Sehän on halpa kuukausimaksulta ja kun kerran talon asunnossa asut, yhteys avataan ja sinä maksat kk-maksun haluat tai et. No, irtisanoinpa vuosia käytössä olleen yhteyden ja aloin käyttää tätä talolaajakaistaa.
Ja kyllä pitää sanoa, että paskaa on. HIDASTA! Sekä ethernetillä että wlanilla, kestää, kestää, kestää.
WLAN ei ihmekään sillä tämä DNA tarjoaa vain 2g... Mutta että tämä ethernetkin on hidas kuin etana! No, kiitos! Sain halpaa mutta hidasta.
Ja nyt sitten pitäisi tumpelona hoidella entisen yhteyden sähköpostilaatikkokin sellaiseksi ettei se hidasta tätä sähköpostien vastaanottoa... Mutta ei se mitään, meillä on halpa talolaajakaista nyt, ja maksaa pitää vaikka ei olisi halunnutkaan mukaan liittyä näin vuokralaisena, hankkia uusi modeemi ja pistää nyt hommaa koneilla kuntoon, mikä tietenkään ei tuohon hitauteen tuo mitään parannusta!
Taloyhtiöön tuli talolaajakaista
11
2162
Vastaukset
2G? Ei tuolla termillä ole mitään tekemistä asian kanssa. Nopeus riippuu tehdystä sopimuksesta. Lisää nopeutta saa rahalla.
- ei_vai
Jaa. Kyllä kai sillä jotain tekemistä on. Kun edellinen, oma sopimus, toimi langattomassa erittäin nopeasti, ei tarvinnut odotella kun pyörä vain pyörii eikä mitään tapahdu. Nyt sivujen latautuminen kestää sekä langattomasti että ethernetin kautta, kestää ja kestää! Juu, ja kaistaakin on ihan 10 gigaa, edellisessä oli 1 giga ja hyvin toimi! HYVÄ. Kenenkähän idea tämä talolaajakaista oli, ettei vain jonkun vasta muuttaneen someammattilaisen aate, että otetaas kuulkaa nyt ihan moderni yhtes tähänkin taloon!
KYLLÄ ON HIENOO! ei_vai kirjoitti:
Jaa. Kyllä kai sillä jotain tekemistä on. Kun edellinen, oma sopimus, toimi langattomassa erittäin nopeasti, ei tarvinnut odotella kun pyörä vain pyörii eikä mitään tapahdu. Nyt sivujen latautuminen kestää sekä langattomasti että ethernetin kautta, kestää ja kestää! Juu, ja kaistaakin on ihan 10 gigaa, edellisessä oli 1 giga ja hyvin toimi! HYVÄ. Kenenkähän idea tämä talolaajakaista oli, ettei vain jonkun vasta muuttaneen someammattilaisen aate, että otetaas kuulkaa nyt ihan moderni yhtes tähänkin taloon!
KYLLÄ ON HIENOO!2G tarkoittaa GSM-verkkojen tekniikkaa. Sillä ei ole mitään tekemistä kaapelimodeemien kanssa. Nettiyhteys taas ei ole 10 gigaa vaan 10 megabittiä sekunnissa. Testaa nopeus ja ota yhteyttä DNA:han, jos se ei vastaa luvattua. Tosin taitaa sinulla intresseissä olla vain pelkkä valittaminen.
- Juslanvarikko
Harava katolla, antennijohto seinässä. Verottajan kautta vuosimaksu aka ylevero. Hyvin näkyy, hd kanavatkin. Suosittelen.
- Anonyymi
Minäkin asun vuokralla talossa jossa on taloyhtiölaajakaista. Ei sitä ole pakko ottaa eikä siitä tarvitse välttämättä maksaa, mulla oli pitkään toisen yhtiön laajakaista, mutta vaihdoin nyt taloyhtiölaajakaistaan, ilmaiselle perusnopeudelle. Toki päätelaite piti uusia kun entinen ei käynyt tähän kaapelin kautta olevaan taloyhtiölaajakaistaan.
- Anonyymi
Se kaaapelin kk maksu perusnopeudella on alle 3€ kk, itse otin reittimen uusimisen yhteydessä lisä kolmosella 300 mt netin. Eikä uuden reittittimen jälkeen ole pätkinyt.
Se verkko toimii parhaiten kun siellä ei kukaan muu sitä käytä. Aamuyöllä tai päivällä varmaan toimii parhaiten. Tänään prime time menossa jos suurin osa on hakemassa sauna juotavat tai menossa ravitsemusliikkeeseen.
- Anonyymi
Täällä tulee nopeustestin mukaan hyvin vakaasti aina 75 Mbps kympillä kuussa, eli halpa on ja joten kuten tuo vielä riittääkin. Satameganen on siis nimellisesti mutta ei ihan täyttä nopeutta saa DSL modeemi yhdistettyä vanhoja puhelinpiuhoja pitkin. Vakaus on kuitenkin plussaa.
Tokihan 5G:llä saa puhelimen kautta välillä useamman satamegaa mutta usein se sitten hyytyy johonkin pariin kymmeneen megaan, varsinkin sisällä kotona, niin eipä se sitten pärjääkään tuolle vanhanajan hitaalle liittymälle, joka kuitenkin pukkaa aina sen 75 megaa tulemaan. - Anonyymi
Taloyhtiönetti 50M ja sisältyy asumiseen eli ei ole erillistä maksua.
Lisänopeudet maksaa, mutta itselle ei ole mitään hyötyä sillä ja siksipä lopetin maksullisen lisänopeuden!
Lisänopeuden tilasin aikoinaan, koska yhtiönetti oli silloin vain 10M.- Anonyymi
ei se talonetin hinta nolla ole. Se näkyy tarkemmassa budjetissa parin euron summana. Mutta esim. Elisalla saa parilla lisä eurolla triplan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei se talonetin hinta nolla ole. Se näkyy tarkemmassa budjetissa parin euron summana. Mutta esim. Elisalla saa parilla lisä eurolla triplan.
Missä näitä parin euron hintoja on saatavilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1992537
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021987En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761527Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718