miten saa suojattua (suljettua) wlan-yhteyden ulkopuolisilta. onko selkokielistä tietoa?
wlan käytön suojaus
onkoa selkeää tietoa
31067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
1) pistä liikenteen salaus päälle, WEP tai WPA, riippuen siitä mitä laitteesi tukevat.
2) pistä MAC tunnistus päälle, niin vain valitsemasi laitteet pääsevät yhteyteen tukiasemasi kanssa
3) pistä tukiaseman SSID lähetys pois päältä, niin vieraat koneet eivät edes näe tukiasemaasi.
Minulla tuo WPA ja MAC tunnistus riittää.
..pelkkä WPA riittää eikä MAC-filtteröinnillä ole merkitystä. Jos salauksen purkamiseen tarvittavaa salausavainta ei tiedä ei verkkoon pysty liittymään.
Jos taas sen salauksen pystyy murtamaan, osaa samainen heppu myös urkkia sallittujen verkkokorttien MAC-osoitteet ja spooffata omansa käyttämään sitä.
Langaton netti toimii radioaalloilla. Amerikassa joku oli tietyllä laitteella mennyt pakettiautolla lähemmäksi kuin tukiasema ja täten pystyi huijaamaan konetta luulemaan itseään tukiasemaksi.
Hieman epäselvä selitys mutta mahdollista tuo on ja kuulemma suhteellisen helppo rakenteinen laite kyseessä.