Hei, eksyin tälle palstalle

olenkoäitivaiäitipuoli

ja aattelin kysyy et miten työ hoidatte äitipuolent ehtäviä? Mitkä oikeudet sulla on ja velvollisuudet, mistä voit kieltäytyä j amit teet etkä välitä mitä miehen exä sanoo?
Saako esim leikkauttaa lasten hiukset jotka ovat likaiset ja takkuiset ja voiko komentaa ja leikkiä äitiä? Olisi tärkeetä saada kontakti äitinä eikä vieraana ihmisenä jotta yhteispeli toteutuisi ja tulisi tunne että on rikkaus lasten elämässä, jota kuitenkin on, mutta tunne puuttuu?

7

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikkautahiuksetvaan

      Kyllä niitä oikeuksia on kun vaan ottaa ne eikä vlitä mitä miehen exä tai lapset kiukkuaa. Äitiuolella on samat oikeudet kjuin omiin lapsiin, teet niinkuin oikeaksi katsot, koska jos miehen tenavat on siellä olet heistä vastuussa vaikket palkkaa saakkan, mutta eipä sunkaan tarvi mitään ostaa, jos ostat laitat laskun lasten äidille.

      • Minä.myös

        On järkevää olla äiti kaikille lapsille tasapuolisesti. Parhaiten sillä pääsee.
        Omassa kodissa on oman kodin säännöt. Lapsipuolet oppivat ne yhtä hyvin kuin omasikin. Yhteispelillä se sujuu.
        Normaalistikin keskustelet omien lapsiesi asioista miehen kanssa ja kysyt mielipidettä, miksi se ei pelaisi miehen toisten lapsien kanssa? Isä lienee lastensa holhooja, joten hiusten leikkuu on myös isän kotoa käsin mahdollinen. Mutta kiusaamisen vuoksi ei. Jos lapsi kasvattaa hiuksia tai äidillä on toive, ettei niitä leikata, sitä on kunnioitettava. On ihan turhaa tehdä tuollaisista asioista kantoja kaskeen. Kyllähän lapset kylvetetään ja kammataan myös teidän luonanne.
        On aivan luonnollista, että lapset ovat likaisia. Kyllä heillä on niin paljon rientoja päivän mittaan, että pesua kaivataan joka ilta.
        Päivähoitajana tiedän, että paras tapa selvitä lasten kanssa on mahdollisimman tarkka tasapuolisuus. Kaikille sama, kaikille yhtä paljon, jokaiselle muisku, kaikki tukat harjataan, yhtä paljon puuroa, jokaiselle samaa mehua jne.
        Ja kaikille yhtä paljon rakkautta.


    • kaikkioiukeudet

      Äitipuolihan on äiti kaikille lapsille jotka ovat äitipuolen talossa. Rohkeesti vaan keksimään uusia sääntöjä ja komentoja, kuria olla pitää, muuten ongelmat miehen lapsissa ei ratkee.

    • Ullamaija.Kivipuru

      Myö hoiran sillehen notta myö en hälökkäsen pöläystä välitä mitä kuukkaan sannoo. Myö saan kontaktin aena sen olen oppinutta elämäm koulussa

    • Hei olenkoäitivaiäitipuol

      Otit esille tärkeän ja merkittävän kysymyksen perheen rooleista ja omasta paikastasi uusioperheessäsi. Ensinnäkin onnittelut siitä, että olet saanut lähellesi lapsia, joiden elämän vaiheisiin saat osallistua.

      Itse ajattelen, että kysymys ei ole siitä, että olisi joku luettelo mitä äitipuoli saa tai ei saa tehdä. Vaan tärkeintä on oppia luomaan hyvä, vastavuoroinen suhde lasten kanssa. Teidän perheen aikuiset olette sinä ja miehesi, ja te yhdessä luotte myös perheenne käytännöt, toimintatavat ja säännöt. Lapsien suhteen miehesi on tietenkin heistä viime kädessä vastuussa. Lasten tilanteessa periaate siitä miten tulee toimia, tulee aina miettiä nimenomaan lapsen näkökulmasta; esim. olisi tärkeää, että lasten äidillä ja isällä ja teillä voisi olla toimivat keskusteluvälit siitä, miten kussakin tilanteessa menetellään. Lapsen etu on, että kasvatukseen osallistuvilla ihmisillä on edes suurinpiirtein yhtenevät periaatteet ja käytännöt (esim. nukkumaanmenoajat, ruokailut yms). Joka perhe on tietenkin omanlaisensa, mutta on lapsellekin hämmentävää, jos isän ja äidin luona on täysin erilaiset säännöt.

      En kuitenkaan lähtisi korostamaan sinun kyseessä ottamassasi asiassa kuria ja auktoriteettia, vaan tosiaan hyvän suhteen luomista lapseen. Sanoisin, että älä lähesty lapsia hierarkkisesti ja valtaasi korostaen, vaan ihan kuten muutenkin tutustut uusiin ihmisiin. Miten voisitte viettää aikaa yhdessä niin, että tutustutte toisiinne, opitte kunnioittamaan toisianne, saatte luotua perheeseenne me-hengen jossa jokainen voi kokea olevansa tärkeä ja turvallisessa asemassa? Hyvien kokemusten kerryttäminen lujittaa yhteishenkeä, jonka avulla hankalissakin tilanteissa selvitään. Avoin keskustelu eri kasvattajaosapuolten kesken olisi kullanarvoinen taito.

      Tuli mieleen, olisiko paikkakunnallanne jotain uusperheille tarkoitettua kerho- tmts toimintaa, jossa voisit tavata toisia äitipuolia ja tuulettaa ajatuksiasi heidän kanssaan. Vertaistuki on monesti tärkeää.

      Voimia, iloa ja henkistä rikkautta perheeseenne

      Merja, diakoni

      • Puheitta.paras

        grryrwer, oletko äiti vai äitipuoli? Joka tapauksessa tarkista puheenpartesi, kun olet lasten kanssa tekemisissä. Suurin osa kirosanoista ja alatyylisistä heitoista on opittu kotona.


      • grryrywer
        Puheitta.paras kirjoitti:

        grryrwer, oletko äiti vai äitipuoli? Joka tapauksessa tarkista puheenpartesi, kun olet lasten kanssa tekemisissä. Suurin osa kirosanoista ja alatyylisistä heitoista on opittu kotona.

        Oletko lapsi? Olenko tekemisissä lapsen kanssa, joka on diakoni?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      85
      6020
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      319
      5117
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      48
      2599
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1832
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      109
      1497
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1402
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe