olen 1-tyypin kaksisuuntainen, diagnoosista 1,5 vuotta, mutta varmaan sairastanut jo viimeiset 10 vuotta, hoidettiin aina välistä masennuksena, lääkitys (Ketipinor 400mg) auttaa ainakin nukkumisessa, lääke vaihdettiin viime kesänä, kun masennuskausi tuntui vain kestävän ja kestävän. Nyt ei manioita/masennuksia, pitkiä kausia, mutta mieliala vaihtelee jatkuvasti, jopa yhdessä päivässä, useita ilon tunteita ja hetkessä taas vitutusta. Onkohan tää loppuelämä tällaista, hoh. Miten teillä muilla nää mielialanvaihtelut?
mielialan vaihtelu
kaksisuunt.nainen
17472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihan+sama+juttu.+1-tyypin+bipo.+Nuo+päivittäiset+vaihtelut+kuuluvat+tavalliseen+elämään.+1-tyypin+vaihtelut+ovat+pitkiä+-+mania+noin+6kk+ja+masennus+kaksi+kertaa+pidempi+ja+aina+tuossa+samassa+järjestyksessä.+Kyseessä+klassinen+1-tyyppi+(85%+kaikista+1-tyypin+bipoista).+
Olen+huomannut+päivittäisten+vaihtelujen+määrän+nousevan+silloin+kuin+ollaan+menossa+ylöspäin.+Se+on+yksi+ensi-oireista.+Ketipinor+ja+uni+auttaa+minulla+ainakin+tuohon.+Lääkärin+mukaan+tuo+manian+nousu+pitää+katkaista+heti+-+tämä+johtaa+myöskin+siihen+että+masennusta+ei+tule.+
Jos+tämä+ei+auta+niin+seuraavaksi+anti-psykoottista+ja+wot+-+ei+enää+ongelmaa.+Tällä+reseptillä+menty+viimeiset+pari+vuotta+ja+toimii+ihan+ok.
Saatana mä oon normaali.
Masennuslääkkeet ei auta ketään kirjoittaa Peter C. Gotzsche kirjassaan TAPPAVA PSYKIATRI. On kysymys omasta terveydestä, joten kannattaa lukea kyseinen kirja.
Lääkärit/psykiatrit ovat pääasiassa lääketehtaiden asialla ei potilaiden.
Antamalla terveytensä näiden vieraiden ihmisten käsiin on edesvastuutonta.
Ala karppaamaan ja ulkoile paljon, niin se auttaa.
Niilo on mun jumala.
Vittu mä nuolen mun munaa.
Aja mun persekarvat, niin saat turpaas!!!!!!!!
Mä tykkään joogata.
Jos sinulla on puhelin, voit soittaa toisille ihmisille.
Kyllä paska haisi, kun olin paskalla.
Minä olen ammattiauttaja.
Minä olen sinun tutorisi. Älä pidä muita tutoreita.
Miksi ei lenkkeily maita?
Annan munaa, jos olet nähnyt Cheekin vasemman pakaran.
Hyvännäköisiä naisia on kiva panna. Tiedättekö mitä? Mä oon hullu!
Mä tykkään Niilosta. Onkohan se vapaa?
Tumppaa läpees. mä nussin itteeni jos mua huvittaa. että tiedä sä se.
Perhosilla on neljä siipeä.