Linkatkaa joku minkä värinen on aito, siis villi saintpaulia. Oli yllättävän vaikea löytää tarkkaa tietoa. Englanniksihan nimi on kuvaava "african violet", eli jokin sinivioletti se kai on, mutta linkatkaa sellainen aitoa väriä kuvaava kuva.
Kiitän.
Saintpaulian väri?
4
128
Vastaukset
- sant_paulia
Eikös nämä kaikki nykyiset ole jo vuosikymmeniä sitten jalostettu, tarvitsisit jonkin alan tietokirjan josta mahdollisesti löytäisit alkuperäiskukan kuvan (ja värin).
- pauliansaintti
Joo, sen vuoksi kyselinkin aidosta väristä, kun kuvahaulla oli vaikea ottaa selvää mikä on aitoa ja mikä jalostettua, vaikutti pelkiltä jalostetuilta mitä tuli vastaan :) Jostain syystä omaan sivuhakuun ei tuota alempaa linkkiä tullut.
- vaaleaon
Wild African Violet löytyy monelta sivulta, aika vaatimaton väri.
http://digitalnomad.nationalgeographic.com/2012/11/28/mystery-of-the-african-violet/- pauliansaintti
Kiitos! Eiköhän tämä ole ihan aito jo :) Omaan silmääni kaunis väri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694909KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883611
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241971
- 1861841
- 301696
- 431405