vaiko suomalaiset kustannusihmiset?
Monen monta kertaa on sanottu, että ei saa selittää, vaan antaa kuvausten kertoa ja jättää kertomatta.
Miksi kuitenkin sellainen kirjailija kuin Lee Child takoo listojen kärjessä, monessa maassa samaan aikaan?
Ja jos jossakin kirjassa selitetään, niin Leen kirjoissa. Lähes joka sivulla perustellaan, miksi Reacher tekee niin tai näin. Eikä se oikeastaan tunnu huonolta.
Onko amerikkalaiset/eurooppalaiset lukijat tyhmiä
5
227
Vastaukset
- lgkpj
Tarkoitat ehkä kirjoitusoppaiden neuvoja, joissa kehotetaan välttämään selittämistä (näytä, älä selitä). Aivan samanlaisia neuvoja annetaan myös angloamerikkalaisissa oppaissa, jotka on tarkoitettu aloitteleville kirjoittajille.
Kirjoittamisessa ei ole samanlaisia sääntöjä kuin liikenteessä liikennesäännöt. Kuljettaja ei saa poiketa säännöistä, vaikka osaisi ajaa, mutta kirjoittamisessa voit poiketa jokaisesta kirjoitusoppaan ohjeesta, jos osaat kirjoittamisen perustekniikan ja tunnet kirjallisuutta - etenkin sen genren, jota itse kirjoitat. Parhaat kirjoittajat luovat oman lajinsa, jossa on omat "sääntönsä", jolloin heistä tulee klassikoita.
Kirjoitusoppaista ja niiden säännöistä on useimmille hyötyä, mutta mikään ei korvaa kirjallisuuden tuntemusta. Jos tuntisit jännärigenren, sinun ei tarvitsisi esittää kysymystäsi. Lee Child työskenteli parikymmentä vuotta käsikirjoittajana ennen kirjailijan uraa. Hän siis osaa myös olla selittämättä. Selittämistäkin on monenlaista. Niin myös tyhmyyttä.- Huohhhhhhhh
Ja pakolliset loukkaukset loppuun.
- köljsg
Huohhhhhhhh kirjoitti:
Ja pakolliset loukkaukset loppuun.
Ei loukkaantuminen ole pakollista. Minun mielestäni Lee Childin menestys ei liity kenenkään tyhmyyteen, mutta ap: n mielestä liittyy = tyhmyys on suhteellinen käsite.
- child-fani
Miten Lee Child-esimerkki liittyy tyhmyyteen? Ja etenkin suomalaisten kustannusihmisten tyhmyyteen? Selventäisitkö kiitos.
- tervkustantamosta
Kirjoita vähemmän, lue enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904