xsara 1,6 vai 1,8 vm98

apua

Nyt olis kaksi samanhintaista xsaraa tarjolla. 1,6sx ja 1,8 16v break. Molemmat 1998. Onko ollut lastentauteja (malli vissiin uusi 1998)? Onko koneet myös uusia? Sähkövikoja? Molemmilla ajettu n.120tkm. Mitä eroja koneiden tekniikassa(muuta kuin koko)? Ei varmaankaan ruostu. Ostanko japskin ja maksan vähän lisää vai mitä citikkamiehet ja naiset on mieltä?

7

1455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xsara 98

      1.8 16v on todennäköisesti DOHC-konella. Samaa mallia on olemassa myös 1.8 i OHC. Tuo 98-vuoden 1.6 on teholtaa hiukan pienempi olisiko ollut 66 KW. Uudempi 1.6 on teholtaa lähes samanlainen kuin 1.8 eli n. 82 KW. Molemmat 98-vuoden koneet ovat vanhaa sarjaa, olleet käytössä myös Peugeotin 306:ssa. 1.8 DOCH:ssa on käsitykseni mukaan modernimpi, mutta tuo 99 tullut 1.6 onkin sitten jotenkin uudistettu.

      Muuten uskoisin autojen olevan hyvin samanlaisia ja viat lienevät yksilökohtaisia :)

    • 1.8 16v break

      Molemmat on ihan ok. Isommalla koneella kulkee "kivasti" mutta varsinkin reippaammassa ajossa tuntuu selvästi janoisemmalta kuin 1.6

      1.6:en (XU5JP) on 8v ( mekaaniset nostimet) ja periytyy P306:sta ja ZX:stä, v94 tais tulla 4p ruisku malli, tehoa 90 hp.

      1.8 16v (XU7JP4) tuli 97? viimeisiin ZX:iin, Xantioihin ja P306&406:in. Tuplanokat hydrauliset nostimet. Tehoa 112 hp.

      Molemmat pannut kestää hyvin, 8v malleissa kuulemma vanhemmiten (200tkm) ohjurikumit kovettuu => öljynkulutusta mutta eiköhän se ole niillä km:llä jo luonnollista.
      8v malleissa remminvaihto vähän halvempaa mutta vaihtoväli tais olla vain 90 tkm kun 16v:ssä se on 120 tkm (tarkista siis onko remmi vaihdettu).

      Alustasta kandee tarkistaa taka-akselipalkin etummaiset kumityynyt ne joutuu usein vaihtamaan 120-200 tkm välillä. Akseli sinänsä kyllä kestää yleensä auton iän.
      Sitruunat ei juuri ruostu mutta alustassa on nirkosesti massaa varsinkin takapäässä --> kandee tarkistaa ettei ole maalit puhki ja pintaruostetta. Muuten tosiaan maalipinta kestää hyvin eikä ruoste "kuki".
      Sähköongelmia ei näissä juuri ole, tai jos jotain on niin ihan perinteisiä "piuha poikki takaluukun läpiviennistä" yms.

    • Jokeri

      Terve! Itse omistan Xantiaagon vm -98 1,8i 16V koneella, ja täytyy vain sanoa että kone pelaa tosi hyvin eikä mitään ikäviä ongelmia ole koskaan ilmaantunut. Viathan ovat useimmiten yksilöllisiä, mutta suosittelen 1,8 litraista konetta.

    • 1.8 16V

      Ite vaihdoin kesällä -98 xsaraan ja ei ole ollut mitään ongelmia mun yksilössä 13tkm matkalla vielä, nyt ajettuna reilu 130tkm. 1.8 16V-koneella pysyy hyvin muiden mukana, kulutus on luokkaa 7.8l/100km, tosin ajan yleensä rajoitus 10..20km/h mittarin mukaan.
      Ja mitä netistäkin olen lueskellut juttuja, niin eniten lähinnä pieniä merkkivalo-ongelmia saarassa, ei mitään isoja mitkä estää ajamisen tai tuhoaa autoa.
      Suosittelen lämpimästi siis, ainakin omien kokemuksieni perusteella.

    • omistaja

      Olen ollut autooni melko tyytyväinen, kulutus on kohtuullinen ja merkkihuollot edullisia (en ole käynyt Veholla). Hihnan vaihtoväli on tässä TU5JP -moottorissa nykyään 105tkm entisen 120tkm sijaan. Hihnanvaihto oli joka tapauksessa halpa.

      Erona TU ja XU -moottoreiden (1,8 16v = XU) välillä on myös se, että ne paljon puhutut huohottimen jäätymiset koskettavat XU-sarjan moottoreita.

      Venttiilivarren kumit ovat kuulemani mukaan molemmissa kuluvaa tavaraa, omassani alkaa nyt 110tkm ajettuna öljynkulutus muuttua havaittavaksi ja kylmänä käynnistettäessä saattaa joskus pöläyttää juuri havaittavasti ensin sinistä savua. Huollossa sanoivat, ettei kannata vielä tehdä mitään. Lisäillään siis toistaiseksi öljyä kerran tai kaksi 15tkm vaihtovälillä.

      Suorituskyky on ollut rauhalliselle ja ennakoivalle autoilijalle hyvinkin riittävä, ajan pääasiassa yksin. Käytännön suorituskyky on vääntävän moottorin ansiosta huomattavasti parempi kuin mitä esim. huonosta 0-100km/h kiihtyvyysarvosta voisi päätellä.

    • Xsara

      mul on 98 1.8 break ja ei oo ollu muuta vikaa ku ovenkahva jäi kerran käteen, ja pari kertaa on menny sähköjohto poikki kuskin ovesta sillee ettei saa ovii lukittuu ja sit se on punanen

      • Xsara

        nii ja sit sil oli ajettu just se 120.000 kun ostin sen puolitoistavuotta sitten


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      52
      3657
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2675
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1846
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1606
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1371
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1295
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1279
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      27
      1196
    Aihe