Upeat Ähtäri ja Tuurin Onnela, hirveä Seinäjoki

Kokemuksia-16

Kyllä pohjalaiset yleensä osaa. Todella mukava Ähtärin leirintäalue. Ystävällisiä asiakaspalvelijoita Mesikämmenen ravintolassa ja leirintäalueella. Mesikämmenen ruoka oli hyvää ja sopuhintaista. Veneiden koeajossa mukavan ammattitaitoinen kaveri esitteli veneitä. Tuurin Onnelassa oli täyttä, mutta kyläkaupan pihalle sopi majoittua ja kaikki sujui leppoisasti. Kyläkaupassa hyvät ruokavalikoimat, puodissa siistiä ja paljon hyvää , laadukasta tavaraa.
Seinäjoen leirintäalueella ei montaa asiakasta ollut, enkä ihmettele. Respa tympeä, valmiiksi täytetty matkustajailmoitus kattavin tiedon ei kelvannut - piti kirjoittaa kaikki tiedot uudelleen ( näin ei ole ollut missään enää kymmeneen vuoteen) Ei mitään kunnollisia palveluja, onneksi hotelli sentään vieressä. Seinäjoki oli lähinnä kurainen puro. Eka ja vika kerta Seinäjoella.

2

418

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokainentyylillään

      Me oltiin tuosta ajankohdastanne edellisenä viikonloppuna Seinäjoen leirintäalueella. Meidän mielestä tyttö respassa oli erittäin ystävällinen. Myyntipuoli oli kyllä heikkoa :( siis lihapiirakka ja jotain ihan mitätöntä. Keittiötilat olivat todella upeat. En ole moista juurikaan nähnyt. Kahvinkeittimet, tiskiharjat, luudut, astioita ym. oikein kiva!
      Käytiin samalla viikolla myös Ähtärissä. Leirintäalueen respassa kiva henkilökunta myöskin. Ystävällinen ja reipas kuin mikä! Tuurissa kävimme myöskin kääntymässä. Täyttä sanottiin. Ei sitten menty edes ostoksille. Ehkä jonain toisena vuonna päiväkäynnille. Ei kuitenkaan enää tyrkylle leiriytymään, sillä vaunuja ja matkailuautoja oli piha täynnä odottamassa alueelle pääsyä. Miksi siellä ei rajoiteta majoittumisaikaa? Jos se olisi esim. 4-7 vrk, niin siitä olisi hyötyä myös liikkeille. Ei sen pidempään majoittuvat käytä enää liikkeiden palveluita. Ihan turhaa pitää tuollaista. Eri asia olisi jos sähköpaikkoja olisi vaikka 800. Kyllä siinä kulut peittäisi moninkerroin.
      Ps. olikohan itsessä mitään vikaa jos täysin täytetty majoitusilmoitus ei kelvannut??? hmmmm...

    • rioohoi

      Me kävimme onnelassa heinäkuussa. Viivyimme 4 yötä ensimmäinen yö parkkipaikalla kun oli jo täyttä illalla kun saavuimme. Kuulimme saunassa että keskinen alkaa jo laajentamaan caravan aluetta pituus suunnassa , ja toisen pataljoonan hevosmiehet kertoi myös että on ostanut myös joen toiselta puolelta maata. Sinne kuulemma laajentaa sitten kakkos vaiheessa.. eli mahtaa muutaman vuoden päästä olla melkoinen alue caravaanareille:)
      Ainoa miinus oli yleiset saunat jotka on jo nyt pahasti alimitoitettu mutta uskon että siihenkin keskinen panostaa laajennuksien yhteydessä.. pitääpä mennä muutaman vuoden päästä taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe