Kanta-Hämeen käräjäoikeus on velvoittanut Seagullsit Oy:n (entinen Hämeenlinnan viihdekeskus) maksamaan vuokrarästinsä yökerho Sirkuksen tiloista. Sirkuksen vuokra on maksamatta joulukuusta 2014 kesäkuuhun 2016 asti. Sirkustelu on siis ohi ja rästit kohta ulosotossa. Hyi, hyi Kiuru ja kumppanit.
Sirkustelu lopussa
Veijoman
171680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Näyttää siltä, että pari ikästä bulvaania on ollut asialla. Liian pitkä vuokrasopimus oli virhe.
HäSan viimevuotisen jutun mukaan Kiuru väitti myyneensä osuutensa kokonaan pois. Joku helsinkiläinen hemmo oli tullut uudeksi omistajaksi.
Joku rahaton ?
Eihän Kiurulla ollut edes mitään myytävää, sillä vuokrasopimus oli rasitteena, eli koko lysti oli miinusmerkkinen. Ei ollut siis muuta mahdollisutta kuin "myydä" oma osuus tyhjästä:-)
on tullut jo tavaksi hämeenlinnassa "olen tyhmä"
Et ymmärrä liiketominnan myymisestä selvästikään yhtään mitään. Jos joku haluaa ostaa sinulta vuokratiloissa toimivan valmiin liiketoiminnan, hän saa kaupan mukana asiakaskunnan ja mahdollisesti kannattavan liiketoimintamallin. Se on ostajan tyhmyyttä, jos ostaa huonoa liiketoimintaa. Sirkuksen liiketilan vuokrasopimus on ollut rasitteena, josta Kiuru on päässyt ulkopuolisen tahon eli liiketoiminnan ostajan avulla eroon. Se voi olla hieno keino päästä Sirkuksen tilavuokrien ja laivapaikan vuokran velkojasta eroon, jos uusi omistaja on vain alasajoa varten järjestetty bulvaani.
Juuri näin. Sirkuksen liiketoiminta oli myyntihetkellä täysin arvoton, joten Kiuru halusi tietenkin päästä siitä eroon. Tarvittiin siis bulvaanit jotka "ostivat" liiketoiminnan ja näin Kiuru pääsi eroon koko roskasta. Helppoa kun sen osaa ja kyllähän Kettu- Kiuru osaa. Eipä siis ihme, ettei kauppahintaa ei kerrota.
Laivan rottelo ja sen siirto meni veronmaksajien piikkiin ja tappiot saaamattomista vuokrista Koijjarit ja bulvaanit ovat Hämeenlinnassa voimissaan. Kiurun kauppa pitäisi tutkia, sillä eihän kukaan järjisään oleva taho osta Sirkusta, jolla ei ole enää mitään tulevaisuutta Hämeenlinnassa, paitsi bulvaanit, kun heille maksaa kaupasta.
Nytkö Sirkukseen tulee vihdoin toimintaa, jos vaan saisivat tuon vanhan sopparin poikki, niin uusi yrittäjä lähtisi uutta ideaa puskemaan, se on sellainen top-idea, jossa on myös less-idea.
Tissit paljaaksi naishenkilökunnalta ja maksullisia Venältä ja Virosta, niin eiköhän Hämeenlinnan uroot ala kummasti parveilla Sirkuksessa.
Samanlaisen laillisen bulvaani puhalluksenhan voi tehdä myös ongelmallisille golf yhtiön osakkeille. Osakkeensa voi myydä vaikka jollekin rantojen miehelle kossupullolla, tekee asianmukaiset luovutuspaperit ja näin vastikkeet sekä muut jäävät ihan muiden ongelmaksi! Laillista toimintaa, mutta ei niin hyvän liiketavan mukaista.
Pitää olla golfosake.
Näin toimi mm. Mika Walkamo, joka myi Linna Golffin A- osakkeensa satasella. Sitä ennen ehti kavereineen hoidella Linnan Golf Oy:n joka vuotiseen tappiokierteeseen.
Kiuru kaupunginhallitukseen ASAP!! Tollasia miehiä tarvitaan aina.
Kiuru on niin pihi ja saita, että piereekin sisäänpäin.
Walkamolle ja Kiurulle iso hatunnosto. Juurikin noin tuleekin toimia ja kun vielä toimitaan täysin läpimädässä Hämeenlinnassa niin tuollainen toimintahan on jopa suotavaa ja hyvä meriitti ansiolistalla
Kiuru parka laitto satojatuhansia mm.kolibrin remonttiin älkää lyökö lyötyä!