tyhjäkäyntiongelma, vaihdettu tyhjäkäyntisäädin, ei apua, ei säädä ollenkaan? tyhjäkäynti vaihtelee ja seilaa sinne tänne, jopa erilailla eri starttikerroilla. Ilmavuotoja ei ole, kaasuläppä menee kiinni jne. Kysymys: onko kaasuläpän asentotunnistimella tekemistä tyhjäkäynnin kanssa, toisin sanoen tarvitseeko ecu tiedon asentotunnistimelta että läppä on kiinni jotta alkaisi säätämän tyhjäkäyntiä?
ERGvent on myös uusi.
Saattaisi olla omasta mielestä (en ole varma) koska minulla oli irti tuo kaasuläpän asennontunnistin ja ensimmäisellä startilla tyhjäkäyntikierrokset olivat jotakunkin kohdillaan vaikka nyt hieman seilaskin, mutta kun painoin kaasua, tyhjäkäynti jäi muutama sata kierrosta ylemmälle??? (lämmin kone)
astra g 1999
6
148
Vastaukset
- mitenkäson
Entäs ne tulpanjohdot?
- vikaeiolevirranjakajassa
tulpanjohdot ovat mustat, joten ei niissäkään ole vikaa.
- mitenkäson
Itselläni joskus vectrassa kierrokset vaelteli ja sitä ihmettelin. Lopulta selvisi, että yksi tulpanjohto oli poikki sieltä tulpanhatun sisältä. Päällepäin se ei näkynyt mitenkään, mutta kun johdon otti pois tulpasta niin johto mureni käsiin. Voisihan tuo vika olla ilmamassa anturissakin. Taitaa olla yleinen vaiva tuon vuosimallin autoissa. Varmaan selviäisi helpoiten jos sen sais joissain piuhan päähän koodin lukua varten.
- vikaeiolevirranjakajassa
mitenkäson kirjoitti:
Itselläni joskus vectrassa kierrokset vaelteli ja sitä ihmettelin. Lopulta selvisi, että yksi tulpanjohto oli poikki sieltä tulpanhatun sisältä. Päällepäin se ei näkynyt mitenkään, mutta kun johdon otti pois tulpasta niin johto mureni käsiin. Voisihan tuo vika olla ilmamassa anturissakin. Taitaa olla yleinen vaiva tuon vuosimallin autoissa. Varmaan selviäisi helpoiten jos sen sais joissain piuhan päähän koodin lukua varten.
joo, vikakoodinlukija on itsellä, ei ole ilmoituksia. itseasiassa koko ruljanssi alkoi lambda-anturista, sen vaihdoin ja sain vikakoodin pois. ajattelin samalla laittaa tuon tyhjäkäynnin kuntoon, kun seilaili jonkin verran, mutta parin päivän ähellyksen jälkeen tilanne on mennyt vaan huonompaan suuntaan....tulpanjohtimissa tuskin on vikaa, kävin juuri hakemassa lisää osia ko autolla ja tyhjäkäynti pysytteli nyt 1500-2000 kierroksessa.
Ilmamassa anturri antaisi kai vikailmoituksen??? siis jos olisi viallinen? En kyllä varmuudella tiedä. Täytyypä käyttää irti kun on käynnissä, näkee onko mitään vaikutusta ja tuleeko moottorihäiriövalo päälle. - vikaeiolevirranjakajassa
vaihdoin vielä kaasuläpän asentotunnistimen ja tein uuden tiivisteen kaasuläppäkotelon ja imusarjan väliin. Tilanne parani siten että tyhjäkäynti pysyy peräti 20 sekuntia startista 750 rpm, sitten alkaa seilaamaan 600-900. Noh, jätän tälle päivälle tähän...miten lienee vaikuttaako tuo seilaaminen katsastukseen??? Ajamista tuo ei oikeastaan haittaa kun ei kuitenkaan sammu...
- vikaeiolevirranjakajassa
vika löytyi, uusimani lambda-anturi!!! Opetus: Älkää ikinä asentako autoihinne tarvikelambdaa!!!! Passskoja ovat. Nyt on boshin parempi anturi ja astra käy tyhjäkäyntiä kuin kello. Vihjeestä kiitos paikalliselle korjaamolle, asentaja epäili heti asentamaani lambdaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848485
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264588- 504158
- 543632
- 513156
- 502910
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262616- 382394
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292056