Eräs ihminen vedätti koirallaan isoja rautakahleita ja autonrenkaita saadakseen koiran vahvaksi. Koiran lonkat hajosivat ja se piti lopettaa noin neljän vuoden ikäisenä. Onko tämmöinen toiminta sallittua Suomessa? Nyt kyseisellä henkilöllä on uusi koira - ehkä Dogo Argentino. Aikonee tehdä samat jutut tämän uuden pentukoiran kanssa ja siksi asiaa kysynkin. Ihmettelen myös kun kävelee koiransa kanssa piiska kädessä, nahkainen. Koira muka juoksee piiskan perässä, pelkään, että lyö sillä koiraa. MItä tällainen kolutus oikein on? Onko jollain tietoa?
Onko koirien voimaharjoittelu sallittua Suomessa?
11
497
Vastaukset
- enrapsuta
Piiskasta en tiedä, mutta voimaharjoittelu on kyllä ihan normaalia. Esim. valjakkokoiriakin harjoitetaan kesäisin vedättämällä niillä vaikkapa mönkijää. Tietenkään ei saa liian aikaisin liian lujaa treenata. Tuttavasi koiralla on voinut olla surkeat lonkat jo syntyessään.
http://www.katiska.info/koirakilpailut/treenaus/voimaharjoittelu/- Onkimiäs
Tarkemmin en tiedä mutta voihan tuo piiska olla myös nakkiongen saitta. Siis tuossa tulee nakki piiskan päähän ja se sitten koissun nenun eteen motivaattoriksi. Toimii, ainakin vähän yksinkertaisemmilla puudeleilla.
- Tjhaahas
Aivoja saa käyttää ja täyttää tänne: http://www.sey.fi/yhteystiedot/sahkoinen-elainsuojeluilmoitus
Suomessa ei ole sallittua voiman käyttö tai eläimen hyvinvointia uhkaava toiminta. Joten ILMOITA!- lueennenkuhermostut
jos lukisit aloituksen kunnolla huomaisit, että kyse ei ollut voimankäytöstä, vaan VOIMAHARJOITTELUSTA, mikä vastaa ihmisillä kuntosalitreenejä....
- jj7768jjsj
Dogo Argentiino ei ole pelkästään löysäpäinen vaan sillä on plörinäksi menneen jalostusohjelman kautta erinomaisen hyvät mahdollisuudet huonolonkkaisuuteen (huom. myös muissa ongelmaroduissa paljon perinnöllistä lonkkavikaisuutta) . Dogo on lonkkiensa puolesta 10 sairaimman rodun joukossa. Siinäpä sitä soppaa.... huono pää, huonot lonkat, joita vielä "treenaamalla" huononnetaan. Hullu rotu ja kipuilevat lonkat. Sairaaksi on mennyt koiranpito jos aloitus pitää kutinsa.
- kysynvaankiitos
Miks pitää koira saada vahvaksi?
Se on joidenkin harrastus. Samoin kuin esim. agility tai toko, tai vaikkapa jälki.
Koira on luonnostaan liikunnallinen ja pelkkä hihnassa tallustelu ei riitä monellekaan koiralle pelkäksi liikunnaksi, joten tällä voimaharjoittelulla saadaan tehokkaasti koira väsytettyä. Lisäksi ko. lajissa voi kilpailla.
Hyvä laji, kunhan aloittaa pienenpienillä painoilla ja tutkii koiran ensin terveeksi. Huonoselkäisellä tai huonojalkaisella koiralla ei saa vedättää!
Myös oikea varustus on ehdottoman tärkeää. Ei siis vedätetä perusvaljailla, vaan pehmustetuilla taakanvetovaljailla, joissa painopiste on oikeassa paikassa. Ne usein räätälöidään jokaiselle koiralle erikseen, ettei kahnaa ja kihnaa mistään ja ovat mukavat päällä.
Bull-rotuisilla varsinkin todella suosittu laji, koska nämä jaksavat fyysisesti isojakin kuormia, ovat periksiantamattomia luonteeltaan ja usein oikeasti rakastavat lajia. :) olen pari pikkukoiraakin nähnyt tätä harrastavan, tosin painot tottakai tosi pikkusia.
Oikein toteutettuna laji ei riko koiraa, koska ensinnäkään fyysisesti sairalla tai vikaisella koiralla ei saisi vedättää.
Painoja lisätään hiljalleen ja varusteet pitää olla hommaan sopivat, eli ei siis mitään tusinavaljaita, vaan taakanvetovaljaat!
Koiralle lepopäiviä ja muutakin liikuntaa. Ei pakoteta myöskään vetämään, vaan koiran tulee sitä itse tahtoa.
Noh, onneksi kisoissa ollaan asiasta tiukkana, eikä koiraa saa siellä missään nimessä edes koskea tai pakottaa ja aikarajakin on, eli koirasta kyllä näkee huvittaako sitä vai ei. Jos se ei vedä, niin se ei vedä.- 5657585960
Kuuluuko koiran voimaharjoitteluun pitkien ketjujen ( oikein paksujen) vetäminen.?On jotensakin kamalan näköistä. Aloittaja kysyy miten kauan koiralla niitä kerralla vedetään. Nytkin oli aika kuumaa kun tällaista tapahtui.
- 5657585960
Miks helteellä vedätetään koiralla paksuja kahleita voimaharjoittelussa. Onkohan oikein viisasta? Mahtaakohan koira itsekään tykätä? Tällaista tapahtuu - mietin miksi se on sallitua.?
- 345678987654
Ei järkevää, kysy eläinsuojelusta onko ok.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086917- 954431
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483826Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 513508
- 1883455
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242959- 672664
- 462501
- 131884