Olemme työkaverimiehen kanssa tehneet useamman vuoden töitä yhdessä, alkuun välimme olivat hyvinkin asialliset ja ammatilliset. Parin viime vuoden aikana kaveruus on syventynyt ja ollessamme kahden kesken jutunaiheet menevät aika henkilökohtaisiksikin vrt. kahvitauolla isossa ryhmässä. Mies on vaikuttanut kiinnostuneelta minun kuulumisistani ja kokemuksistani, pitää keskustelua yllä ja kyselee. Välillä hän heittää pieniä kehuja ammattitaidostani tai muusta vastaavasta. Ei kuitenkaan mitään seksististä tai ulkonäköön liittyvää. Jos ojennan hänelle esimerkiksi kynän, hän ottaa sen niin että kätemme koskettavat. Parissa muussakin tilanteessa hän on koskettanut, vaikka se ei olisi ollut välttämätöntä. En täysin usko kaikkia netin ihastus-kehonkielentulkintaoppaita, mutta niistäkin muutama kohta täsmää miehen fyysiseen olemukseen ollessamme kahden. En tietenkään ole ainoa, jolle tämä mies on mukava, mutta mielestäni hän ei käyttäydy kuitenkaan aivan samalla tavalla kaikkia muita naisia kohtaan...
Itsehän olen kovinkin ihastunut, mutta koitan sen parhaani mukaan peittää. En halua tunnustaa miehelle mitään ja mahdollisesti tulla nolatuksi yksipuolisten tunteiden vuoksi.
Mietin että onko tämä kaikki ihastuneen itseni luomaa illuusiota ja mies on vain kiva ja ystävällinen. Vai voiko tässä olla jotain syvempää? Molemmat olemme ihan aikuisia, mistään teiniromanssista ei ole kyse.
Itsehän olen kovinkin ihastunut, mutta koitan sen parhaani mukaan peittää. En halua tunnustaa miehelle mitään ja mahdollisesti tulla nolatuksi yksipuolisten tunteiden vuoksi.
Mietin että onko tämä kaikki ihastuneen itseni luomaa illuusiota ja mies on vain kiva ja ystävällinen. Vai voiko tässä olla jotain syvempää? Molemmat olemme ihan aikuisia, mistään teiniromanssista ei ole kyse.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Jos ojennan hänelle esimerkiksi kynän, hän ottaa sen niin että kätemme koskettavat."
Miten paljon kätenne koskettavat? Tuo ele kuulostaa siltä että haluaa koskettaa tarkoituksella/flirtiltä.
Jos kosketus on vain vahinkohipaisu niin ehkä sitten ei.
Mielestäni kosketus on tahallinen ja aika tuntuva. Sellainen että jos joku täysin vieras (vaikka kaupan kassa) koskisi samalla tavalla, olisi se tosi kummallista.
Ei siis vahingossa tapahtuva tökkäisy eikä myöskään aavistuksenomainen pikkuhipaisu.
Kyllä vaikuttaa että hän on ihastunut, ainakin kovasti kiinnostunut. :) Antaisin ajan kulua vähän ja katsoisin uskaltaako hän tehdä aloitteen, alkaako rohkeammaksi. Voit myös itse antaa vähän enemmän "siimaa". Tarkoitan sellaista että et enää niin paljon peittele, vaan katselet avoimesti ja hymyilet vaikka enemmän. Tietenkin ymmärrän että paljon pitää peitellä tunteitaan jos on työkaveri kyseessä...mutta vähän voi antaa vinkkejä itsekin :)
No itseasiassa olen kyllä takaisinpäinkin varmaan antanut jotain signaaleja. Eikä ole näyttänyt tätä miestä lainkaan haittaavan, että olen hänen seuraansa hakeutunut tai kysellyt jotain henkilökohtaisempaakin.
Kysy suoraan mieheltä onko kiinnostusta tavata työn ulkopuolella vai pidättekö vain työystävyytenä välinne.
Heh kun oliskin pokkaa. Joudumme työskentelemään tiiviisti yhdessä jatkossakin, oli vastaus mitä vaan, joten en uskalla.
Sitten et uskaltaisi aloittaa suhdettakaan hänen kanssaan, joten unohda ihastus.
No en nyt hakenut toimintaohjeita, vaan tulkitsemisapua miehen käytökseen. :) Toki sitten voin edetä jos jotain aivan päivänselviä merkkejä ilmaantuu.
"Joudumme työskentelemään tiiviisti yhdessä jatkossakin, oli vastaus mitä vaan, joten en uskalla. "
"Oli vastaus mitä tahansa."
Toi tarkottaa sitä ettet halua mitään missään tapauksessa.
My bad, huonosti muotoiltu. Tarkoitin että joudun työskentelemään hänen kanssaan vaikka tulisi pakit.
Miksi ihmisestä pitämistä pitäisi hävetä?
Kyllä tuo selkeästi kuulostaa vaan ystävällisyydeltä, kohteliaisuudelta ja ihan ammatilliselta työkaveruudelta..ei miltään muulta... Mieheni on myös hyvissä väleissä työpaikkansa sihteerien eli assistenttien kanssa, soittelevat myös vapaa-ajalla, saattaa auttaa auton laitossa ym mutta ei sitä mikään kiinnosta niissä..kunhan on asiallinen niinkuin kuuluu olla ja neuvoo heitä jos jotain onngelmia on...kuten esimerkiksi auton myyminen torin kautta....mieheni myös hyvin avoimesti on kertonut asioista minulle ja siitä kuinka sihteeri yrittää tyrkyttää itseään....mutta eipä tuo yritys enään kauan pyöri kun omistajat ajavat pikku hiljaa alas sitä..tarkoituksella muuttivat yrityksen vuokratiloihin Myllykukon lähelle ja vuokrasivat kiinteistön muuta toimintaa varten Vantaalla..eli ei ainakaan ukolla ole huolta epämiellyttävistä tilanteista.... Joten sinuna en paljastaisi mitään tunteita koska loppujen lopuksi sinä kärsit sekä saat tyrkyn maineen ja työkaverit naureskelee sinulle...
En tosiaan ole tyrkyttämässä itseäni tai mitään, ei ole tyyliäni. Eikä ole sinun mies kyseessä, jos siihen vihjaat droppailemalla noita osoitteita ;)
Moi, sinun pulma jotenkin kosketti minua, koska olen ollut samanlaisessa tilanteessa "kosketuksia" myöten. Minun ihastus alkoi häiritä elämää niin paljon, että kerroin miehelle. Varattuna hän torjui minut kohteliaasti ja ajattelin, että kuolen häpeään. Mutta jatkoimme kuin ei mitään ja tämän jälkeen voisi sanoa että ystävyytemme on vain syventynyt. Kunnioitan ja arvostan häntä ja hänkin pitää minusta, vaikka ei romanttisessa mielessä. Joskus hänen lähellään tunteet nousee vielä pintaan, mutta olen hyväksynyt että meidät on tarkoitettu vain kavereiksi ja nautin siitä.
Eli jos kerrot tunteistasi, niin ikinä ei voi tietää miten toinen reagoi, mutta minun kohdalla ainakin kävi ihan hyvin vaikka tuli pakit.