Onko koirien voimaharjoittelu sallittua Suomessa?

5657585960

Eräs ihminen vedätti koirallaan isoja rautakahleita ja autonrenkaita saadakseen koiran vahvaksi. Koiran lonkat hajosivat ja se piti lopettaa noin neljän vuoden ikäisenä. Onko tämmöinen toiminta sallittua Suomessa? Nyt kyseisellä henkilöllä on uusi koira - ehkä Dogo Argentino. Aikonee tehdä samat jutut tämän uuden pentukoiran kanssa ja siksi asiaa kysynkin. Ihmettelen myös kun kävelee koiransa kanssa piiska kädessä, nahkainen. Koira muka juoksee piiskan perässä, pelkään, että lyö sillä koiraa. MItä tällainen kolutus oikein on? Onko jollain tietoa?

11

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enrapsuta

      Piiskasta en tiedä, mutta voimaharjoittelu on kyllä ihan normaalia. Esim. valjakkokoiriakin harjoitetaan kesäisin vedättämällä niillä vaikkapa mönkijää. Tietenkään ei saa liian aikaisin liian lujaa treenata. Tuttavasi koiralla on voinut olla surkeat lonkat jo syntyessään.

      http://www.katiska.info/koirakilpailut/treenaus/voimaharjoittelu/

      • Onkimiäs

        Tarkemmin en tiedä mutta voihan tuo piiska olla myös nakkiongen saitta. Siis tuossa tulee nakki piiskan päähän ja se sitten koissun nenun eteen motivaattoriksi. Toimii, ainakin vähän yksinkertaisemmilla puudeleilla.


    • Tjhaahas
      • lueennenkuhermostut

        jos lukisit aloituksen kunnolla huomaisit, että kyse ei ollut voimankäytöstä, vaan VOIMAHARJOITTELUSTA, mikä vastaa ihmisillä kuntosalitreenejä....


    • jj7768jjsj

      Dogo Argentiino ei ole pelkästään löysäpäinen vaan sillä on plörinäksi menneen jalostusohjelman kautta erinomaisen hyvät mahdollisuudet huonolonkkaisuuteen (huom. myös muissa ongelmaroduissa paljon perinnöllistä lonkkavikaisuutta) . Dogo on lonkkiensa puolesta 10 sairaimman rodun joukossa. Siinäpä sitä soppaa.... huono pää, huonot lonkat, joita vielä "treenaamalla" huononnetaan. Hullu rotu ja kipuilevat lonkat. Sairaaksi on mennyt koiranpito jos aloitus pitää kutinsa.

    • kysynvaankiitos

      Miks pitää koira saada vahvaksi?

      • Se on joidenkin harrastus. Samoin kuin esim. agility tai toko, tai vaikkapa jälki.

        Koira on luonnostaan liikunnallinen ja pelkkä hihnassa tallustelu ei riitä monellekaan koiralle pelkäksi liikunnaksi, joten tällä voimaharjoittelulla saadaan tehokkaasti koira väsytettyä. Lisäksi ko. lajissa voi kilpailla.

        Hyvä laji, kunhan aloittaa pienenpienillä painoilla ja tutkii koiran ensin terveeksi. Huonoselkäisellä tai huonojalkaisella koiralla ei saa vedättää!
        Myös oikea varustus on ehdottoman tärkeää. Ei siis vedätetä perusvaljailla, vaan pehmustetuilla taakanvetovaljailla, joissa painopiste on oikeassa paikassa. Ne usein räätälöidään jokaiselle koiralle erikseen, ettei kahnaa ja kihnaa mistään ja ovat mukavat päällä.

        Bull-rotuisilla varsinkin todella suosittu laji, koska nämä jaksavat fyysisesti isojakin kuormia, ovat periksiantamattomia luonteeltaan ja usein oikeasti rakastavat lajia. :) olen pari pikkukoiraakin nähnyt tätä harrastavan, tosin painot tottakai tosi pikkusia.


    • Oikein toteutettuna laji ei riko koiraa, koska ensinnäkään fyysisesti sairalla tai vikaisella koiralla ei saisi vedättää.

      Painoja lisätään hiljalleen ja varusteet pitää olla hommaan sopivat, eli ei siis mitään tusinavaljaita, vaan taakanvetovaljaat!
      Koiralle lepopäiviä ja muutakin liikuntaa. Ei pakoteta myöskään vetämään, vaan koiran tulee sitä itse tahtoa.
      Noh, onneksi kisoissa ollaan asiasta tiukkana, eikä koiraa saa siellä missään nimessä edes koskea tai pakottaa ja aikarajakin on, eli koirasta kyllä näkee huvittaako sitä vai ei. Jos se ei vedä, niin se ei vedä.

    • 5657585960

      Kuuluuko koiran voimaharjoitteluun pitkien ketjujen ( oikein paksujen) vetäminen.?On jotensakin kamalan näköistä. Aloittaja kysyy miten kauan koiralla niitä kerralla vedetään. Nytkin oli aika kuumaa kun tällaista tapahtui.

    • 5657585960

      Miks helteellä vedätetään koiralla paksuja kahleita voimaharjoittelussa. Onkohan oikein viisasta? Mahtaakohan koira itsekään tykätä? Tällaista tapahtuu - mietin miksi se on sallitua.?

      • 345678987654

        Ei järkevää, kysy eläinsuojelusta onko ok.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      188
      17578
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3795
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      32
      1894
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1530
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      64
      1499
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1427
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1304
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe