Lenovo 15,6

Olisko tuon koneen tilaamisessa mitään järkeä? Käyttäisin pääasiallisesti pöytäkonetta mutta välillä vois käyttää kannettavaakin. http://www.ellos.fi/lenovo/15-6-quot-i2840-128-gt-ssd-dvd-rw/548397?N=1z13ym2Z1z141o7&Nao=13&selArt=713574&pr=0C1B2S3T
12291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei ole. Siinä on vakoilu sisäänrakennettuna, keyloggerin kera.

Äänestä

Ihan tollanen perus kone, Ok mutta ei mikään tykki Nettikoneeksi ihan sopiva.

Näyttö: 15.6" HD AntiGlare ??? Mikä resoluutio???
Käyttöjärjestelmä: Windows 10 :(
Prosessori: Intel BTM Celeron 2840 :(
Sisäinen muisti: 1 x 4 Gt DDR3-1600 Ok
Kovalevy: 128 Gt SSD :D
Optinen yksikkö: DVD -RW :D
Näytönohjain: Intel HD Graphics OK
Kortinlukija: 4 in 1 card reader (SD / SDHC / SDXC / MMC slot) Ok
Kamera: 0,3 M :(
Bluetooth :)

Äänestä

Prossu vaikuttaa melko vaatimattomalta ja kovalevyn koko myöskin. Muutoin itse laitteeseen raudan laadultaan en osaa ottaa kantaa ja on outoa kun ilmoituksesta ei käy kunnolla ilmi sen virallista nimikettä, jotta infoa voisi netistä etsiä.

Sitten W10:n suhteen mielipiteet jakautuvat vahvasti. Osaa kymppi ei häritse ja toisille taasen MS:n nkyinen etähallinta ja tappiinsa viety seuranta-vakoilu kayloggereineen on kerrassaan kestämätön yhdistelmä.

Ps. Käyttötarpeistasi riippuen yksi vaihtoehto: Käytetty (vaikka Lenovo) yritysläppäri suunnilleen samaan hintaan tai edullisemminkin ja silloin saa raudan laatua ja parempia speksejäkin samaan hintaan tai edulisemmin, kuin tuo linkin laite.

Sitten jos W10 tulee kiusaksi, niin voi kokeilla jotakin Linux-jakelua.

Jos pöytäko on se peruslaite, niin eikö jokin pienempi 12" kannettava komppaisi sitä luotevammin, ainakin jos meinaa sitä repussa tai salkussa toisinaan kuljetella? Liikkeessä niitä hypistelemällä se itselle sopiva koko selviää.

***

Näyttö: 15.6" HD AntiGlare
Käyttöjärjestelmä: Windows 10
Prosessori: Intel BTM Celeron 2840
Sisäinen muisti: 1 x 4 Gt DDR3-1600
Kovalevy: 128 Gt SSD
Optinen yksikkö: DVD -RW
Näytönohjain: Intel HD Graphics
Kortinlukija: 4 in 1 card reader (SD / SDHC / SDXC / MMC slot)
Kamera: 0,3 M
Bluetooth

Äänestä
  • Windows seiskaa ei taida enää kannattaa laittaa. Sen päivitys on mennyt ihmeelliseksi, ettii ja ettii eikä tunnu löytävän päivityksiä.

    Äänestä

  • "Win7 pro jossa jo prossuna Intel Dual-Core i3 4005U"

    Tuon jos saisi samaan hintaan 12" niin se olisi kiinnostava ;-)

    Äänestä

  • Seiskaa_ei kirjoitti:

    Windows seiskaa ei taida enää kannattaa laittaa. Sen päivitys on mennyt ihmeelliseksi, ettii ja ettii eikä tunnu löytävän päivityksiä.

    W7 Pro. Juuri kokkeilin Update ja se jäi hakemaan pitkäksi aikaa, hidasti koneen ja laittoi tuulettimeen huutamaan kovilla kierroksilla.

    Sammutin päivityksien haun ja silti tuuletin edelleen pyörii hurjasti.

    Äänestä

  • Seiskaa_ei kirjoitti:

    Windows seiskaa ei taida enää kannattaa laittaa. Sen päivitys on mennyt ihmeelliseksi, ettii ja ettii eikä tunnu löytävän päivityksiä.

    Nyt en äkikseen muista mistä valikoista löytyy prossun tehojen käyttö, sillä tuuletin vain jatkaa täysillä pyörimistä, enkä ole varma kannattaako kone sammuttaa, sillä jos prossu todella tarvitsee jäähdytystä.

    Äänestä

Enpä kyllä kiinan ihmettä ostaisi. Yksi Lenovo on ollut, tai siis kaksi, ensimmäinen ja viimeinen..

Äänestä
  • Kerroppas tarkka malli, sillä Lenovolla on markettimalleista T-sarjan ammattikoneisiin.

    Itsellä ollut Think Pad L520 - i5 noin kuusi vuotta ilman ongelman ongelmaa ja kovo ollut hurraamassa liki joka päivä aamusta iltaan ja vasta nyt tuli ensimmäiset varoitukset bad sectorista, eli kovo meneee vaihtoon.

    Äänestä

Tuossa Lenovo B50-10 on hankala vaihtaa akkua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lenovonko_tilaaja kirjoitti:

Olisko tuon koneen tilaamisessa mitään järkeä? Käyttäisin pääasiallisesti pöytäkonetta mutta välillä vois käyttää kannettavaakin. http://www.ellos.fi/lenovo/15-6-quot-i2840-128-gt-ssd-dvd-rw/548397?N=1z13ym2Z1z141o7&Nao=13&selArt=713574&pr=0C1B2S3T

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu