niin suinnattomasti koko tilanne :\

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu