Työkaveri lestadiolainen

Minulle selvisi tänään, että yritykseemme tullut työkaveri on lesdatiolainen. Mitä heidän uskontonsa on ja onko jotain erityisiä asioita joita olisi otettava huomioon etten loukkaisi häntä tietämättäni? Kaikki mahdollinen tieto säännöistä ja ko. usk.onnosta ovat nyt erittäin tarpeellisia. Haluan kunnioittaa toisten ihmisten vakaumusta
42216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun noudatat näitä ohjeita, ei sinulle tule mitään ongelmia uuden työkaverisi kanssa, vaan yhteistyönne sujuu ongelmitta:

- Hän arvostaa pieniä lahjoja. Esimerkiksi rahalahjoituksia.
- Kaikenlaiset pienet palvelukset ovat myöskin tervetulleita. Tarjoat hänelle kahvia pitkin päivää jne.
- Teet hänen puolestaan kaikki vähänkin rasittavat työt.

Lestadiolainen ärsyyntyy helposti, jos noita ei noudateta, ja silloin on leikki kaukana.

Äänestä
  • Hyvin hahmoteltu kokonaisuus :)

    Äänestä

Mukavaa, että löytyy tollasia ihmisiä. Kiitos kunnioitukssesta. Tavallinen ihminenhän hän on aivan kuin muutkin. Mutta mitä todennäköisimmin, ei käytä alkoholia lainkaan, eli et saa houkutelluksi kapakkaan. Ei tiedä illan elokuvista tuon taivaallista, eli vähemmänhyvä puheenaihe. Ja tuskin kovin helposti loukkaantuu, vaikka tietämättä "jotakin tyhmää " kysyisitkin. Luulempa, että vain helpottuu, jos menet suoraan kysymään häneltä itseltään , jos joku asia askarruttaa. Ja varsinkin, kun huomaa, että haluat kunnioittaa hänen vakaumustaan.. Se kun nykyään on varsin harvinaista. Tässäpä nyt jotakin vinkkejä ja lisääki varmaan löytyy...

Äänestä

onnittelut. Olet juuri saanut parhaimman työkaverin jonka voi saada. En ole itse lestadiolainen,mutta uskoisin et näin on käynnyt.
Jos kaikki on kohdallaan ja hän on oikeasti uskova niin ole iloinen sillä se on rehti ja varmaan oikeamielinen kaveri. Ota asia todellakin puheeksi niinkuin edellinen kirjoittaa ja neuvoo niin molemmat voitte kokea vapautta asian kanssa.Ihminen hän on.
Uskoo Jeesuksen pelastustyön olevan totta.
Ei varmaan laske huumoria sillätavoin kuin maailman ihmiset laskettelevatmutta voi silti olla huumorintajuinen. Ei käytä alkoholia.Ei ainakaan niiden pitäisi käyttää..eikä tupakoi.
Vaikka niin kyllä monet "lestat" tekee.Tekevät siis vastoin Jumalan sanaa siinä jos näin tekevät.
Pyrkii puhtauteen elämässään.Ón siis hyvin vaaraton.
Odottaa Jeesuksen takaisin paluuta.
Niinkuin minäkin...Olen vain eri srk-lainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle kirjoitti:

Minulle selvisi tänään, että yritykseemme tullut työkaveri on lesdatiolainen. Mitä heidän uskontonsa on ja onko jotain erityisiä asioita joita olisi otettava huomioon etten loukkaisi häntä tietämättäni? Kaikki mahdollinen tieto säännöistä ja ko. usk.onnosta ovat nyt erittäin tarpeellisia. Haluan kunnioittaa toisten ihmisten vakaumusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu