Rehn aloittaisi Turkin EU-jäsenyysneuvottelut suunnitellusti
EU:n laajentumiskomissaari Olli Rehn puolustaa Turkin jäsenyysneuvotteluiden aloittamista aikataulussa.
Rehn pohti toimittajatapaamisessa Helsingissä, että Lontoon pommi-iskuja ei pidä käyttää syynä sulkea ovia islamilaisilta mailta.
Turkille annettujen lupausten pettäminen lietsoisi Rehnin mielestä myös lisää lännen vastaisuutta islamilaisessa maailmassa.
- EU:n pitää voida tarjota Turkille uskottava jäsenyystavoite, jotta Turkilla olisi riittävä kannustin toteuttaa uudistuksia. Meidän on turha vaatia Turkilta muutoksia, ellei takana ole EU:n uskottava tarjous Turkille liittyä jäseneksi, Rehn sanoi.
Rehn katsoo, että mm. Ranskassa ja Saksassa esiin nousseet Turkin vastaiset kannanotot kertovat EU:n sisäisistä ongelmista.
EU:n on määrä aloittaa jäsenyysneuvottelut Turkin kanssa lokakuun alussa.
http://yle.fi/uutiset/rehn_aloittaisi_turkin_eu-jasenyysneuvottelut_suunnitellusti/5217699
Olli Rehn olisi ottanut Turkin EU:hun
17
244
Vastaukset
- kjmnh
Eipä tuollaiselta juipilta paljon muuta voisi odottaakaan.
- Äly.Hoi
Brysselin Bobrikov on varsinainen kusipää ja isänmaan myyjä. Se olisi pitänyt pistää suoraan vankilaan kun palasi Suomeen. Mitä teki keskusta ? Ministeriksi pisti paskiaisen. Nyt nakertaa sitten sisältäpäin maatamme tuhoon.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Äly hoi on silloin jos Suomen omista ongelmista syytetään EU:ta.
Tai Turkin EU:jäsenyyttä.
- selvän_tuntuista
OikeistoSosDem kirjoitti:
Tai Turkin EU:jäsenyyttä.
Olli rehniähän tässä syytetään ja aiheesta.
MustaPetteri kirjoitti:
Nyt meni hiukan "yli" ? Siis mitä ?
Tarkoitan tätä EU:n vastustamista milloin milläkin tekosyyllä.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Tarkoitan tätä EU:n vastustamista milloin milläkin tekosyyllä.
Mikäli sellaista maata kuin Turkki, kosiskellaan EU;n jäseneksi, EU on todellakin perseestä ja menettänyt täysin kaikki oikeutuksensa.
MustaPetteri kirjoitti:
Mikäli sellaista maata kuin Turkki, kosiskellaan EU;n jäseneksi, EU on todellakin perseestä ja menettänyt täysin kaikki oikeutuksensa.
Niin. Ehkä on naiivia kuvitella Turkin muuttuvan Länsidemokratiaksi EU:n myötä. Kylmäsi vähän kun Diktaattori Erdogan kertoi rankaisutoimenpiteiden aloittamisesta. Jokainen voi kuvitella mitä se tällaisessa maassa tarkoittaa. Onnekkaita ovat ne jotka tapetaan saman tien.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Niin. Ehkä on naiivia kuvitella Turkin muuttuvan Länsidemokratiaksi EU:n myötä. Kylmäsi vähän kun Diktaattori Erdogan kertoi rankaisutoimenpiteiden aloittamisesta. Jokainen voi kuvitella mitä se tällaisessa maassa tarkoittaa. Onnekkaita ovat ne jotka tapetaan saman tien.
Siksi mm. Presidentti Niinistön kommentti, jonka jostain "lennosta" nappasian, jossa hän ilmoittaa Suomen olevan Turkin demokraattisesti valitun hallinnon takana, särähti hiukan paljon perkeleesti korvaan. Tosin en tiedä mitä hän sillä sitten mahtoikaan tarkoittaa, muytta toivottavasti ymmärsin väärin.
- sebaltiantiltuse
OikeistoSosDem kirjoitti:
Tarkoitan tätä EU:n vastustamista milloin milläkin tekosyyllä.
Ethän sinä ressukka tajua näitä asioita! Olet vain natokiimssa!
sebaltiantiltuse kirjoitti:
Ethän sinä ressukka tajua näitä asioita! Olet vain natokiimssa!
Niin läpipaistavaa Ryssän propagandaa että naurattaa.
- sierjeg
Hulluus ei lopu EU:sä ,ennekuin in liian myöhäistä!
- Väärinarvaaja
Olli Rehn, isin varaosamyyjä oli toivottoman väärässä Turkin suhteen.
- Suo81mlaineN
Vai päätti Rehn oikein itse aloittaa Turkin kanssa neuvottelut. Ei ihme, että Väärinarvaajan puolueen PJ:na toimii Petosmies. AA Rinne,
- vsalosherlock
No ku niillä ei ole sitä velkaq, nii vähä velkaa, sekunissa velkaan alle miljoona....
Terveisin. Valehtelijoiden Klubin talousnero - samatarvotnatossa
Joo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa626146Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434398Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky54268Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2713717Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3023657Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1133475Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1043446Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty313440Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3612918Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm392763